נתניהו: "אנחנו מטפלים בנושא גלעד שליט כל הזמן"

רה"מ ניצל ביקור ביישוב המפונים מגוש קטיף כדי להתייחס לסוגיות שבכותרות. "אני לא מתייחס לכל דיווח", אמר בנוגע לדיווח על התקדמות לקראת עסקה לשחרור שליט. על החזית הצפונית אמר: "לבנון לא תוכל לומר שיש הבדל בינה לבין חיזבאללה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסייר הבוקר, ארבע שנים אחרי ההתנתקות, ביישובים אליהם עברו המפונים. את הסיור ניצל כדי להתייחס לאירועים האחרונים שתופסים את הכותרות, ובראשם הדיווח על התקדמות במגעים לשחרור גלעד שליט.  "אני לא מתייחס לכל דיווח", אמר בתשובה לשאלת חדשות 2. "אנחנו מטפלים בנושא הזה כל הזמן".

נתניהו ערך תצפית על היישוב אמציה שבחבל לכיש. במהלך ביקורו הוא מנסה להאיץ את הטיפול במפוני גוש קטיף. "אנחנו רוצים לייצר כאן עוגן לפיתוח, לצמיחה ולהתחדשות", אמר ראש הממשלה. "זה מרנין לראות את ההתחדשות, באנו על מנת לעזור בשיקום ובהתחדשות".

נתניהו התייחס לטענות הבירוקרטיה: "אין מעצור בירוקרטיה על דבר שהוא הכרחי וצודק, פתרונות יהיו, חלק בוצעו וחלק יבוצעו והם יהיו קצרים בזמן. אני רוצה שהדבר יחתך אנחנו לא רוצים לגרור את הדבר הזה עדי עד, רוצים לשים סוף לסבל ולבירוקרטיה - הסוף זה קץ לתביעות", אמר.

"אני חושב על הסבל, על העקירה", הוסיף ראש הממשלה. "ביקשתי שהעניין יסתיים כאן ועכשיו. אנחנו לא יכולים להתכחש לשגיאות שנעשו בזמן ההתנתקות, בזמן העקירה. נוצר מוקד אירני ולא קיבלנו לא שלום ולא ביטחון. לכל ירי יהיה מענה ומיד הגבנו לירי הזה. נטישה חד צדדית יוצרת התדרדרות".

חמאס: "הזרוע הצבאית היא שתקבע"

בדבריו התייחס ראש הממשלה גם ליחסים עם לבנון והזהיר את הממשל בביירות. לדבריו, אין מתח בחזית הצפונית, אך מרגע שחיזבאללה נכנס כגורם רשמי לממשלת לבנון, עליו לקחת בחשבון שמדינת לבנון היא אחראית לכל תקיפה משטחה לעבר ישראל. "לבנון לא תוכל לומר שיש הבדל בינה לבין חיזבאללה", אמר. "יש מדינה ריבונית, והיא אחראית".

לעניין פנייתו של השר ישי לנשיא המדינה בבקשה לחון את השר לשעבר שלמה בניזרי אמר רה"מ: "טרם הספיקותי לקרוא את הפנייה".

בעזה ממשיכים לנסות ולשמור על עמימות בכל הקשור לדיווחים על התקדמות משמעותית בעסקה, אך נראה כי בכירי החמאס מעבירים מסר די ברור בעצם אי-התייחסותם ובמסירת חצאי-האינפורמציה לאנשי התקשורת. בדיווח המתפרסם הבוקר בעיתון "א-שרק אל-אווסט", נשאל בכיר בחמאס בעזה, יחיא מוסא, האם יציאתה של משלחת חמאס לקהיר קשורה בדיאלוג הפנים-פלסטיני, והשיב בביטול: "כלל וכלל לא".

לדבריו, חברי המשלחת דנים עם הבכירים המצרים ב"נושאים בעלי עניין משותף, ובהם הרגיעה, המעברים וחילופי האסירים". זאת ועוד, בכיר בזרוע הצבאית של החמאס, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", אישר לעיתון היוצא לאור בלונדון כי "השיחות בעניין העסקה אכן נמשכות", אולם הדגיש כי "בסופו של דבר, הזרוע הצבאית היא שתכריע בעניין העסקה, ולא הזרוע הפוליטית".

טעות ההתנתקות

"הפינוי החד צדדי מרצועת עזה לא הביא לא לשלום ולא ביטחון" - כך אמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית שבה ציינו השרים ארבע שנים להתנתקות. "לא נחזור על הטעות הזו".

על הסדר מול הפלסטינים אמר ראש הממשלה: "אנחנו רוצים בהסכמים דו-צדדיים שיש בהם הכרה אמיתית וסידורי ביטחון שניתן להבטיח את קיומם ואכיפתם".

בזמן הישיבה סיירה יושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני בעיר הבה"דים בנגב. בתגובה לדבריו של ראש הממשלה אמרה לבני כי ההתנתקות סיפקה לישראל את מרחב התמרון ואת היכולת להגיב לירי בשטחה וזה מה שהיא צריכה לעשות. "ההתיישבות מעולם לא נועדה לענות לצורכי הביטחון של ישראל", אמרה. "פינוי היישובים מעזה היה מעשה נכון מבחינה היסטורית וביטחונית".

הווידאופדיה: ההתנתקות

הנשיא החליט: חנינה למתנגדי ההתנתקות