ישראל פנתה לסוריה בבקשה לקבל מידע על גיא חבר

עיתון "הארץ" מדווח הבוקר כי בשבועות האחרונים שינתה ישראל את המדיניות בכל הקשור לניסיונות לגלות מה עלה בגורלו של החייל, הנעדר כבר 12 שנה: משרד החוץ פנה לסוריה בתיווך רוסי וביקש לקבל אינפורמציה. הנשיא אסד לא הגיב בשלב זה לבקשה

משנים אסטרטגיה: ישראל פתחה בשבועות האחרונים בקמפיין דיפלומטי שקט בעניינו של החייל הנעדר גיא חבר, שנעלם ברמת הגולן לפני 12 שנים, במטרה לבחון האם קיים בידי המשטר הסורי מידע לגבי גורלו של החייל הנעדר - כך מדווח הבוקר עיתון "הארץ".

על פי הדיווח, העבירה ישראל לסוריה כבר לפני מספר שבועות מסר באמצעות רוסיה, לפיו היא מעוניינת לקבל כל מידע שיש לסורים בעניינו של החייל הנעדר.

לפני כחודש נפגשה רינה חבר, אמו של החייל הנעדר, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהבטיח לה כי למשפחה ימונה איש קשר שיאגד את כל הפעילות מול גופי הביטחון השונים במדינה.

בעקבות הפגישה פורסמו הנחיות חדשות לטיפול בסוגיית חבר: משרד החוץ קיבל הנחיה להעלות את הפרופיל של העיסוק בנושא ולהעלות אותו כסוגייה הומניטרית מול כל דיפלומט או גורם זר שמבקר בירושלים וממשיך לדמשק. משרד החוץ הכין גם נייר רקע על הפרשה, שיועבר לכל גורם זר שנוסע לסוריה.

לפני שבועיים, במהלך ביקורו של סגן שר החוץ הרוסי לענייני המזרח התיכון בישראל, ביקש שר החוץ אביגדור ליברמן מהדיפלומט הבכיר לרתום את רוסיה למאמצים להשיג מידע על גורלו של חבר. ליברמן ביקש גם כי רוסיה תעביר מסר לבכירי המשטר הסורי לפיו ישראל מבקשת לקבל כל מידע שברשותה על גורלו של החייל הנעדר, כמחווה הומניטרית.

10 מליון דולרים בעבור מידע

על פי הדיווח, המסר הישראלי הועבר לנשיא סוריה בשאר אסד עצמו במהלך שיחה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לבארוב. אסד לא הגיב בשלב זה למסר, וגם בשיחה עם לבארוב לא נתן תשובה, אלא אמר כי "יבדוק את הנושא". בשבועות הקרובים צפוי ביקור נוסף בין סגן שר החוץ הרוסי בדמשק, שם הוא צפוי להעלות את הנושא פעם נוספת ולבקש לקבל תשובות.

ואולם, ישראל לא ממתינה לסוריה בנושא, וכבר ביקשה מעוד כמה חברות במועצת הביטחון של האו"ם להעלות את הנושא מול הסורים. לישראל בשלב זה אין כל מידע חדש בעניין גורלו של חבר, במיוחד לא כזה שעשוי להעיד בוודאות כי הוא נמצא בסוריה.

החייל גיא חבר נעדר מאז ה-17 באוגוסט 1997, אז יצא מבסיס חיל התותחנים שבו שירת ברמת הגולן, מצויד בנשקו האישי. בשנת 2006 הודיע ארגון "לחופש נולד" כי יעניק פרס בסך 10 מליון דולרים למי שימסור מידע ופרטים אודות גורלו של החייל. עד היום לא התקבל מידע מהימן.