ליברמן: המצב הנוכחי קובר כל אפשרות להגיע להסדר

שר החוץ השתלח בפלסטינים, דווקא בפגישה עם חברי קונגרס אמריקנים: "המצב בו יש פילוג בקרב הפלסטינים קובר כל אפשרות להגיע להסדר". שר החוץ מתח ביקורת גם על הצהרות אבו מאזן בוועידת הפת"ח: "העמדות הקיצוניות והבלתי מתפשרות יוצרות פערים בלתי ניתנים לגישור"

אין אופק מדיני, כך לפחות על פי שר החוץ: אביגדור ליברמן מביע היום סקפטיות בכל הקשור לתהליך השלום מול הפלסטינים, ומותח ביקורת קשה על הצהרותיו האחרונות של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעניין הקמת המדינה הפלסטינית שבירתה ירושלים. "העמדות הקיצוניות הבלתי מתפשרות של הפלסטינים בסוגיית ירושלים, זכות השיבה וגושי ההתיישבות יוצרות פער בינם לבינינו שלא ניתן לגישור", אמר ליברמן.

בפגישה עם משלחת של 29 מחוקקים מהמפלגה הדמוקרטית בארצות הברית, המשיך ליברמן בביקורת הקשה על הפלסטינים: "המצב בו בין רשות פלסטינית אחת, המייצגת את כל הפלסטינים אלא את 'חמאסטן' בעזה ו'פת"חלנד' ביהודה ושומרון, קובר למעשה כל אפשרות להגיע להסדר כולל עם הפלסטינים בשנים הקרובות", אמר שר החוץ. לדבריו, "המקסימום שניתן להשיג בשנים הקרובות הוא שימור הדיאלוג בין ישראל לפלסטינים, שיפור סידורי הביטחון ושיפור מצבם הכלכלי".

ליברמן גם "עקץ" באותה ההזדמנות את המדיניות האמריקנית החותרת להסכם בשנתיים הקרובות. "כל יעד ראוותני כמו כפיית הסדר תוך זמן קצוב יסתיים שוב בכישלון, באכזבה, בתסכול ואף בעימות", אמר ליברמן בפגישה. "חייבים להתמקד עד כמה שאפשר בשלב הביניים ולא לייצר אולטימטומים".

אבו מאזן: "בירתנו היא ירושלים"

בשבת נבחר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לכהונה נוספת כמנהיג הפת"ח, ומייד שיחרר את חרצובות לשונו. "אנו פה כדי לשחרר את האדמה הפלסטינית ולהקים את מדינתנו שבירתה ירושלים", הצהיר הראיס ב"נאום הבחירה" וזכה לתשואות הנוכחים.

אבו מאזן ידע היטב שמקשיבים לו גם בירושלים, ועל כן החליט למקד את נאומו בנושאי האחדות הפלסטינית ובנושאים העומדים בראש סדר היום בישראל. "תנועת הפת"ח נחושה לשחרר את 11 אלף האסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראליים", אמר הראיס, אולם לא התייחס מעבר לכך להקפאת התהליך המדיני מול ישראל, מאז היבחרו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הווידאופדיה: אביגדור ליברמן