אלו פרטי "העסקה המתגבשת" לשחרור

פרסום ראשון: פריצת דרך דרמטית במו"מ לשחרור גלעד שליט? מקורות ערביים מוסרים לחדשות 2 באינטרנט כי טיוטת הסכם לחילופי שבויים כבר מתגבשת. לפי הדיווחים, נתניהו הסכים לשחרור אסירים "כבדים" שהממשלה הקודמת סירבה להם

הדיווחים על התקדמות במו"מ לשחרור שליט עולים מדרגה: מקורות ערביים מדווחים הערב כי מתגבשת טיוטת הסכם לעסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. האם יש תקווה שזהו יום ההולדת האחרון של גלעד בשבי?  

על פי הדיווחים, מתקיימים דיונים בטיוטת ההסכם בשעות האחרונות. כרגע, גם בישראל וגם במצרים מטילים איפול על הפרטים מתוך הסכנה ומתוך החשש להדלפה.

עוד מדווח, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים לשחרר יותר ממה שהממשלה הקודמת הסכימה. שר האסירים בממשלת חמאס הצהיר: ישראל צפויה להיענות לדרישות של חוטפי שליט". בחמאס הסכימו כבר, כי חלק מהאסירים שישוחררו יגורשו לעזה או לחו"ל.

שמות האסירים שעומדים להשתחרר

ברשימה נמצאים אחדים מהשפוטים למאסרי עולם בגין פעולות טרור, ביניהם: עבדאללה ברגותי - שאחראי לפיגוע במסעדת 'סבארו', עבאס א-סייד - האחראי לפיגוע בליל הסדר במלון 'פארק' בנתניה, איברהים חאמד - שהיה מפקד פת"ח בגדה, מוחומד סנואר וחסן סלמה שהיו מפקדי הזרוע הצבאית.

בסך הכול טוענים כל הדיווחים, כי הוסכם על רשימה של 325 אסירים כבדים "עם דם על הידיים". לפי אחד הדיווחים, פסלה ישראל את שחרור אחמד סעדאת, מנהיג "החזית העממית" ומתכנן ההתנקשות ברחבעם זאבי ז"ל. לפי דיווח נוסף צוות ישראלי יבוא כדי לבדוק את שליט לפני השחרור, באל עריש.

תפילה המונית בכותל

הערב התקיימה עצרת התפילה ההמונית למען החייל בכותל המערבי, לציון יום הולדתו העברי ה-23 שחל היום - ולמען השבתו הביתה.

"אם היינו אופטימיים לא היינו מגיעים להתפלל", אמר הערב נועם שליט, אביו של החייל החטוף, על הדיווחים האחרונים על פריצת דרך במו"מ לשחרור בנו.

73% תומך בשחרור מחבלים

סקר מיוחד שערך מכון המחקר פאנלס עבור חדשות 2 באינטרנט ופורסם הצהריים מעיד כי רוב רובו של הציבור מוכן לשלם מחיר יקר מאוד בתמורה להחזרתו של גלעד למשפחתו. על פי הסקר המיוחד 73% מהציבור תומכים בשחרור מחבלים בתמורה לגלעד. רק 21% מתנגדים לעסקה שכזו, ו-6% לא גיבשו עמדתם בנושא.

למרות הנתונים האלו, תשובות הנשאלים משתנות כאשר מפרטים בפניהם את סוג המחבלים. 49% מהנשאלים דבקים בתמיכתם בעסקת שליט גם במחיר של מחבלים רוצחים - מה שמכונה מחבלים "עם דם על הידיים". לעומת זאת, בשביל לא פחות מ-46% מהנשאלים, שחרור מחבלים עם "דם על הידיים" הוא חציית קו אדום.

נקודה נוספת שעולה מן הסקר, היא שהציבור ממשיך להיות סקפטי. יותר משלוש שנים בשבי גרמו לעם ישראל להראות ייאוש מסויים, גם כאשר נראה כי ישנה התקדמות רבה בנושא. רק 17% מהנשאלים סבורים כי אכן הידיעות על ההתקדמות נכונות.

37% מהנשאלים חושבים כי זה בסך הכל עוד ניסיון להפעיל לחץ, ואילו 21% סבורים כי מדובר רק בשמועות. רבע מהנשאלים מבטאים את מה שכולנו קצת מרגישים - שאין לנו באמת מושג.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

מו"מ לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

"התקדמות ניכרת בשיחות למען שליט"

"סעדאת הועבר כהכנה לעסקת שליט"

משלחת חמאס הגיעה במפתיע לקהיר - "ללא קשר למו"מ עם פת"ח"

חמאס: מאיפה מובארק יודע אם שליט בחיים או לא?  

הווידאופדיה: גלעד שליט