חמאס מאותת: לא נסתפק בנסיגה ישראלית לגבולות 67'

לאחר שכבר הצהיר כי יהיה מוכן להכיר בישראל - באם תיסוג לגבולות 1967, החמאס שב היום להשמיע "קולות מן העבר": מנהיג הארגון בעזה, איסמעיל הנייה, מבטיח היום לנוכחים בדרשת יום השישי: "לא נהווה מכשול בפני הקמת מדינה פלסטינית, אך נשמור על זכויות הדורות הקודמים". סיבה לדאגה בירושלים?

הנייה. רוצה את כל היד? (חדשות 2)

רוצים אצבע, או את כל היד? ראש הממשלה הפלסטיני בעזה איסמעיל הנייה שולח היום מסר חד וברור לישראל: נכיר במדינה פלסטינית בגבולות 1967 - אך לא נוותר לעולם על השבת כל האדמות הפלסטיניות.

בדרשת יום השישי שנשא היום הנייה ב"מסגד הגדול" בחאן יונס, שם ביקר לראשונה מאז מבצע "עופרת יצוקה", התייחס ראש הממשלה הפלסטיני בעזה לאפשרות של משא ומתן ישיר עם ישראל. "הממשלה הפלסטינית לא תהווה מכשול בפני הקמתה של מדינה פלסטינית בגבולות יוני 1967", הצהיר, אך מייד הסתייג: "אולם אין משמעות הדבר היא שנוותר על יתר האדמות ועל זכויותיהם של הדורות הקודמים".

הצהרתו זו של הנייה, שבה ומעלה למעשה את החשש במערכת המדינית בישראל, מפני דרישות החמאס והקשחת עורפו בכל הקשור למשא ומתן על הסדר הקבע. שיחות ישירות לא יתנהלו ככל הנראה עם החמאס על הקמתה של מדינה פלסטינית שתחייה לצד ישראל, משום שזה אינו מוכן להכיר בקיומה של ישראל, אך בירושלים הביעו סיפוק מסויים בתקופה האחרונה, מנכונותו של הארגון להכיר בקיומה של ישראל - בגבולות 1967.

קודם שיסכמו ביניהם

ואולם, הצהרתו היום של הנייה שבה וטורפת את הקלפים. במידה ואכן תוקם מדינה פלסטינית, הדבר ייעשה תחת הנהגתו של הממשל ברמאללה, והנייה, שמנהיג את החמאס בעזה, מאותת כאן לאפשרות של המשך מאבק בישראל גם לאחר הקמתה של מדינה פלסטינית.

בירושלים מודעים לעובדה שעוד לפני שהרשות הפלסטינית תוכל לאשר הסכם כלשהו עם ישראל, היא תיאלץ לסדר את שורותיה. הנייה עצמו התייחס לנושא היום בדרשת יום השישי. "שיחות מתמשכות מתנהלות בימים אלו בקהיר, במטרה לשים סוף לחילוקי הדעות", אמר. אך גם הוא יודע שחילוקי הדעות בין החמאס לפת"ח עדיין רחוקים מסיום.