ישראל דורשת משוודיה גינוי פומבי

פרשת העיתון השוודי מסרבת לדעוך. במהלך סוף השבוע שיגר ראש הממשלה נתניהו בקשה לממשלת שוודיה, לגנות באופן פומבי את הפרסום האנטישמי המאשים את צה"ל בסחר באיברים. ראש ממשלת שוודיה מצידו מתעקש "לשמור על חופש הביטוי", ומסרב לבקשה. בנתיים מפרסם שר החוץ השוודי בבלוג האישי שלו כי הוא מתנגד לאנטישמיות

העימות בין ישראל לשוודיה מחריף: ממשלת שוודיה התעלמה מדרישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לגנות את הפרסום בעיתון השוודי המאשים את צה"ל בסחר איברים. במהלך סוף השבוע העביר היועץ לביטחון לאומי עוזי ערד את הבקשה לגנות באופן פומבי ונחרץ את הפרסום, אך שר החוץ השוודי דחה את הבקשה.

שר החוץ השוודי קרל בילדט, פרסם אתמול מאמר בבלוג האישי שלו בו הוא מתייחס בעקיפין לכתבה בעיתון השוודי "אפטונבלדט". בבלוג כתב בילדט כי מדינתו מתנגדת לאנטישמיות, וכי פרסומים מסוג אלו עלולים להוביל לפשעי שנאה, אך לא גינה באופן רשמי את האשמות החריפות כנגד צה"ל.

על פי גורמים במשרד החוץ ההתייחסות של בילדט מעודדת אך אינה מספיקה. לדבריהם ישנה ציפייה לגינוי נחרץ המתייחס לטענות השקריות שפרסם העיתון השוודי.

שומרים על חופש הביטוי

גם ראש ממשלת שוודיה פרדריק ריינפלדט מתעקש לשמור על חזית אחידה ולא לגנות את הפרסום האנטישמי. "ממשלה איננה מתערבת בשום אופן בשיקולי התקשורת ואיננה מנסה להשפיע עליה", אמר ריינפלדט. עוד הוסיף ראש ממשלת שוודיה, כי הוא אינו מתכוון לפגוע בחופש הביטוי של מדינתו.

הכתבה שפורסמה בעיתון הנפוץ בשוודיה, טענה כי חיילי צה"ל הורגים פלסטינים כדי לסחור באיבריהם. הכתבה עוררה תגובות סוערות ונזעמות בישראל וכמעט הובילה לתקרית דיפולמטית בין ישראל לשוודיה. גם שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס בחומרה לפרסומים: "התחקיר כביכול, הוא המשך טבעי לפרוטוקלים של זקני ציון ולכן מיני עלילות דם מההיסטוריה".

כותרת הכתבה השקרית היא "הם שודדים את האיברים של הבנים שלנו". היא מבוססת על "עדויות" של פלסטינים שטוענים כי חיילי צה"ל עוצרים פלסטינים ולאחר כמה ימים משיבים אותם לכפרם בתור גופות. עוד נטען בכתבה כי מבדיקת בגופות עולה כי חלק מהאיברים הוצאו - וקיים חשד כי מדובר בסחר איברים.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק