לראשונה: נתניהו אומר "שתי מדינות"

בפעם הראשונה אי פעם הוציא ראש הממשלה מפיו את צירוף המילים שעד כה נראה היה מוקצה בעיניו מחמת המיאוס: "שתי מדינות לשני עמים" - ומיד סייג בהגבלות ובתנאים לפיתרון זה. נתניהו מסכם 100 ימים לממשלתו

"בפעם הראשונה הבאנו הסכמה לאומית על המושג שתי מדינות לשני עמים" – כך אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

חשוב לציין כי זו הפעם הראשונה שראש הממשלה עושה שימוש בביטוי המדוייק והמובהק "שתי מדינות לשני עמים". גם בנאום בר-אילן של ראש הממשלה, נמנע נתניהו מלומר במפורש את הנוסחה שדורשים האמריקנים והעדיף לומר "מדינה פלסטינית מפורזת לצד מדינה יהודית".

"אני לא יכול להגיד שהיו לנו מאה ימים של חסד", אמר ראש הממשלה, "לא בטוח שהיה לנו אפילו יום אחד של חסד. אבל ברוך השם, אנחנו לא מתלוננים: הבאנו הסכמה לאומית בנושא שתי מדינות לשני עמים".

ראש הממשלה ליווה את ההתבטאות יוצאת הדופן שלו, באופן טבעי, בתנאים ובהגבלות לפיתרון שתי המדינות. "הפלסטינים יצטרכו להכיר במדינת ישראל כמדינת העם היהודי, ובעיית הפליטים תיפתר מחוץ לישראל", כך לדברי ראש הממשלה הבוקר. "ישראל זקוקה ותקבל גבולות ברי הגנה שכוללים פירוז מלא של השטח הפלסטיני".

נתניהו הוסיף: "אמנם מבצע עופרת יצוקה נתן תשתית רחבה של רגיעה, אבל בין היתר השקט הושג באמצעות פעולה תקיפה שלנו. הנחיתי להגיב תגובה תקיפה לכל ירי. אנחנו במאבק שוטף על הביטחון של אזרחי מדינת ישראל, אבל זאת המשימה הנוספת שבה עמדנו".

ברק: "נקדם הבנה רחבה עם ארה"ב"

בגזרה הכלכלית אמר ראש הממשלה: "גיבשנו אחדות לאומית בכלכלה ובשבוע הבא אני מאמין שאנחנו הולכים להעביר בפעם הראשונה בישראל - ונדמה לי שגם ברוב מדינות העולם - תקציב דו שנתי, שהוא מרכיב של יציבות באקלים של חוסר יציבות".

"כמו כן אנו מקדמים את סוגיית הרפורמות במשק, והעברנו את השלב הראשון ברפורמה במנהל מקרקעי ישראל", אמר נתניהו. "הרפורמה תאפשר בין היתר הקלות בבנייה למי שרוצה לבנות מרפסת שיוכל, ומי שרוצה לבנות פרגולה שיוכל".

גם שר הביטחון ברק התייחס למהלכים המדיניים. "אני יוצא היום לביקור בלונדון לצורך פגישה שתתקיים מחר עם השליח האמריקאי למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, ועם גורמים נוספים בלונדון", אמר השר ברק, "במטרה לקדם הבנה רחבה יותר שלנו עם ארה"ב לגבי המהלכים המדיניים: גם ההסדר האזורי הכולל שאנחנו תומכים בו מאוד, וגם הדרך לתרגם את מפת הדרכים, שישראל קיבלה עם הסתייגויות ועם הבנות, לדרך שמוסכמת עלינו, על ארה"ב ועל הצדדים האחרים לקידום התהליך המדיני, ולפלסטינים, לפתיחת פתח לתהליך".