סרקוזי בפנייה לנתניהו: "שחררו את מתכנן רצח הרב עובדיה"

פרסום ראשון: הנשיא סרקוזי פנה בבקשה חריגה ביותר לראש הממשלה נתניהו - לשחרר את המחבל הפלסטיני שתיכנן לרצוח את הרב עובדיה לפני 4 שנים. הסיבה: המחבל הוא גם בעל אזרחות צרפתית. תגובת רה"מ: הנושא בבדיקה

שוב התערבות בוטה מכיוון צרפת בעניינים הפנימיים של ישראל: הנשיא ניקולא סרקוזי פנה בדרישה חריגה לראש הממשלה נתניהו - "שחררו מחבל פלסטיני מורשע שתיכנן לפני ארבע שנים לרצוח את הרב עובדיה יוסף".

הנשיא הצרפתי שיגר לראש הממשלה מכתב מוזר למדי, שבו הוא מבקש לשחרר את המחבל, סלאח חמורי - פלסטיני הנושא תעודת זהות כחולה. חמורי, תושב מזרח ירושלים, נעצר על-ידי השב"כ בשנת 2005 והודה שניסה להתנקש ברב עובדיה באמצעות ירי מאופנוע וזריקת רימונים.

לחמורי יש אזרחות צרפתית, נוסף על זו הישראלית, ובתקופה האחרונה מתנהל מסע תעמולה מצד ארגונים פרו-פלסטיניים בצרפת, במטרה להשוות את מעמדו של חמורי לזה של גלעד שליט - והלחץ על סרקוזי כנראה עובד.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי הנושא נמצא בבדיקה.

התכנון: התנקשות ברב בירי מאופנוע נוסע

חמורי, אז בן 20, נעצר ב-2005 על ידי השב"כ יחד עם שני פעילים נוספים בארגון החזית העממית -מוסא דרוויש, אז בן 22, ומוחמד אל-שיך, בן 25 בזמן המעצר. בחקירתם הודו השלושה כי התכוונו לבצע כמה פיגועים בירושלים, בהם ההתנקשות ברב יוסף.

על פי כתב האישום שהוגש באפריל 2005 לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד דרוויש, הוא פנה לחמורי - שהיה ראש ארגון החזית העממית באזור ירושלים - והציע לו להתנקש בחיי הרב יוסף. דרוויש ציין בפני חמורי את סידורי האבטחה בביתו של הרב, ואת העובדה שהוא מאובטח על ידי מאבטח אישי.

דרוויש עצמו הכיר את סידורי האבטחה, מכיוון שעבד בעבר בחנות מכולת סמוכה לביתו של הרב, ונהג להביא לביתו את הקניות שערכו בני משפחתו.

לקראת ההתנקשות, ערכו חמורי ודרוויש סיורים ליד ביתו של הרב. על פי התכנון, חמורי היה אמור לנסוע ליד ביתו של הרב על אופנוע, ולירות לעברו כשייצא ממכוניתו. חוויף גם תכנן להיכנס לביתו של הרב יוסף ולהשליך רימונים לעברו ולעבר אנשי האבטחה.

שלושת המחבלים נפגשו עם אחד מראשי ארגון החזית העממית במחנה הפליטים שועפט, שעל פי התכנון היה אמור לספק להם כדורים, רובי קלצ'ניקוב, רובה M-16 ורימוני יד.

בסופו של דבר, ההתנקשות לא יצאה אל הפועל בגלל פעילות צבאית שהתקיימה באזור. כמה שבועות אחר כך נעצרו השלושה, ומאז הם יושבים בכלא הישראלי. לפחות עד פנייתו של הנשיא סרקוזי.

סרקוזי: "היפטר מליברמן"

זו לא הפעם הראשונה שראש הממשלה בנימין נתניהו מקבל "הוראות" ישירות מהנשיא הצרפתי. בחודש יוני השנה הרשה לעצמו סרקוזי לומר בחופשיות לנתניהו להיפטר משר החוץ בממשלתו, אביגדור ליברמן.

"תמיד הייתי מקבל שרי חוץ ישראלים, אהבתי להיפגש עם השרה לבני, אבל עם זה אני לא יכול", אמר אז סרקוזי בפגישתם האחרונה של המנהיגים בפריז והוסיף תנועת יד שאיננה משתמעת לשתי פנים. אבל זו הייתה רק ההתחלה.

נשיא צרפת לא הסתפק בהוראה מקוצרת והמשיך לפרט את דרישותיו בפני נתניהו, "אתה צריך להיפטר מהאדם הזה, תוציא אותו ותכניס את לבני - איתה ועם ברק אתה יכול לעשות היסטוריה". בשלב זה השיב לו ראש הממשלה נתניהו, "בשיחות פרטיות הוא נשמע אחרת".

בלשכת שר החוץ מיהרו לתקוף בחריפות את סרקוזי בעקבות הפרסום. "אם הדברים שאמר נשיא צרפת על ליברמן נכונים, אזי התערבותו של נשיא מדינה דמוקרטית ומכובדת בעניינה של ישראל חמורה ובלתי נסבלת".

מלשכת ראש הממשלה נמסר אז בתגובה לידיעה כי "ראש הממשלה לא מתייחס לתוכן שיחותיו והוא כמובן רוחש הערכה לשר החוץ ליברמן". ח"כ מיכאל בן ארי אמר בתגובה כי "על נתניהו להפסיק לגלות רפיסות ולנזוף בשגריר הצרפתי. ישראל מדינה עצמאית".

עוד באותו נושא: 

הווידאופדיה: הרב עובדיה יוסף

סרקוזי לנתניהו: תיפטר מליברמן

סערה סביב דברי סרקוזי על ליברמן

84% מהציבור: סרקוזי, אל תתערב