דיווח: חגי הדס ובכירי חמאס יסגרו את עסקת שליט בקהיר

עיתון פלסטיני מדווח היום כי משלחת של בכירי הארגון מדמשק תחבור לזו שיצאה כבר בסוף השבוע לקהיר, והשתיים יצפו לבואו של המתווך מטעם רה"מ להשלמת עסקת שליט. "חמאס מעוניין לחגוג את שחרור האסירים במהלך צום הרמדאן - כבר בעוד שבועיים", דיווח העיתון

בדרך לעסקה - למרות ההכחשות הגורפות משני הצדדים? ישראל וחמאס קיבלו החלטה להשלים את העסקה לשחרורו של גלעד שליט עד סוף החודש הנוכחי, כך מדווח היום העיתון הפלסטיני "אל-מנאר".

על פי הדיווח, משלחת של ראשי החמאס בדמשק אמורה להצטרף אל המשלחת מעזה שהוזעקה בסוף השבוע לקהיר, והשתיים מצפות גם לבואו של המתווך מטעם ראש הממשלה לעסקת שליט חגי הדס. "החמאס מעוניין לחגוג את שחרור האסירים במהלך צום הרמדאן בעוד כשבועיים", דווח בעיתון.

אולם בחמאס הרשמית ממשיכים היום להכחיש נחרצות את הדיווחים מהימים האחרונים על התקדמות משמעותית בעסקה. בכיר החמאס בעזה, מחמוד א-זהאר, אמר היום במסיבת עיתונאים בקהיר "לא הוגשה רשימת אסירים חדשה מצד ישראל", וכי אין כל חדש בעניין העסקה.

עם זאת, אם לשפוט לפי שפת גופו של א-זהאר, נראה כי הוא הרגיש מאוד לא נינוח כשנשאל על הסוגיה. תשובותיו לשאלות העיתונאית המצרית היו קצרות והוא מיהר להעביר את רשות הדיבור לעיתונאי אחר. א-זהאר התייחס בהרחבה לשלל הנושאים העומדים על סדר היום הפלסטיני, וכשנשאל בעניין שליט ענה בלקוניות: "אין כל חדש".

כלי תקשורת ערביים מדווחים היום בהרחבה על דבר יציאת המשלחת של בכירי חמאס לקהיר. הדיווחים סותרים בדבר מטרת יציאת המשלחת. על פי חלק מהדיווחים, יצאה המשלחת לקהיר כדי לדון בעתיד הדיאלוג הפנים-פלסטיני, בעוד שאתרי אינטרנט פלסטינים מדווחים כי א-זהאר ואנשיו יצאו על מנת לקבל אור ירוק להשלמת עסקת שליט.

חמאס: "הזרוע הצבאית היא שתכריע בעניין העסקה"

בעזה ממשיכים לנסות ולשמור על עמימות בכל הקשור לדיווחים על התקדמות משמעותית בעסקה, אך נראה כי בכירי החמאס מעבירים מסר די ברור בעצם אי-התייחסותם ובמסירת חצאי-האינפורמציה לאנשי התקשורת. בדיווח שהתפרסם הבוקר בעיתון "א-שרק אל-אווסט" נשאל בכיר בחמאס בעזה, יחיא מוסא, האם יציאתה של משלחת חמאס לקהיר קשורה בדיאלוג הפנים-פלסטיני, והשיב בביטול: "כלל וכלל לא".

לדבריו, חברי המשלחת דנים עם הבכירים המצרים ב"נושאים בעלי עניין משותף, ובהם הרגיעה, המעברים וחילופי האסירים". זאת ועוד, בכיר בזרוע הצבאית של החמאס, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", אישר לעיתון היוצא לאור בלונדון כי "השיחות בעניין העסקה אכן נמשכות", אולם הדגיש כי "בסופו של דבר, הזרוע הצבאית היא שתכריע בעניין העסקה, ולא הזרוע הפוליטית".

הדיווח שהסעיר את המדינה מחדש

ההתעסקות החדשה בפרשה החלה אמש לאחר שסוכנות חדשות פלסטינית מעזה דיווחה כי העיסקה לשיחרורו של שליט מתקרבת לסיכום. על פי הדיווח, וייתכן והעסקה תצא לפועל עוד לפני החג המוסלמי עיד-אל פיטר, החל בסוף חודש הרמדאן שבשלהי ספטמבר. על פי הדיווח, מתקיימים בימים האחרונים מגעים קדחתניים, ללא פירסום בכלי התקשורת בישראל או במדינות ערב, בין חמאס לישראל באמצעות המתווכים המצריים.

לטענת סוכנות החדשות הפלסטינית, ביום שישי אישר ראש הממשלה נתניהו, בדיון עם בכירי מערכת הביטחון, "החלטה אסטרטגית" לקבל את רוב השמות ברשימת האסירים שהגיש חמאס כדי לסגור את תיק שליט.

על פי הדיווח, הדיון התקיים בלשכת נתניהו על פי בקשת נשיא מצרים חוסני מובארק, לאחר שמצרים קיבלה איתותים חיוביים מצד חמאס. משלחת חמאס בראשות מחמוד א-זהאר שבאה אתמול מעזה לקהיר עוסקת בעניין שליט בביקור שהוגדר כפרטי. על פי הדיווח, סבור מובארק כי הגיעה העת להחלטות סופיות בפרשה זו, הואיל וגם חמאס מעוניין בהשלמת העסקה.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

מו"מ לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: גלעד שליט

משלחת חמאס הגיעה במפתיע לקהיר - "ללא קשר למו"מ עם פת"ח"

חמאס: מאיפה מובארק יודע אם שליט בחיים או לא?