אובמה: אור ירוק לישראל? ממש לא

אחר שסגן ארה"ב ג'ו ביידן רמז כי ארצו תיתן אור ירוק לנתניהו לפעול צבאית באירן, מרגיע הנשיא את הרוחות ומכחיש זאת באופן גורף. עם זאת, גם אובמה מודע לכך כי "איננו יכולים להכתיב למדינות אחרות מה הם האינטרסים הביטחוניים שלהן"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מכחיש היום חד-משמעית כי ארצו נתנה לישראל "אור ירוק" לתקוף מתקנים גרעיניים באירן. את דברים אמר אובמה בריאיון לרשת CNN. הנשיא נשאל על ידי כתב הרשת האם וושינגטון אכן נתנה אישור לתקוף את המתקנים. אובמה לא היסס וענה: "בשום פנים ואופן לא".

הריאיון עם אובמה שודר מרוסיה, שם עורך עתה אובמה ביקור ממלכתי. על אף ההכחשה הגורפת, הוסיף הנשיא כי "איננו יכולים להכתיב למדינות אחרות מה הם האינטרסים הביטחוניים שלהן".

על הנושא האירני הדגיש אובמה כי "זוהי מדיניותה של ארצות הברית לנסות ולפתור את סוגיית יכולותיה הגרעיניות של אירן דרך ערוצים דיפלומטיים".

ביידן: "זכותה של ממשלת נתניהו לפעול בדרך שונה"

אין אישור לתקיפה (רויטרס)
הדברים של אובמה באו לאחר שסגנו ג'ו ביידן אמר שלשום משפט שנשמע כמו אור ירוק לתקיפה ישראלית באירן במטרה להסיר את האיום הגרעיני. "ארה"ב אינה יכולה להכתיב למדינה ריבונית מה היא יכולה או לא יכולה לעשות", הצהיר סגן הנשיא בריאיון לרשת ABC האמריקנית. לדבריו, לישראל יש את הזכות להחליט כיצד לנהוג ביחס לאירן ולסוגיות נוספות.

"בין אם אנו מסכימים או לא - הם רשאים לעשות את זה", הסביר ביידן. "כל אומה ריבונית רשאית לעשות את זה, אבל אף לחץ של מדינה אחרת לא ישנה את ההתנהגות שלנו וההחלטה כיצד להמשיך לפעול".

סגן הנשיא המשיך ורמז כי ארה"ב לא תעמוד בדרכה של ישראל אם אכן תחליט לתקוף את מתקני הגרעין ברפובליקה האיסלאמית. "אם ממשלת נתניהו תחליט לפעול בדרך שונה מהנוכחית, זו זכותה", הדגיש ביידן. "זו לא הבחירה שלנו".

הערב באתר: שידור חי מטקס האשכבה של מייקל ג'קסון

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו