הרב עובדיה על האמריקנים: מתייחסים אלינו כאל העבדים שלהם

מנהיגה הרוחני של ש"ס מחמם עוד יותר את הגזרה עם האמריקנים. "לא תבנה פה, לא תבנה שם", ציטט את ההוראות מעבר לים שמקבלים הישראלים. "יבוא המשיח צדקנו – יעיף אותם"

אם לא מספיק חם ביחסים בין ישראל לארה"ב, מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף מוסיף שמן למדורה הזו: בדרשה השבועית שלו אמש תקף הרב את האמריקנים על התערבותם בבנייה בישראל.

"הנה, מה מושלים בנו?", תהה הרב עובדיה בקול רם. "לא תבנה פה, לא תבנה שם. כאילו אנחנו העבדים שלהם. יבוא המשיח צדקנו – יעיף אותם".

בדבריו התייחס הרב גם למוסלמים המחזיקים בהר הבית. "איפה בית המקדש שלנו?", הציג הרבה שאלה רטורית. "יושבים שמה ערבים. מה יש לנו אנחנו? עניים ואביונים. יבוא המשיח צדקנו יעיף את כל בני הרשעים האלה, יגרש את האומה הזאת".

אבל זה לא יעצור, כנראה, את האמריקנים מלהפעיל לחץ על ישראל. השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל יגיע היום לישראל, וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפגישה בין השניים ינסה מיטשל להגיע עם נתניהו להסכמה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, אם כי בסביבתו של ראש הממשלה מעריכים כי גם בביקור הזה לא צפויים להגיע השניים להבנות.

מיטשל יגיע לישראל היישר מדמשק, שם הוא צפוי להיוועד הבוקר עם נשיא סוריה בשאר אסד. כלי תקשורת ערביים דיווחו במהלך סוף השבוע כי קיימת סבירות גבוהה שבתום הביקור יודיע מיטשל על חידוש המשא ומתן הבלתי-ישיר בין ישראל לסוריה. סוריה עצמה הודיעה מספר פעמים מאז כניסתו של ברק אובמה לבית הלבן כי היא מעוניינת מאוד שארצות הברית תיקח חלק פעיל בניהול השיחות עם ישראל.

רכבת אווירית מאמריקה

פגישתם של מיטשל ואסד היום תהיה השנייה בתוך חודש. באמצע יוני נועדו השניים, גם בדמשק, פגישה בסיומה סוכם על השבתו של השגריר האמריקני לסוריה לאחר כארבע שנים.

בתום פגישותיו היום בישראל, צפוי מיטשל להיוועד ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן - ומשם להמשיך לבחריין ולמצרים, בניסיון לקדם מחוות מצד מדינות ערב כלפי ישראל.

ביקורו של מיטשל בישראל יהווה את ה"סיפתח" לרכבת האווירית של הבכירים האמריקניים, שצפויים להגיע לאזורנו במהלך השבוע. מחר יגיע לישראל שר ההגנה רוברט גייטס, לביקור קצר בן מספר שעות בו הוא צפוי להיוועד עם ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. בהמשך השבוע יגיעו לישראל גם היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'יימס ג'ונס ויועצו של אובמה לענייני המזרח התיכון, דניס רוס.

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: ברק אובמה