איתות שלום מסוריה: חומוס מדמשק

פרסום ראשון: רה"מ בנימין נתניהו עושה את דרכו חזרה לארץ מביקור בפריז, במהלכו קיבל גם מסרים עקיפים מסוריה בנושא המשא ומתן לשלום. אך מסתבר שלפני שנתיים, במהלך השיחות הישירות בין ישראל לסוריה, שלח הנשיא אסד שי מיוחד לרה"מ אולמרט כמחווה של רצון בשלום עם ישראל: קילו חומוס מדמשק

ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר בפריז על כך שהוא עדיין צריך לבדוק את אמיתות האיתותים מדמשק. על פי הדיווחים, במהלך ביקורו שם, קיבל נתניהו מסרים עקיפים מבשאר אסד באמצעות שר החוץ ההולנדי, הנשיא אובמה שלח שגריר לסוריה והעוזרים של השליח מיטשל מדברים על כך שצריך להפוך את הרמה לסוג של שמורה פתוחה לישראלים ולסורים.

אך היום מתברר שכבר לפני שנתיים העביר הנשיא הסורי איתות ברור מאוד מהנשיא הסורי על רצונו בשלום עם ישראל. איש עסקים אמריקני שביקר אצלו בארמון בדמשק נשאל על ידי הנשיא אסד מה ראש הממשלה אולמרט אוהב. האמריקני ענה בפשטות: "חומוס".

יום למחרת המתין במלונו של האמריקני משלוח מיוחד מארמון הנשיאות הסורי, ובו קילו חומוס שהיה מיועד לראש הממשלה אולמרט. המשלוח הגיע דרך ירדן ללשכתו של ראש הממשלה בירושלים, בה אולמרט ועוזריו אכלו מהחומוס בהנאה רבה.

למרות היעד העוין ממנו הגיע החומוס, אולמרט ואנשיו ויתרו על הבדיקות הבטחוניות, מתוך אמונה שאסד לא ירעיל אותו, וכך הוא זכה לאכול "חומוס מדמשק" - ממש כמאמר הקלישאה. אז זה הסתיים בשלב המשא ומתן והיום מדברים על מגעים ראשונים, בתקווה שיובילו להסכם עם תוקף קצת יותר עמיד מחיי מדף של חומוס.

אסד במסר לנתניהו: בוא לשולחן המו"מ