נאום נתניהו: אובמה מברך, אבו מאזן מגנה

בארצות הברית קיבלו הערב בברכה ושיבחו את ראש הממשלה על נאומו בבר אילן. "מדובר בצעד חשוב קדימה", אמר דובר הבית הלבן. ברשות הפלסטינית מצאו סיבה טובה לאחד שורות וגינו פה אחד את הנאום. אבו מאזן: "נאומו של בנימין נתניהו חיבל במאמצי השלום"; חמאס: "נתניהו הטרוריסט מצדיק את המשך ההתנגדות"

אובמה ונתניהו. "מברך על הנאום" (רויטרס)

ברכה אמריקנית: נשיא ארצות הברית ברק אובמה משבח הערב את ראש הממשלה בנימין נתניהו על הנאום שנשא בבר אילן. "הנשיא מברך על ההחלטה של נתניהו לתמוך בהקמת מדינה פלסטינית, מדובר בצעד חשוב קדימה", אמר הערב דובר הבית הלבן רוברט גיבס. "ארצות הברית מחוייבת לעקרון שתי המדינות, למדינת ישראל כמדינה יהודית - וכן למדינה פלסטינית עצמאית", נמסר עוד בהודעה.

"אובמה רואה בפתרון שתי המדינות כדרך היחידה להבטיח את ביטחונה של ישראל וכן לממש באופן מלא את שאיפותיהם של הפלסטינים", אמר עוד גיבס.

גם ברשות הפלסטינית עקבו הערב בדאגה אחר כל מילה ומילה לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בכירי הדוברים נשלחו לערוצי הטלוויזיה הערביים והזרים, כדי להיות בהיכון ולהגיב בשידור חי לדברי ראש הממשלה. דבר אחד ניתן לומר כבר בשלב זה: דבריו של נתניהו היוו סיבה מספקת לאנשי הרשות, בגדה המערבית וברצועת עזה, בפת"ח ובחמאס - לשלב ידיים לפחות לערב אחד, לשים את המחלוקות בצד ולגנות פה אחד את הנאום המדיני.

"נאומו של בנימין נתניהו חיבל במאמצי השלום", אמר הערב יועץ התקשורת של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בתגובה ראשונה לנאום. "דבריו של ראש ממשלת ישראל פגעו בכל היוזמות ובמאמצים המושקעים מצד הפלסטינים, האומה הערבית ועמדותיה של ארצות הברית", הוסיף אבו רודיינה.

"דבריו של נתניהו לא יובילו לשלום מלא וצודק", הוסיף אבו רודיינה. "דבריו אינם מספקים, ולא יביאו לפיתרון", הוא ציין. הוא גם מתח ביקורת על הצהרותיו של נתניהו בדבר ירושלים כבירת ישראל הנצחית, וכן על הפליטים הפלסטינים.

חמאס: הנאום רק מצדיק את המשך ההתנגדות

בחמאס המתינו לסוף הנאום, כדי לפנות לעם בעזה בניסיון להוריד מעט מהלחץ הציבורי המופעל על הממשלה ברצועה. "נאום נתניהו היה נאום גזעני, מבוסס כולו על הכחשת קיומו של העם הפלסטיני ועל הרצון לבסס יישות ציונית עושקת על אדמת פלסטין", אמר הערב בכיר בחמאס אחמד בחר.

"הנאום היה מלא באיומים על העם הפלסטיני, על עמי מדינות הערב ועל העמים האיסלאמיים", אמר בחר. "דבריו של הפושע נתניהו הוכיחו והצדיקו את העובדה שההתנגדות היא הדרך היחידה של העם הפלסטיני - וזכותו הלגיטימית", הוא הוסיף.

בחמאס שבו וקראו הערב למדינות ערב לנקוט עמדה אחידה בכל הקשור למה שכינו בארגון "הסכנה הציונית והאיומים היוצאים מפיו של הטרוריסט נתניהו".

נאום נתניהו - סיקור מיוחד:

נתניהו: בעד מדינה פלסטינית, בתנאים

פרשנות: נאום נתניהו - טוב, ברור אך מיותר 

מפגין נפצע קל בעימותים בבר אילן

תמונת אובמה בכאפייה תלווה את נאום נתניהו

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

 מהי מפת הדרכים?

 הווידאופדיה: ברק אובמה