נתניהו: לא נשחרר את מתכנן רצח הרב עובדיה

ראש הממשלה הבהיר לנשיא צרפת כי אין בכוונתו להיענות לבקשה לשחרר את המחבל הפלסטיני, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2. "הוא לא הביע חרטה ונחשב לאדם מסוכן", כתב נתניהו לסרקוזי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיגר הערב מכתב לנשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, בו הוא דוחה את בקשתו לשחרר את המחבל הפלסטיני-צרפתי שהורשע בתכנון לפגוע ברב עובדיה יוסף. נתניהו נימק את הסירוב בכך שהמחבל, סלאח חמורי, לא הביע חרטה ונחשב אדם מסוכן לציבור.

לפני כשבוע פרסמנו כאן לראשונה כי סרקוזי פנה בדרישה חריגה לנתניהו, לשחרר את את המחבל כיוון שהוא מחזיק צרפתית, בנוסף על זו הישראלית. על פי ההערכה נכנע הנשיא הצרפתי ללחץ שהפעילו  ארגונים פרו-פלסטיניים במטרה להשוות את מעמדו של חמור לזה של גלעד שליט.

התכנון: התנקשות ברב בירי מאופנוע נוסע

חמורי, אז בן 20, נעצר ב-2005 על ידי השב"כ יחד עם שני פעילים נוספים בארגון החזית העממית -מוסא דרוויש, אז בן 22, ומוחמד אל-שיך, בן 25 בזמן המעצר. בחקירתם הודו השלושה כי התכוונו לבצע כמה פיגועים בירושלים, בהם ההתנקשות ברב יוסף.

על פי כתב האישום שהוגש באפריל 2005 לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד דרוויש, הוא פנה לחמורי - שהיה ראש ארגון החזית העממית באזור ירושלים - והציע לו להתנקש בחיי הרב יוסף. דרוויש ציין בפני חמורי את סידורי האבטחה בביתו של הרב, ואת העובדה שהוא מאובטח על ידי מאבטח אישי.

דרוויש עצמו הכיר את סידורי האבטחה, מכיוון שעבד בעבר בחנות מכולת סמוכה לביתו של הרב, ונהג להביא לביתו את הקניות שערכו בני משפחתו.

לקראת ההתנקשות, ערכו חמורי ודרוויש סיורים ליד ביתו של הרב. על פי התכנון, חמורי היה אמור לנסוע ליד ביתו של הרב על אופנוע, ולירות לעברו כשייצא ממכוניתו. חוויף גם תכנן להיכנס לביתו של הרב יוסף ולהשליך רימונים לעברו ולעבר אנשי האבטחה.

שלושת המחבלים נפגשו עם אחד מראשי ארגון החזית העממית במחנה הפליטים שועפט, שעל פי התכנון היה אמור לספק להם כדורים, רובי קלצ'ניקוב, רובה M-16 ורימוני יד.

בסופו של דבר, ההתנקשות לא יצאה אל הפועל בגלל פעילות צבאית שהתקיימה באזור. כמה שבועות אחר כך נעצרו השלושה, ומאז הם יושבים בכלא הישראלי. לפחות עד פנייתו של הנשיא סרקוזי.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

הווידאופדיה: הרב עובדיה יוסף