השר לנדאו: "נתניהו היה צריך למחות - ולדפוק על השולחן"

תגובות סוערות בסביבת שר החוץ ליברמן לחשיפת חדשות 2 מאמש, לפיה נשיא צרפת ניקולא סרקוזי קרא לראש הממשלה נתניהו "להיפטר מליברמן", ולהחליפו בציפי לבני. שגריר ישראל בצרפת לשעבר: "התבטאויות כל כך קשות לא מתאימות לדיפלומטיה הצרפתית"

"אם הייתי ראש הממשלה בישראל והיו אומרים לי דברים כאלה, במקום היתה דרושה מחאה עם דפיקה על השולחן" - כך אומר הבוקר השר עוזי לנדאו (ישראל ביתנו) בראיון לגלי צה"ל בעקבות חשיפת חדשות ערוץ 2 מאמש, לפיה נשיא צרפת ניקולא סרקוזי קרא לראש הממשלה נתניהו "להיפטר" משר החוץ אביגדור ליברמן, ולהחליפו בציפי לבני.

"נתניהו לא היה צריך להשאיר כל מקום לספק", הוסיף לנדאו. "כך נוהג ראש ממשלה ששומר על כבודה של המדינה ושריה". ממידע שהגיע לחדשות 2 עולה כי בפגישה בה נאמרו הדברים נכחו לא פחות מ-15 אנשים. לפי דיווחים של אנשים שנכחו בשיחה, דבריו של סרקוזי בנושא ליברמן לוו ב"העוויות פנים ובתנועות ידיים נמרצות".

"התערבות חמורה ובלתי נסבלת"

"אם הדברים המיוחסים לנשיא צרפת הם נכונים, כי אז התערבותו של נשיא של מדינה דמוקרטית מכובדת בענייניה של מדינה דמוקרטית אחרת הוא דבר חמור ובלתי נסבל. אנו מצפים שללא קשר לעמדה פוליטית כזו או אחרת, כל גוף פוליטי בישראל יגנה התערבות בוטה זו של מדינה זרה בעניינינו הפנימיים", הגיבו אמש בחריפות בלשכתו של שר החוץ אביגדור ליברמן על הפרשה שנחשפה בחדשות 2.

על פי הדיווח, במהלך פגישתם של השניים לפני כשבוע אמר סרקוזי לנתניהו "אי אפשר עם שר החוץ הזה, אתה צריך להיפטר מהאדם הזה. נתניהו ענה לו כי בשיחות פרטיות הוא (ליברמן) נשמע אחרת וסרקוזי השיב: "בשיחות פרטיות, גם ז'אן מארי לה-פן (מנהיג הימין הקיצוני בצרפת) הוא אדם מאד נחמד".

בלשכת ראש הממשלה סירבו גם הבוקר לאשר או להכחיש את הדברים. התגובה הרשמית היחידה מהלשכה היתה אמש מיד לאחר הפרסום, ולפיה "ראש הממשלה אינו מתייחס לשיחותיו עם מנהיגי עולם והוא רוכש הערכה רבה לשר החוץ ליברמן".

"התבטאות כה קשה לא מתאימה לדיפלומטיה הצרפתית"

"אני לא זוכר נשיא צרפתי בהתבטאות כל כך חמורה", אמר הבוקר חבר הכנסת לשעבר ניסים זווילי בראיון לגלי צה"ל. זווילי שימש בין השנים 2002 ל-2005 כשגריר ישראל בצרפת. "לא זכור לי שנשיא צרפתי שהתבטא לגבי תפקוד שר כזה או אחר. אין לי מושג אם הדברים נאמרו כן או לא - אבל זה מאוד חריג אם דברים כאלה נאמרו".

זווילי הוסיף כי העיתונות הצרפתית דיווחה על מחלוקות קשות. "הדיווחים בעיתונות הצרפתית היו לא פשוטים ונכתב כי השיחה היתה מנומסת אבל היו מתקפות קשות. להפוך חילוקי דעות למתקפות אישיות זה לא מקובל. סרקוזי אומר שהוא ידיד אמת של ישראל ולכן הוא אומר את מה שהוא חושב. הוא גם אדם כזה שאומר מה שהוא חושב אבל אני מניח שהוא לא תיאר לעצמו ששיחה תצא החוצה".

השגריר בצרפת נמצא במצב "עדין"

לדברי זווילי, בשיחות בארבע עיניים בין מנהיגים, לפעמים נאמרים דברים מחוץ לפרוטוקול. "דברים כאלה נאמרים לפעמים בארבע עיניים, כשיוצאים מתוך הנחה שהם לא ייצאו החוצה", הוסיף. "הבוטות היא חריגה, קשה לי להאמין שנאמרו דברים כאלה, התבטאויות כל כך קשות לא מתאימות לדיפלומטיה הצרפתית".

זווילי התייחס גם לדיווח לפיו שגריר ישראל בצרפת נכח בפגישה ולא העביר לשר החוץ את תוכנה. "השגריר שלנו בצרפת מאוד מקצועי ויכולה להיות סיטואציה בה ראש הממשלה וצוותו אמרו לשגריר שהם יטפלו בעניין ויביאו לידיעתו של החוץ את הדברים", הדגיש.

"לשגריר מאוד קשה לומר דברים כאלה לשר חוץ. אני מבין את המצב העדין בו נמצא השגריר בעיקר אם יש בקשה מלשכת ראש הממשלה שהיא תטפל בעניין", סיכם.

גם בצד השני של הקשת הפוליטית לא אהבו את התערבותו של סרקוזי בענייניה הפנימיים של ישראל. ח"כ נחמן שי (קדימה) יצא הבוקר נגד התבטאויותיו של הנשיא הצרפתי: "עם כל הכבוד לסרקוזי, ידיד ישראל, אין הוא רשאי להכתיב למדינה ידידותית ככל שתהיה מי יהיה שר החוץ שלה".

ח"כ שי הוסיף כי "ממשלות בישראל נבחרות על ידי הציבור והכנסת והן חייבות להם ולהם בלבד דין וחשבון".

חשיפת חדשות 2: סרקוזי קרא לנתניהו "להיפטר מליברמן"

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2? 

הווידאופדיה: בנימין נתניהו