הנשיא אובמה: להקפיא הבנייה בהתנחלויות

הבית הלבן כבר בירך על נאומו של בנימין נתניהו, וכינה אותו "צעד חיובי קדימה", וזה היה גם המסר של הנשיא האמריקני הלילה, בתום פגישתו עם ראש ממשלת איטליה. ואולם, שב אובמה והדגיש: המפתח לחידוש השיחות - הקפאת הבנייה בגדה המערבית

תשבוחות ודרישות: נשיא ארצות הברית ברק אובמה שב ומברך הלילה על נאומו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בבר אילן, אך בד בבד גם דורש: הקפיאו מייד את ההתנחלויות. בתום פגישה עם ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, כינה אובמה את נאומו של נתניהו "מהלך חיובי", ושיבח את ראש הממשלה על הכרתו בפומבי בעקרון שתי המדינות.

"אני חושב שקיימת האפשרות לחדש שיחות שלום אמיתיות בין ישראל לפלסטינים", אמר אובמה בתום הפגישה, שנערכה בוושינגטון. ואולם, נשיא ארצות הברית הדגיש כי ישראל חייבת לשוב ליישום התחייבויותיה ב"מפת הדרכים". "עליה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית", אמר אובמה ובמקביל פנה בדרישה לפלסטינים "להפסיק מייד את האלימות נגד ישראל".

נשיא ארצות הברית שב והדגיש כי מדינתו תמשיך לעמוד על ביטחונה של ישראל. "אני מתכוונים לעמוד מאחוריה ולהגן עליה", אמר והוסיף: "בין אם זו הרשות הפלסטינית, ובין אם מדובר בקבוצות אחרות כמו החמאס - עליהן להכיר זכות הקיום של ישראל, לכבד את הסכמי העבר ולהפסיק את האלימות וההסתה נגד ישראל".

תמיכה מייד לאחר הנאום

שעות מספר לאחר נאומו של נתניהו שלשום, יצא הבית הלבן בהודעת תמיכה. "הנשיא מברך על ההחלטה של נתניהו לתמוך בהקמת מדינה פלסטינית, מדובר בצעד חשוב קדימה", אמר דובר הבית הלבן רוברט גיבס. "ארצות הברית מחוייבת לעקרון שתי המדינות, למדינת ישראל כמדינה יהודית - וכן למדינה פלסטינית עצמאית", נמסר עוד בהודעה.

"אובמה רואה בפתרון שתי המדינות כדרך היחידה להבטיח את ביטחונה של ישראל וכן לממש באופן מלא את שאיפותיהם של הפלסטינים", אמר עוד גיבס.

ברשות הפלסטינית ובמדינות ערב תקפו בחריפות את נאומו של ראש הממשלה. "נאומו של בנימין נתניהו חיבל במאמצי השלום", אמר נביל אבו רודיינה, יועץ התקשורת של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בתגובה ראשונה לנאום. "דבריו של ראש ממשלת ישראל פגעו בכל היוזמות ובמאמצים המושקעים מצד הפלסטינים, האומה הערבית ועמדותיה של ארצות הברית", הוסיף אבו רודיינה.

"דבריו של נתניהו לא יובילו לשלום מלא וצודק", הוסיף אבו רודיינה. "דבריו אינם מספקים, ולא יביאו לפיתרון", הוא ציין. הוא גם מתח ביקורת על הצהרותיו של נתניהו בדבר ירושלים כבירת ישראל הנצחית, וכן על הפליטים הפלסטינים.

בחמאס כינו את הנאום "גזעני, מבוסס כולו על הכחשת קיומו של העם הפלסטיני ועל הרצון לבסס יישות ציונית עושקת על אדמת פלסטין".

נאום נתניהו - סיקור מיוחד:

נתניהו: בעד מדינה פלסטינית, בתנאים

סקר: נאום נתניהו - הפתעה לטובה

מה אומרת שפת הגוף של נתניהו?

נאום נתניהו: אובמה מברך, אבו מאזן מגנה

מובארק: לא אנחנו ולא אחרים יכירו בישראל כמדינה יהודית

נתניהו לליכוד: "מצבנו טוב יותר אחרי הנאום"

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: ברק אובמה