חמאס: אין חדש בעסקה, מדיניות ישראל לא השתנתה

בכיר הארגון מחמוד א-זהאר שב לעזה מהביקור הבהול בקהיר, והצהיר: "מטרת הדיווחים - לתת הרגשה כאילו משהו עומד לקרות". לדבריו, "אין כל אינפורמציה על מדיניות חדשה של ישראל"

"אין שום חדש בעניין עסקת השבויים, אין לנו כל אינפורמציה על המדיניות החדשה של ישראל", כך אומר היום בכיר חמאס בעזה, מחמוד א-זהאר, בהתייחסו לדיווחים האחרונים על התקדמות בעסקת שליט. לדבריו, הדיווחים בכלי התקשורת הישראליים - "מטרתם להפחית מהלחץ הציבורי ומהלחץ של המשפחה במטרה להעניק תקווה כאילו משהו עומד לקרות".

א-זהאר שב לעזה לאחר ביקורו בקהיר, ביקור שמטרותיו עדיין לא ידועות, אך הדיווחים אודותן היו רבים. בכיר החמאס בעזה לא הכחיש ולא אישר השבוע אם ביקורו עסק בסוגיית שליט, אך הספיק כבר להתייחס לסוגיה במסיבת עיתונאים שערך בבירת מצרים. "אין כל חדש בסוגיה", אמר בחוסר שקט ועבר במהרה לשאלה הבאה של העיתונאים.

חמאס למעשה ממשיך את גל ההכחשות הגורף לדיווחים האחרונים על עסקת שליט. בראיון שחלקו התפרסם הבוקר בעיתון "אל-ווטן" הקטרי, הפנה ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו והאשים אותו כמי שמנסה "להפחית את מחיר שחרורו של שליט".

משעל רמז כי "אכן היו מספר מאמצי תיווך בעניין שליט", אולם לדבריו "לא חלה התקדמות ממשית בעסקה" בשל מה שכינה "שאיפתו של נתניהו להפחית את הדרישות הפלסטיניות שהגיש החמאס בעניין שיחרור האסירים הפלסטינים היושבים בבתי הכלא הישראליים".

נתניהו לשרים: איפול מוחלט בנושא שליט

במקביל, דיווח הערב במהדורה המרכזית כתבנו המדיני אודי סגל, כי ראש הממשלה נתניהו  הנחה את השרים ואת כלל חברי הכנסת, גם מי שלא מעורב במגעים, שלא להתראיין בנושא החייל החטוף. מטרת האיפול: "לא לחבל במאמצים לשחרורו של שליט".

הניסיון הישראלי הוא להשלים את המשא ומתן לשחרורו של שליט כבר בחודשים הקרובים, למרות שלא נקבע "תאריך יעד מדויק".

אחת הסיבות למאמצים, פרט לרצון להשיב את גלעד לביתו כמה שיותר מהר, היא הרצון שהמשא ומתן לא ייגרר לתקופה של בחירות ברשות הפלסטינית. סיבה נוספת היא המאמץ האמריקני לקידום הליך השלום, דבר שיחזק את החמאס ויחליש את אבו מאזן - שמתנגד לעסקת שליט.

מו"מ לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

אלו פרטי "העסקה המתגבשת" לשחרור שליט

"התקדמות ניכרת בשיחות למען שליט"

"סעדאת הועבר כהכנה לעסקת שליט"

משלחת חמאס הגיעה במפתיע לקהיר - "ללא קשר למו"מ עם פת"ח"

חמאס: מאיפה מובארק יודע אם שליט בחיים או לא?  

הווידאופדיה: גלעד שליט