בכיר חמאס בעזה מחמוד א-זהאר: "לא חלה התקדמות בנושא שליט"

בכיר החמאס ברצועת עזה, שיצא בסוף השבוע במפתיע לקהיר למה שדווח כחלק מהתקדמות במגעים לעסקה, מכחיש זאת. "לא הוגשה רשימת אסירים חדשה", הבהיר במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בקהיר

בישראל וברשות הפלסטינית מחכים בקוצר רוח לדעת האם משהו עומד מאחורי הדיווח מאמש על התקדמות בעסקה לשחרור גלעד שליט. בכיר חמאס בעזה מחמוד א-זהאר כינס היום מסיבת עיתונאים במצרים שבה ניסה לצנן את הרוחות, אבל יכול להיות שדווקא עשה את ההיפך.

א-זהאר יצא בסוף השבוע במפתיע לקהיר, על פי הדיווחים כדי להיפגש עם המתווכים המצריים בעסקת השבויים. אחר הצהריים הוא דיבר במטה הליגה הערבית בקהיר, והכחיש כי חלה התקדמות בעניין שליט וכי הוא בכלל עוסק בכך בביקורו במצרים. "לא הוגשה רשימת אסירים חדשה לישראל", אמר.

למרות הדברים האלה, א-זהאר נראה מרוגש מאוד וכמי שחש שלא בנוח כשהוא נשאל על סוגיית החייל החטוף וכמי שמנסה להתחמק מלדבר על הנושא. תשובותיו לשאלות העיתונאית המצרית היו קצרות והוא מיהר להעביר את רשות הדיבר לעיתונאי אחר. א-זהאר התייחס בהרחבה לשלל הנושאים העומדים על סדר היום הפלסטיני, וכשנשאל בעניין שליט ענה בלקוניות: "אין כל חדש".

כלי תקשורת ערביים מדווחים היום בהרחבה על דבר יציאת המשלחת של בכירי חמאס לקהיר. הדיווחים סותרים בדבר מטרת יציאת המשלחת. על פי חלק מהדיווחים, יצאה המשלחת לקהיר כדי לדון בעתיד הדיאלוג הפנים-פלסטיני, בעוד שאתרי אינטרנט פלסטינים מדווחים כי א-זהאר ואנשיו יצאו על מנת לקבל אור ירוק להשלמת עסקת שליט. כך או כך, מקהיר צפויה המשלחת לצאת לדמשק, שם תיוועד עם ראשי הלשכה המדינית של חמאס ובראשם חאלד משעל.

בעקבות הדיווחים על עיסקה קרובה אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני לא מתייחס לכל דיווח, אנחנו מטפלים בנושא הזה כל הזמן".

חמאס: "הזרוע הצבאית היא שתכריע את גורל שליט"

בעזה ממשיכים לנסות ולשמור על עמימות בכל הקשור לדיווחים על התקדמות משמעותית בעסקה, אך נראה כי בכירי החמאס מעבירים מסר די ברור בעצם אי-התייחסותם ובמסירת חצאי-האינפורמציה לאנשי התקשורת. בדיווח שהתפרסם הבוקר בעיתון "א-שרק אל-אווסט" נשאל בכיר בחמאס בעזה, יחיא מוסא, האם יציאתה של משלחת חמאס לקהיר קשורה בדיאלוג הפנים-פלסטיני, והשיב בביטול: "כלל וכלל לא".

לדבריו, חברי המשלחת דנים עם הבכירים המצרים ב"נושאים בעלי עניין משותף, ובהם הרגיעה, המעברים וחילופי האסירים". זאת ועוד, בכיר בזרוע הצבאית של החמאס, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", אישר לעיתון היוצא לאור בלונדון כי "השיחות בעניין העסקה אכן נמשכות", אולם הדגיש כי "בסופו של דבר, הזרוע הצבאית היא שתכריע בעניין העסקה, ולא הזרוע הפוליטית".

הדיווח שהסעיר את המדינה

ההתעסקות החדשה בפרשה החלה אמש לאחר שסוכנות חדשות פלסטינית מעזה דיווחה כי העיסקה לשיחרורו של שליט מתקרבת לסיכום. על פי הדיווח, וייתכן והעסקה תצא לפועל עוד לפני החג המוסלמי עיד-אל פיטר, החל בסוף חודש הרמדאן שבשלהי ספטמבר. על פי הדיווח, מתקיימים בימים האחרונים מגעים קדחתניים, ללא פירסום בכלי התקשורת בישראל או במדינות ערב, בין חמאס לישראל באמצעות המתווכים המצריים.

לטענת סוכנות החדשות הפלסטינית, ביום שישי אישר ראש הממשלה נתניהו, בדיון עם בכירי מערכת הביטחון, "החלטה אסטרטגית" לקבל את רוב השמות ברשימת האסירים שהגיש חמאס כדי לסגור את תיק שליט.

על פי הדיווח, הדיון התקיים בלשכת נתניהו על פי בקשת נשיא מצרים חוסני מובארק, לאחר שמצרים קיבלה איתותים חיוביים מצד חמאס. משלחת חמאס בראשות מחמוד א-זהאר שבאה אתמול מעזה לקהיר עוסקת בעניין שליט בביקור שהוגדר כפרטי. על פי הדיווח, סבור מובארק כי הגיעה העת להחלטות סופיות בפרשה זו, הואיל וגם חמאס מעוניין בהשלמת העסקה.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

מו"מ לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: גלעד שליט

משלחת חמאס הגיעה במפתיע לקהיר - "ללא קשר למו"מ עם פת"ח"

חמאס: מאיפה מובארק יודע אם שליט בחיים או לא?

דיווח: המגעים לשיחרור שליט מתחדשים

עסקת שליט: עמוס גלעד בקהיר

חמאס יציג רשימה חדשה תמורת שליט

הווידאופדיה: בנימין נתניהו