תמונת אובמה בכאפייה תלווה את נתניהו לנאום

לא רק במשרד ראש הממשלה ובבית הלבן נערכים לנאום "בר אילן" של בנימין נתניהו, הערב. במהלך הלילה תלו פעילי ימין את תמונתו של נשיא ארה"ב עם כאפייה, בדרך שבין בית ראש הממשלה ועד לאוניברסיטת בר אילן. וגם באוניברסיטה עצמה ההכנות בעיצומן

במשך שבועות מיטב היועצים בסביבת ראש הממשלה סייעו לו להרכיב את הנאום שיישא הערב ב-20:10 באוניברסיטת בר אילן. בנימין נתניהו יפרוס את קווי מדיניותו מול 200 מוזמנים שיישבו באולם בגין-סאדאת באוניברסיטה. הנאום יועבר בשידור חי כאן באתר חדשות 2 באינטרנט.

בימין בינתיים מנסים להעביר מסר לנתניהו, והלילה תלו פעילי ימין בדרך מבית ראש הממשלה לאוניברסיטת בר אילן תמונות של נשיא ארה"ב ברק אובמה בכאפייה. המטרה, לדברי פעיל הימין איתמר בן-גביר, היא "שנתניהו יפנים בעת הנאום שהוא לא מינוי של אובמה".

במקביל, כ-100 בני אדם הפגינו הבוקר מול משרד ראש הממשלה בירושלים כדי להביע תמיכה בנתניהו "על עמידתו מול הלחצים האמריקנים", לדבריהם. המפגינים אחזו שלטים עליהם נכתב: "ישראל לא תתקפל" ו"אוהבים את ישראל, מחזקים את נתניהו".

בבר אילן נערכים לנאום

גם באוניברסיטה עצמה נערכים היטב לנאום הערב, ונרגשים מהעובדה שהנאום זכה לשם "נאום בר אילן". "לא ידענו שהאירוע יתפוס תהודה כזאת גדולה", אמר לחדשות 2 באינטרנט הבוקר מנכ"ל האוניברסיטה, חיים גליק. "לפתע מצאנו את עצמנו בעין הסערה. זו גאווה גדולה לאוניברסיטה, שהיא השנייה בגודלה בישראל".

על הבחירה של נתניהו באולם בגין-סאדאת אמר: "מההתחלה רצינו למצוא בשביל הנאום מקום הולם, אקוסטי, שיוכל לכבד את האבטחה. מרכז בגין-סאדאת הוא גם מאוד יפה ונגיש".

באוניברסיטה פועלים במרץ כדי להשלים את ההכנות האחרונות לקראת הנאום שעיני כל העולם נשואות אליו. "האולם צריך להיות מוכן בנוגע להיקפי התאורה והתקשורת, לאפשר נגישות כלי רכב, כל ניידות השידור, גנרטורים", הסביר גליק. "זוהי אופרציה של ממש". וכמובן, גם את הכיבוד והשתייה לא שוכחים באוניברסיטה להכין. "אנחנו מקדמים את ראש הממשלה בברכה ומייחלים, כמו כל אזרחי ישראל, שיצליח", מסכם גליק בממלכתיות.

פרס מציע משפטי מפתח

אמש הציג נתניהו את נוסח הדברים שיאמר הערב ליועציו הקרובים. אחד ממקורבי ראש הממשלה הגדיר את הנאום: "חזק ואמיץ". מוקדם יותר אתמול הציג ראש הממשלה את עיקרי הדברים לנשיא המדינה שמעון פרס, שקרא לנתניהו להבהיר כי הוא מוכן לתכנית מדינית שתביא להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים.

בנאומו צפוי נתניהו לפנות אישית לראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן אישית ולקרוא לו לחדש את המשא ומתן מיד. כמו כן צפוי ראש הממשלה להכריז על אימוץ מתווה מפת הדרכים שמוביל למדינה פלסטינית, אך להגדיר סייגים ברורים ביחס למדינה הזאת.  

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?