נועם שליט פונה בז'נבה לחוטפיו של גלעד: מתחנן לשחרור בני

אביו של החייל החטוף גלעד שליט נשא היום דברים בפני ועדת האו"ם הבוחנת את מעשי צה"ל במבצע "עופרת יצוקה". "שחרורו של גלעד הוא המפתח לשלום ולהסרת המצור על עזה", אמר. "קצת מאמץ משני הצדדים יכול להקל על סבל של רבים". צפו בנאום המלא

על דוכן העדים: "אין להתעלם מהעוול שנעשה לתושבי עזה אבל נעשה עוול לבן שלי, שיחרורו של גלעד הוא המפתח לשלום ולהסרת המצור על עזה. קצת מאמץ ופשרה משני הצדדים יכול להקל על סבל של רבים" - כך אמר היום נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט, במהלך עדותו בוועידת האו"ם החוקרת את מבצע "עופרת יצוקה".

"קוראים לי נועם שליט ואני האבא של החייל הישראלי שנחטף גלעד שליט. חברים נכבדים של המועצה, אני מודה לכם על שנתתם לי את האפשרות לדבר לפניכם היום", אמר שליט בנאומו. "אני יודע שהמועצה הזו נחושה לתת לקורבנות הקונפליקט האחרון ברצועה אפשרות להשמיע את קולם . ולכן ברשותכם אני מבקש לנצל את הפורום המכובד הזה ולפנות אליכם, לאנשים ברצועת עזה ובמיוחד לאנשים שמחזיקים בבני גלעד".

"אתם וודאי בהלם מהציניות של חוטפיו של גלעד"

"אין לי ספק שאתם יודעים כי חטיפת בני נעשתה בניגוד לחוק הבינלאומי", הוסיף שליט. "אחרי ששמעתם את הקלטת של בני ששוחררה ביום השנה הראשון לחטיפה, אתם וודאי בהלם מהציניות של חוטפיו. אלו מילים שהוא היה מוכרח לקרוא - הם נוקטים בפשעי מלחמה או בצורה לא אנושית שהם לא נותנים לאנשי הצלב האדום לראות אותו".

שליט ציין כי מטרת ועדת האו"ם היא לנסות ולהגיע להסכמה. "מה המטרה של המועצה הזו להניח בסיס לעבירות הבאות או להשיג הסכמה?", שאל. "המוח והלב של ארצי נמצא עם בני. שחרורו, שנמצא ביכולתכם יוביל להסכמים".

"מנהיגיכם מחזיקים בבן שלי כמו אסיר מלחמה"

שליט פנה לפלסטינים בבקשה שילחצו על מנהיגיהם לשחרר את בנו. "מנהיגיכם מחזיקים בבן שלי כמו אסיר מלחמה - למה הם לא מאפשרים לו את ההרשאות שנותנים במצב כזה? לגלעד אין שום קשר עם העולם החיצון. לא מאפשרים לו את ביקורי הצלב האדום, שמבקרים בקביעות את האסירים בכלא הישראלי. אתם יכולים להבין כי שיחרור של בית כלא שלם לא יכול להיות תלוי ככופר עבור חייל אחד".

שליט המשיך ופנה לתושבי עזה: "אנשי עזה המנהיגים שלכם מבצעים פשע נגד בני שהם מחזיקים בו ככופר. הם גם מחזיקים בכם ככופר. במשך שלוש שנים אתם שבויים של חוסר הרצון של הממשל שלכם להתגמש. הם הוציאו דרישות שהממשל הישראלי לא יוכל לקבל לעולם .

בסיכום נאומו פנה שליט לחוטפי בנו: "אני פונה אליכם לשחרר את בני. יש לכם את הכוח לפעול עם מידת חסד. תעשו את זה מתוקף ההגינות ובגלל שאתם פועלים באנושיות. עשו זאת למען הכבוד ולא למטרת רווח. אני מתחנן אליכם לעשות את הדבר הנכון. אבל חשוב מכל, עשו זאת בשביל השלום והרווחה של האנשים שלכם".

עדות: "אני מרגישה הקלה שהעולם יודע"

גם הרופאה ד"ר מיכאלה סידרר, שטיל גראד התפוצץ לפני כשנה במרפאה בה עבדה באשקלון נשאה היום דברים בפני הוועדה הבינלאומית של האו"ם בז'נבה. "סיפרתי להם על הפגיעה, על השיקום הפיזי וגם על הטראומה הנפשית שעברתי", אמרה ד"ר סידרר לאחר מתן העדות לקול ישראל. "לצערי לא הייתי מספיק חזקה כמו בדרך כלל כי היה לי קשה".

הרופאה הוסיפה: "ראיתי היום תמונות שלי שצולמו אחרי הפגיעה שלא ראיתי עד היום כי לא יכולתי להביט בהן. הלכתי להראות שגם בצד שלנו יש הרבה אנשים שנפגעים שהם חפים מפשע - שאין להם שום השתתפות בשום אקט מלחמתי. רציתי שיראו את הסבל גם בצד שלנו ולא רק בצד השני. אני מרגישה הקלה שהעולם יודע".

מלבד שליט וד"ר סידרר הוזמנו להעיד גם ראשי הערים בני ועקנין ואלי מויאל, שמספרים על סבלם של תושבי הערים החיים סמוך לרצועה בשנים האחרונות.

המקום שאירח את הגזענים

"ארמון האומות" בז'נבה כבר היה עד לעשרות נאומים קשים נגד ישראל, ועולות בו ביקורות קשות נגד התנהלותה בכל הקשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני. רק באפריל נשא שם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד את נאום השנאה שלו נגד ישראל במסגרת ועידת "דרבן 2".

ישראל הרשמית הודיעה כבר לפני זמן רב כי היא לא מתכוונת לשתף פעולה עם הוועדה, בשל נטייתה האנטי-ישראלית המובהקת. עם זאת, לא פסלו בישראל את מתן האופציה לגורמים פרטיים לשתף פעולה עם הוועדה.

הווידאופדיה: גלעד שליט

רומא: אזרחות של כבוד לגלעד שליט 

הווידאופדיה: מבצע "עופרת יצוקה"

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?