תיק שליט נפתח מחדש מול המצרים

שר הביטחון אהוד ברק נפגש עם נשיא מצרים חוסני מובארק ובכירים נוספים בצמרת בקהיר. על הפרק: חידוש המו"מ בעניינו של גלעד שליט, האירועים באירן והמו"מ עם הפלסטינים

מאמצים ישראליים-מצריים לחידוש המשא ומתן לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. בשיחות שקיים היום שר הביטחון אהוד ברק במצרים נידון בהרחבה התיווך המצרי בשיחות והקמת הצוות הישראלי לשיחות בראשות המתווך החדש מטעמו של ראש הממשלה חגי הדס.

"אינני יכול לתת הבטחות או הצהרות חדשות מכיוון שלא מתנהל משא ומתן ממשי עתה", ציין ברק. "יש צוות שהוקם לאחרונה על ידי ממשלתנו והם מתכוננים. כשיגיע זמנם להתחיל לעבוד אני מקווה שזה יקרה הרחק מעין הציבור על מנת להגביר את הסיכויים להגיע לתוצאות".

בין היתר נפגש ברק עם נשיא מצרים חוסני מבארק, שר המודיעין עומר סולימאן ושר ההגנה מושיר חוסיין טינטאווי. הצדדים דנו בהתפתחויות האחרונות באירן בדגש על העימותים שלאחר הבחירות ועל ההשלכות שלהם על מצרים, ישראל והמזרח התיכון כולו.

"מצרים - החזקה במדינות ערב"

כשברקע התכנית המדינית שהציג בשבוע שעבר ראש הממשלה נתניהו, דיברו הצדדים גם על המשא ומתן עם הפלסטינים. ברק ומובארק שוחחו על התכנית המצרית להסדרה מול הפלסטינים הכוללת גם הפסקת אש ארוכת טווח עם חמאס. בנוסף, נידונה האפשרות להמשיך בהקלות על הרצועה במקביל להמשך המאבק המצרי בהברחות הנשק.

"השיחות חופפות עם מה שמתרחש ממש בשעות אלה", אמר ברק לאחר פגישותיו. "ברחובות טהרן דרך התוכנית הגרעינית של אירן והשפעתה על האזור, תוצאות הבחירות בלבנון, המצב ברצועת עזה, סיכוייה של יוזמת אובמה להסדר שלום אזורי, הצעדים בתחום המו"מ האפשרי עם הפלסטינים וכמובן נושא גלעד שליט".

"כל הנושאים האלה נדונו", הוסיף שר הביטחון. "אני חושב שעצם קיום השיחות עצמן בעיתוי הזה הוא חשוב. אני מקווה שזה יועיל להסתכלות המשותפת לאינטרסים המשותפים לנו ולמצרים, שהיא החזקה במדינות ערב".