משעל: הלחץ האמריקני על ישראל להקפיא התנחלויות טוב

ראש הלשכה המדינית של חמאס קורא לקהילה הבינ"ל להכיר בארגונו כ"גורם חיובי" במאמצים להשיג שלום במזה"ת. משעל מבטיח כי חמאס תשתף פעולה עם התוכנית האמריקנית, רק אם הלחץ על ישראל יגבר

בחמאס נערכים ללחץ האמריקני לתהליך שלום במזרח התיכון: ראש הלשכה המדינית של הארגון חאלד משעל שוחח אמש עם ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן. בתום השיחה אמר משעל כי חמאס תהיה מוכנה לשתף פעולה עם התוכנית האמריקנית, בתנאי שממשל אובמה ינהיג מדיניות חדשה כלפי ישראל.

חמאס יוצא לאחרונה במה שנראה כניסיון לזכות בהכרה בינלאומית לשלטונו ברצועת עזה ומתחיל להשמיע קולות יותר פרגמאטיים כדי למחוק את תדמיתו כארגון טרור. משעל פנה לקהילה הבינלאומית בבקשה להתייחס לארגונו כ"מרכיב חיובי" במאמצים להשגת שלום במזרח התיכון.

"כולם יודעים שישראל היא המכשול"

משעל מבטיח כי חמאס לא יהווה מכשול במגעים להשגת שלום. "כולם יודעים שישראל היא המכשול", אמר. "יש שפה חדשה מצידו של הנשיא אובמה, אך אנחנו מצפים שיופעל לחץ אמיתי על הישראלים", אמר משעל והוסיף כי "הדרישה מישראל להקפיא התנחלויות אינה היחידה שאנחנו דורשים, למרות שזהו צעד חיוני".

שליח ארה"ב למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל יוועד היום ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, ולאחר מכן ישוב לישראל לפגישה עם יו"ר האופוזיציה ציפי ליבני. אתמול נפגש מיטשל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם שר הביטחון אהוד ברק, עם שר החוץ אביגדור ליברמן ועם הנשיא שמעון פרס. בכל פגישותיו הדגיש מיטשל את החשיבות של מפת הדרכים ופתרון שתי המדינות, אך גם ניסה להנמיך את הלהבות בין וושינגטון לירושלים.

במקביל מתכונן ראש הממשלה נתניהו לנאומו המדיני ביום ראשון בו הוא צפוי לתת מענה לתוכניות שהציג לפניו נשיא ארה"ב. נתניהו צפוי לומר בנאום כי ההתנחלויות אינן ומעולם לא היו מכשול לשלום. טרם הנאום צפוי להיפגש נתניהו עם ראשי מועצת יש"ע.

הווידאופדיה: ניסיון ההתנקשות בחאלד משעל

הווידאופדיה: בנימין נתניהו