שגרירת שוודיה מגנה את הכתבה: "מזועזעת עד עמקי נשמתי"

בעקבות התגובות הנזעמות בישראל על פרסום כתבה בשוודיה לפיה חיילי צה"ל הורגים פלסטינים למטרת סחר באיבריהם, שגרירת שוודיה בישראל גינתה בחריפות את הכתבה. "שוודיה מסתייגת בבירור מהפרסום", כתבה. "חופש ביטוי חייב להיות מלווה באחריות". במשרד החוץ הביעו סיפוק והוסיפו: על ממשלת שוודיה לעצור את נגע השנאה

שגרירת שוודיה בישראל אליזבת בורסיין בונייר, מגנה היום בחריפות את הכתבה שפורסמה בעיתון השוודי הנפוץ לפיה חיילי צה"ל הורגים פלסטינים וסוחרים באיבריהם. הגינוי בא בתגובה לזעם של משרד החוץ הישראלי שהביע מחאה חריפה מול שלטונות שוודיה ודרש התנצלות רשמית על החיבור בין היהודים לסחר בדם.

לפני יומיים, פרסם העיתון היומי השוודי "אפטונבלאדט" מאמר בנושא סחר לא חוקי באיברים בישראל. הכותב מצטט יחיד פלסטיני שטוען כי איברים נגנבו מפלסטינים שנשבו. התמונה והמקור מתייחסים לאירוע שקרה ב-1992 .

שגריר ישראל בשוודיה בני דגן הונחה להביע מחאה על הכתבה. במקביל פנה המשנה למנכ"ל משרד החוץ, רפי ברק לשגרירת שוודיה בישראל ושטח בפניה את דאגת משרד החוץ וכעסו על העובדה שעיתון נפוץ וכל כך ומרכזי במדינה מפרסם מאמר אנטישמי.

השגרירה אמרה לברק כי היא "מזועזעת עד עמקי נשמתה" מהפרסום והיא תשקול כיצד לנהוג. לאחר זמן קצר, פרסמה השגרירות השוודית הודעה בה הביעה זעזוע עמוק מהכתבה.

משרד החוץ: "ממשלת שוודיה צריכה לעצור את השנאה המטורפת"

"המאמר בעיתון השוודי הוא מדהים ומזעזע עבורנו השוודים, כמו שהוא משפיע על האזרחים הישראלים", כתבה השגרירה השוודית למשרד החוץ. "אנו שותפים להסתייגות שהביעו גורמים ממשלתיים בישראל, התקשורת והציבור בישראל. השגרירות לא יכולה להדגיש יותר את הסלידה שלה", לשון המכתב.

"השגרירות אכן פרסמה הודעה בה מביעה תדהמה וזעזוע מהפרסום שמעליב גם ישראלים וגם שוודים לדבריה", סיפר האחראי על התקשורת הישראלית במשרד נחוץ, יוסי לוי. "היא אמרה כי הם שותפים לכעס שהביעו ישראל וכלי התקשורת שלה והדגישה כי שגרירות שבדיה מסתייגת מכך בבירור".

לוי הוסיף כי השגרירה ציינה שיש חופש ביטוי בשוודיה שחייב להיות מלווה באחריות וכל עורך עיתון חייב לנהוג באחריות שהוא מפרסם דברים כאלה.

"אני מותח קו ישיר מהכתבה שמעוררת תחושת מיאיס לנוכח המוטיבים האנטישימים שבה, לבין הקו הנמשך זה שנים, של עיוותים וידיעות לא נכונות בתקשורת השוודית, שהגיעה למימדים שאי אפשר לעבור בשתיקה", אמר לוי.

"בשוודיה הפכה השנאה לשורשית נגד ישראל בקרב חוגי שמאל. חורה לנו שמדינה שחורטת על דגלה זכויות אדם מתעלמת מכך שישראל היא המדינה היחידה במזרח תיכון ששומרת על זכויות אדם, מאפשרת מצעד גאווה, חופש פולחן דתי ואינה מפלה לרעה בין המינים.

"אבירי הצדק בשוודיה מתעלמים מזה במתכוון כבר כמה עשורים. האחריות מוטלת על ממשלת שוודיה לעצור את נגע השנאה המטורפת נגד ישראל שפושה בתקשורת השוודית מזה שנים, במיוחד לאחר עופרת יצוקה".

 הכתבה:"חיילי צה"ל סוחרים באיברי פלסטינים"

"מדובר באחת הכתבות האיומות ביותר שנתקלנו בהן בעת האחרונה מבחינה מוסרית ואנושית, זוהי פורנוגרפיה של שנאה" - כך אמר אמש מנהל התקשורת הישראלית במשרד החוץ בעקבות כתבה שפורסמה בעיתון הנפוץ בשוודיה, שטוען כי חיילי צה"ל הורגים פלסטינים כדי לסחור באיבריהם.

הכתבה עוררה תגובות סוערות ונזעמות בישראל וכמעט הובילה לתקרית דיפולמטית בין ישראל לשוודיה. גם שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס בחומרה לפרסומים: "התחקיר כביכול, הוא המשך טבעי לפרוטוקלים של זקני ציון ולכן מיני עלילות דם מההיסטוריה", אמר לעיתון ידיעות אחרונות. "אם אנשי העיתון הזה יקראו את העיתונות הנאצית בעריכת גבלס הם יקבלו רעיונות נוספים לתחקירים בעלי אמינות דומה".

כותרת הכתבה השקרית היא "הם שודדים את האיברים של הבנים שלנו". היא מבוססת על "עדויות" של פלסטינים שטוענים כי חיילי צה"ל עוצרים פלסטינים ולאחר כמה ימים משיבים אותם לכפרם בתור גופות. עוד נטען בכתבה כי מבדיקת בגופות עולה כי חלק מהאיברים הוצאו - וקיים חשד כי מדובר בסחר איברים.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק