ליברמן בשפרעם: "לא יהיה מתן ומתן"

האיש שסרקוזי לא רוצה אותו בממשלת נתניהו ושרבים מערביי ישראל לא מתלהבים מהדעות שלו ביקר בשפרעם. "זה לא מקרה שמאז אוסלו ב-93' לא הגענו לסוף הסכסוך", אמר. "אנחנו מתנהגים באחריות וזה לא פשוט"

סגן ראש הממשלה ושר החוץ, אביגדור ליברמן הגיע לביקור בשפרעם. ליברמן השתתף בכנס של נציגי רשויות מהמגזר הדרוזי ובהשתתפותו של יושב הראש הרוחני של העדה הדרוזית, מואפק טריף. המפגש נערך ביוזמתו של ח"כ חמד עמאר, בן העדה הדרוזית ממפלגת "ישראל ביתנו" ותושב שפרעם בעצמו. את הביקור העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

"לא יהיה 'מתן ומתן', כן יהיה משא ומתן - אני לא בטוח שהוויתורים מביאים תוצאה", דאג ליברמן לחזור על עמדתו המוכרת גם נוכח הלחצים האמריקנים המתגברים. "זה לא מקרה שמאז אוסלו לא הגענו לסוף הסכסוך".

"אנחנו ממשלה שרוצה להתקדם לקראת יישוב הסכסוך - סוף הסכסוך", הוסיף שר החוץ בנימה קצת יותר פייסנית. "אנחנו רוצים להביא פתרונות ולקחת אחריות, אבל זה לא אומר לוותר. זה למרות שתמיד אוהבים אותנו שאנחנו מוותרים".

מסר למרקל

בדבריו התייחס ליברמן לביקורת שהשמיעה היום קנצלרית גרמניה על ישראל. "שמעתי היום את אנגלה מרקל מדברת ואומרת את אותו המשפט - הקפאה מוחלטת של החיים הנורמלים ביהודה ושומרון - אני שואל: האם זה נכון? האם היום, כשצפון קוריאה שיגרה שלושה טילים למרות האזהרות של מועצת הביטחון, אנחנו ממשיכים להתעסק באותו הבית? האם הדברים לא יצאו מפרופורציות?".

ליברמן הוסיף: "האם חיים נורמלים צריך להיות בסדר העדיפויות של הקהילה הבינלאומית? אנחנו צריכים להסביר את עמדתנו ואנחנו יכולים לעשות את זה. לדעתי המשימה אפשרית. אני חושב שגם בנושא העמדה הדרוזית המדינה חייבת לאפשר חיים נורמלים".

זו הייתה ההופעה הראשונה של שר החוץ בציבור לאחר החשיפה בחדשות 2 על שיחתם של נשיא צרפת סרקוזי עם ראש ממשלת ישראל נתניהו לפני כחודשיים, אז ביקש סרקוזי מנתניהו להחליף את שר החוץ ליברמן בחברת הכנסת לבני.

המתיחות בשפרעם בשיא

הביקור הפוליטי של ליברמן הגיע בזמן שבו גם ככה המתיחות בשפרעם בשיא. עשרות בני אדם הפגינו אתמול מול בית המשפט המחוזי בחיפה, שם נפתח משפטם של תושבי שפרעם הנאשמים במעורבות בלינץ' בחייל עדן נתן-זאדה, שרצח בשנת 2005 ארבעה בני אדם בעיר.

בהפגנה נכחו בין היתר גם יו"ר מפלגת חד"ש מוחמד ברכה, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית השייח' ראאד סלאח, וגם - פעילת השמאל הקיצונית טלי פחימה.

"יש להעניש את מתכנני הפיגוע ולא את הקורבן", קראו המפגינים, ודרשו לסגור את התיק נגד כל 12 תושבי שפרעם, המואשמים בניסיון לרצוח את נתן-זאדה. המפגינים הניפו דגלי פלסטין מחוץ לבית המשפט.

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן

הווידאופדיה: אביגדור ליברמן

הווידאופדיה: הטבח בשפרעם

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו