נתניהו על הפשיעה: "לנענע את העץ - להחריף הענישה"

רה"מ מסיר את הכפפות במלחמה בפשע. על הפרק: החמרת הענישה כנגד העבריינים האלימים. "בשנות ה-50 וה-60 לא היה עולה על הדעת לעשות דברים מזעזעים שעושים היום", הוסיף בישיבת הממשלה

נתניהו בישיבת הממשלה, היום (AP)

בעקבות חודש הדמים שעובר עלינו באוגוסט, מסיר גם ראש הממשלה את הכפפות בכל הקשור למלחמה בפשע, ומפרט גם איך הוא מתכוון לעשות את זה. בישיבת הממשלה שהתקיימה היום הבטיח בנימין נתניהו כי "אצלנו בני נוער לא ימסטלו את עצמם לדעת". ואיך הוא מתכוון לעשות זאת? על ידי החמרת הענישה, או כפי שהוא בחר לנסח זאת: "לנענע את העץ".

"בשנות ה-50 וה-60 לא היה עולה על הדעת לעשות דברים מזעזעים שעושים היום", אמר ראש הממשלה. "צריכים לחזור לנענע את העץ, צריך להחריף את הענישה. את זה צריך לשדר גם למערכות החינוך ולמערכות האזרחיות בכלל".

ראש הממשלה צידד בדעה שאומרת כי רק עונש מרתיע ומאיים ימנע את הרצח הבא. "זה זמן רב שאני חושב שהענישה לעבריינים אלימים במדינת ישראל איננה מספיק חריפה ועל כן איננה מספיק מרתיעה", אמר ראש הממשלה ואף חשף כי שר המשפטים יעקב נאמן התבקש "להאיץ הליכי חקיקה מיוחדת להחמרת הענישה".

"להילחם כמו בטרור"

ראש הממשלה החליט להפנות אצבע מאשימה גם כלפי המשקאות החריפים. "בעיית האלכוהול היא בעיה קשה וצריך לטפל בה בעוצמה", אמר נתניהו. "חייבים להקרין משמעת בסיסית ואכיפה בסיסית של החוק. חייבים לומר - 'יש לנו אפס סובלנות לאלימות'".

בנוסף, התייחס נתניהו גם לנושא המשטרה העירונית, נושא שבמחלוקת מקצועית בדבר הדרך לעשותו וחלוקת הסמכויות. נתניהו הבטיח לקדם את הרעיון "כדי לקדם את הגברת השיטור ויעילות השיטור בערי וביישובי ישראל".

דבריו של נתניהו הגיעו לאחר שהשר לביטחון פנים יצחק אהרנוביץ' סקר בישיבה את פעילות משרדו נוכח גל הפשיעה החמורה בשבועות האחרונים.  "האלימות והפשיעה הם טרור כלפי החברה בישראל, ונגד טרור צריך להילחם כמו בטרור", אמר השר בישיבת הממשלה. הוא סיפר כי "הנזקים מהפשיעה מוערכים בכ-13 מיליארד שקל בשנה".

"ניתן להתניע התהליך המדיני"

נתניהו גם התייחס למתיחות עם האמריקנים ביחס לבנייה בהתנחלות. ראש הממשלה עדכן כי בשיחות עם השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל, "ישנה התקרבות מסוימת". בניסוחו הפוליטי הפתלתל, מסר ראש הממשלה כי הצדדים "מנסים לצמצם את תחומי אי ההסכמה ולדון בדברים יותר חיוביים".

"אני לא חושב שהמפגש עם מיטשל יהיה המפגש האחרון לפני הנעה של תהליך מדיני", אמר ראש הממשלה לקראת פגישתו הצפויה עם השליח במהלך השבוע. "יש הערכה שניתן להתניע התהליך בסוף ספטמבר, דבר שיהווה את תחילתו של המשא ומתן בינינו לבין הפלסטינים".