ישראל: הבחירות באירן ללא משמעות עבורינו

סגן שר החוץ מגיב הבוקר תגובה ראשונה לתוצאות הבחירות באירן. במשרד החוץ אמנם אומרים כי "בחירתו המחודשת של אחמדינג'אד מבטאת יותר מכל את הגברת האיום האירני", אך מדגישים כי מבחינת הגרעין מוסאווי אינו שונה משמעותית. במקביל, תוקף מוסאווי כי התוצאות מזויפות

סגן שר החוץ דני אילון (חדשות 2)

תגובה ראשונה מירושלים על הבחירות באירן: סגן שר החוץ דני אילון אמר הבוקר כי "בישראל מלכתחילה לא היו אשליות, כיוון שבנושא הגרעין והטרור לא היה הבדל מהותי בין המועמדים".

סגן שר החוץ שב ומדגיש כי ישראל דורשת מהקהילה הבינלאומית לעצור את הגרעין האירני לאלתר. "אם היה צל של תקווה לשינוי באירן הרי שבחירתו המחודשת של מחמוד אחמדינג'אד מבטאת יותר מכל את הגברת האיום האירני", אמר אילון.

המשנה לראש הממשלה, השר לשיתוף פעולה אזורי סילבן שלום, אומר כי "בעקבות הבחירות צריכות  ארה"ב ומדינות העולם החופשי לשקול מחדש את יחסיהם הפוליטיים עם אירן בנוגע לגרעין".

מירושלים ממשיכים להבהיר כי ישראל עדיין תומכת בשיחות לשכנוע אירן לסגת מתכנית הגרעין שלה, אבל השיחות עם אירן חייבות להיות מוגבלות במסגרת זמנים ברורה. כמו כן, מצהירה ישראל כי היא שומרת לעצמה את כל האופציות פתוחות.

מוסוואי: "בדיחה מסוכנת"
יריבו של מחמוד אחמדינג'אד, מיר חוסיין מוסאווי, ומי שמיהר להכריז כי ניצח בבחירות, מסרב לקבל את התוצאות ההפוכות שהביאו לניצחון "שנכפה", לדבריו, על תושביה של אירן.

עם התבהרות התוצאות הרשמיות, המעניקות לנשיא המכהן ניצחון גורף וכהונה נוספת של ארבע שנים, מפגין יריבו הרפורמיסט נגד התוצאות. מוסוואי טוען שהיו הפרות בוטות בתהליך הבחירות ומבטיח כי לא ייכנע ל"בדיחה המסוכנת הזו".

מוסאווי קרא לתומכיו, דרך אתר אינטרנט, להתנגד ל"ממשל השקרים והדיקטטורה". בשעות האחרונות אתר האינטרנט נחסם למרבית האירנים שמעבירים את המידע בניהם באמצעות הודעות טקסט.

מוסאווי אמנם עוד לא נשא דברים בפומבי, אך בהודעה שפורסמה בשמו הוא טוען ל"מניפולציות" שנעשו בתוצאות הבחירות. "אני מזהיר אתכם, לא אכנע למניפולציות, התוצאות של מה שהגיע ממשרדי הממשל מזעזעות את יסודותיה הקדושים של הרפובליקה המוסלמית- זו ממשלת שקרים ודיקטטורה". מוסאווי מנסה להיאחז בתקווה שתושבי אירן ימרדו על התוצאות ו"לא יכבדו את אלו שקיבלו את כוחם בתרמית".

עוד אין תוצאות רשמיות

התוצאות הרשמיות עדיין לא התפרסמו, ובאופוזיציה האירנית טוענים שהעיקוב נובע ממאמצי משמרות ההפיכה "ליישר את התוצאות - לצרכיהם". על פי ספירת מרבית הקולות הנשיא אחמדינג'אד הצליח לזכות בניצחון סוחף ביתרון עצום, תוצאות בלתי צפויות לחלוטין.

בנתיים, יצאו כוחות משמרות ההפיכה בטהרן לרחובות מחשש שתומכי האופוזיציה יערכו הפגנות אלימות בטענה שתוצאות הבחירות אינן משקפות את רצון הבוחרים.  

בחירות באירן - סיקור מיוחד

האם ישראל תתקוף באירן?
"טהרן הקטנה" - בלב תל אביב
האירנים כבר בחרו: אינטרנט
אחמידנג'אד שם קץ לחגיגת הפייסבוק
הנבחרת הפסידה? אחמדינג'אד אשם!
אחמדינג'אד: גם רודן וגם גנן
רוחות של מהפך ברחובות טהרן
יהודי אירן רוצים נשיא שיביא את השלום