משעל: נתניהו מנסה להוריד מחיר

ראש הלשכה המדינית של חמאס מצטרף להכחשות הרשמיות על עסקה שנרקמת לשיחרור שליט. "אכן היו מספר מאמצי תיווך בעניין שליט", אמר לעיתון קטרי, אולם לדבריו "לא חלה התקדמות ממשית". הוא מאשים את נתניהו

הכחשות והאשמות: ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל מצהיר הבוקר באופן רשמי כי לא חלה כל התקדמות בשיחות לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. הוא אף מפנה אצבע מאשימה לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו וטוען: "הוא מנסה להפחית את מחיר שיחרורו".

בריאיון ליומון "אל-ווטן" הקטרי רמז משעל כי "אכן היו מספר מאמצי תיווך בעניין שליט", אולם לדבריו "לא חלה התקדמות ממשית בעסקה" בשל מה שכינה "שאיפתו של נתניהו להפחית את הדרישות הפלסטיניות שהגיש החמאס בעניין שיחרור האסירים הפלסטינים היושבים בבתי הכלא הישראליים".

באותה ההזדמנות שב והדגיש משעל כי תנועתו לעולם לא תשאף להכיר בישראל. "לא נכיר בה כמדינה יהודית מתוך שמירה על זכותם של הפליטים", אמר בריאיון. "זכותו של העם הפלסטיני להקים את מדינתו הריבונית, שבירתה תהיה ירושלים, ושתיהנה מזכות הפליטים ופיצויים".

משעל עצמו לא התייחס עד כה לדיווחים האחרונים בכלי התקשורת על ההתקדמות בעסקת שליט. מבין ראשי החמאס, שנמנעו עד כה ככל שניתן להתייחס לנושא, היו גם מחמוד א-זהאר, שהתחמק באלגנטיות-משהו משאלה שהופנתה אליו בנושא במסיבת עיתונאים שערך בקהיר השבוע. אמש הצהירו שני חברי הארגון כי "ישראל תיאלץ להיכנע לדרישות החמאס בעסקה".

דיווח: נתניהו הסכים לשחרר יותר מאולמרט

אמש דיווחנו כי על פי מקורות ערביים מתגבשת טיוטת הסכם לעסקה לשיחרור שליט. על פי הדיווחים אמש התקיימו דיונים בטיוטת ההסכם המתגבש. כרגע, גם בישראל וגם במצרים מטילים איפול על הפרטים מתוך הסכנה ומתוך החשש להדלפה.

עוד דווח כי ראש הממשלה נתניהו הסכים לשחרר יותר ממה שהממשלה הקודמת הסכימה. בחמאס, על פי הדיווחים, הסכימו כבר כי חלק מהאסירים שישוחררו יגורשו לעזה או לחו"ל.

שמות האסירים שעומדים להשתחרר

ברשימה נמצאים אחדים מהשפוטים למאסרי עולם בגין פעולות טרור, ביניהם: עבדאללה ברגותי - שאחראי לפיגוע במסעדת "סבארו", עבאס א-סייד - האחראי לפיגוע בליל הסדר במלון "פארק" בנתניה, איברהים חאמד - שהיה מפקד פת"ח בגדה ומוחומד סנואר וחסן סלמה שהיו מפקדי הזרוע הצבאית.

בסך הכול טוענים כל הדיווחים כי הוסכם על רשימה של 325 אסירים כבדים "עם דם על הידיים". לפי אחד הדיווחים פסלה ישראל את שיחרורו של אחמד סעדאת, מנהיג "החזית העממית" ומתכנן ההתנקשות בשר רחבעם (גנדי) זאבי ז"ל. לפי דיווח נוסף, צוות ישראלי יגיע כדי לבדוק את שליט לפני השחרור באל עריש שבמצרים.

תפילה המונית בכותל

אמש התקיימה תפילה ההמונית למען שליט בכותל המערבי לציון יום הולדתו העברי ה-23 שחל היום - ולמען השבתו הביתה. "אם היינו אופטימיים לא היינו מגיעים להתפלל", אמר אמש נועם שליט, אביו של החייל החטוף, על הדיווחים האחרונים על פריצת דרך במו"מ לשחרור בנו.

סקר מיוחד שערך מכון המחקר פאנלס עבור חדשות 2 באינטרנט ופורסם אתמול מעיד כי רוב רובו של הציבור מוכן לשלם מחיר יקר מאוד בתמורה להחזרתו של גלעד למשפחתו. על פי הסקר, 73% מהציבור תומכים בשיחרור מחבלים בתמורה לגלעד. רק 21% מתנגדים לעסקה שכזו ו-6% לא גיבשו עמדתם בנושא.

למרות הנתונים האלה, תשובות הנשאלים משתנות כאשר מפרטים בפניהם את סוג המחבלים. 49% מהנשאלים דבקים בתמיכתם בעסקת שליט גם במחיר של מחבלים רוצחים - מה שמכונה מחבלים "עם דם על הידיים". לעומת זאת, בשביל לא פחות מ-46% מהנשאלים שיחרור מחבלים עם "דם על הידיים" הוא חציית קו אדום.

נקודה נוספת שעולה מן הסקר, היא שהציבור ממשיך להיות סקפטי. יותר משלוש שנים בשבי גרמו לעם ישראל להראות ייאוש מסויים, גם כאשר נראה כי ישנה התקדמות רבה בנושא. רק 17% מהנשאלים סבורים כי אכן הידיעות על ההתקדמות נכונות.

37% מהנשאלים חושבים כי זה בסך הכל עוד ניסיון להפעיל לחץ, ואילו 21% סבורים כי מדובר רק בשמועות. רבע מהנשאלים מבטאים את מה שכולנו קצת מרגישים - שאין לנו באמת מושג.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

מו"מ לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

"התקדמות ניכרת בשיחות למען שליט"

"סעדאת הועבר כהכנה לעסקת שליט"

משלחת חמאס הגיעה במפתיע לקהיר - "ללא קשר למו"מ עם פת"ח"

חמאס: מאיפה מובארק יודע אם שליט בחיים או לא?  

הווידאופדיה: גלעד שליט