מתרבים הסימנים: יש פריצת דרך במו"מ לשחרור שליט?

יועצו של ראש הממשלה עוזי ארד יוצא לקהיר, ראש הממשלה משוחח עם מובארק - אך בישראל ממשיכים להכחיש: שום דבר לא קשור לעסקת שליט. הפלסטינים מדווחים: "שליח ישראלי הגיע לקהיר וידון עם ראשי המודיעין המצריים בעסקת השבויים". בכיר המקורב למו"מ לחדשות 2: "הדרך עוד ארוכה"

למרות ההכחשות הגורפות בשני הצדדים, ואולי דווקא בגללן - מתרבים הסימנים המעידים על כך שהמו"מ על עסקת שליט מתקרב לפריצת דרך.

"העיסוק בתוכנו ובמיקומו של המשא ומתן לשחרור שליט - רגישים וחסויים", כך אומר הערב גורם בכיר המקורב למשא ומתן בנושא החייל החטוף, בשיחה עם חדשות 2. הגורם התייחס לדיווחים בתקשורת הזרה על התקדמות במשא ומתן ואמר: "התחלנו תהליך, אבל הדרך עוד ארוכה".

במקביל נודע הערב כי ראש המועצה לביטחון לאומי עוזי ארד יצא היום לביקור במצרים, אך בשלכת ראש הממשלה הדגישו כי שליחותו אינה קשורה למשא ומתן לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. ייתכן שמטרת ביקורו היא לתאם עמדות לפני נסיעתו של נשיא מצרים חוסני מובארק לוושינגטון בשבוע הבא.

במקביל, הודיעה הערב לשכת ראש הממשלה כי בנימין נתניהו שוחרר עם נשיא מצרים חוסני מובארק. בסביבתו של ראש הממשלה סירבו לומר האם השיחה עסקה בסוגיית שליט, אך הדגישו כי במהלך השיחה הודה נתניהו למובארק על סיכול ניסיון ההתנקשות בשגריר ישראל במצרים בשבוע שעבר.

זאת ועוד, אתר אינטרנט המזוהה עם הג'יהאד האיסלאמי דווח הערב כי שליח ישראלי, ששמו ותפקידו לא נמסר, הגיע לקהיר מתל אביב למה שהוגדר "ביקור של מספר שעות". הסוכנות דיווחה כי בביקור יוועד השליח עם מספר בכירים במנגנוני הביטחון המצריים וידון עימם בעסקת השבויים בין ישראל לחמאס וכן במצב לאורך גבול רצועת עזה.

עיתון פלסטיני: חגי הדס יגיע לקהיר ויסגור את העסקה עם בכירי החמאס

מוקדם יותר דיווח העיתון הפלסטיני "אל-מנאר" כי ישראל וחמאס קיבלו החלטה להשלים את העסקה לשחרורו של גלעד שליט עד סוף החודש הנוכחי. על פי הדיווח, משלחת של ראשי החמאס בדמשק אמורה להצטרף אל המשלחת מעזה שהוזעקה בסוף השבוע לקהיר, והשתיים מצפות גם לבואו של המתווך מטעם ראש הממשלה לעסקת שליט חגי הדס. "החמאס מעוניין לחגוג את שחרור האסירים במהלך צום הרמדאן בעוד כשבועיים", דווח בעיתון.

אולם בחמאס הרשמית ממשיכים היום להכחיש נחרצות את הדיווחים מהימים האחרונים על התקדמות משמעותית בעסקה. בכיר החמאס בעזה, מחמוד א-זהאר, אמר היום במסיבת עיתונאים בקהיר "לא הוגשה רשימת אסירים חדשה מצד ישראל", וכי אין כל חדש בעניין העסקה.

עם זאת, אם לשפוט לפי שפת גופו של א-זהאר, נראה כי הוא הרגיש מאוד לא נינוח כשנשאל על הסוגיה. תשובותיו לשאלות העיתונאית המצרית היו קצרות והוא מיהר להעביר את רשות הדיבור לעיתונאי אחר. א-זהאר התייחס בהרחבה לשלל הנושאים העומדים על סדר היום הפלסטיני, וכשנשאל בעניין שליט ענה בלקוניות: "אין כל חדש".

כלי תקשורת ערביים מדווחים היום בהרחבה על דבר יציאת המשלחת של בכירי חמאס לקהיר. הדיווחים סותרים בדבר מטרת יציאת המשלחת. על פי חלק מהדיווחים, יצאה המשלחת לקהיר כדי לדון בעתיד הדיאלוג הפנים-פלסטיני, בעוד שאתרי אינטרנט פלסטינים מדווחים כי א-זהאר ואנשיו יצאו על מנת לקבל אור ירוק להשלמת עסקת שליט.

הדיווח שהסעיר את המדינה מחדש

ההתעסקות החדשה בפרשה החלה אמש לאחר שסוכנות חדשות פלסטינית מעזה דיווחה כי העיסקה לשיחרורו של שליט מתקרבת לסיכום. על פי הדיווח, וייתכן והעסקה תצא לפועל עוד לפני החג המוסלמי עיד-אל פיטר, החל בסוף חודש הרמדאן שבשלהי ספטמבר. על פי הדיווח, מתקיימים בימים האחרונים מגעים קדחתניים, ללא פירסום בכלי התקשורת בישראל או במדינות ערב, בין חמאס לישראל באמצעות המתווכים המצריים.

לטענת סוכנות החדשות הפלסטינית, ביום שישי אישר ראש הממשלה נתניהו, בדיון עם בכירי מערכת הביטחון, "החלטה אסטרטגית" לקבל את רוב השמות ברשימת האסירים שהגיש חמאס כדי לסגור את תיק שליט.

על פי הדיווח, הדיון התקיים בלשכת נתניהו על פי בקשת נשיא מצרים חוסני מובארק, לאחר שמצרים קיבלה איתותים חיוביים מצד חמאס. משלחת חמאס בראשות מחמוד א-זהאר שבאה אתמול מעזה לקהיר עוסקת בעניין שליט בביקור שהוגדר כפרטי. על פי הדיווח, סבור מובארק כי הגיעה העת להחלטות סופיות בפרשה זו, הואיל וגם חמאס מעוניין בהשלמת העסקה.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

מו"מ לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: גלעד שליט

משלחת חמאס הגיעה במפתיע לקהיר - "ללא קשר למו"מ עם פת"ח"

חמאס: מאיפה מובארק יודע אם שליט בחיים או לא?