ליברמן בוועדת חוץ וביטחון: הוגשו 950 תביעות נגד ישראל מאז עופרת יצוקה

שר החוץ הגיע לוועדה כדי לדבר על התדמית של ישראל בעולם, הסוגייה הפלסטינית וכמובן - האיום האירני. "בעולם אנחנו נתפסים לא טוב", הודה. "מצבנו בדעת הקהל העולמי לא משקף את המציאות"

"אחת הבעיות הקשות היא שאנחנו מתמודדים עם 950 תביעות שהוגשו נגד בכירים ישראלים כתוצאה ממבצע עופרת יצוקה, באירופה ובעיקר בספרד" - כך אמר הבוקר שר החוץ אביגדור ליברמן בדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת שהועבר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט. "אסור לנו להגיע למצב שנהיה במצור, שיהיו אצלנו 'אסירי ציון'. זה דבר בלתי סביר. גם פה דרושה עבודה, התארגנות שלנו, אם אנחנו רוצים לחיות כמו מדינה נורמלית".

לפני שראש הממשלה מציג תכנית מדינית, על רקע המשבר המדיני עם ארצות הברית והחשש מפני החרפת המצב הביטחוני בגבול רצועת עזה, השתתף היום שר החוץ בדיון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בדיון בעיקר סביב תדמית ישראל בעולם.

שר החוץ סיפר בדיון כי ישראל משתדלת לשתף פעולה ברמה יומיומית עם הרשות הפלסטינית. "מאד הופתענו שהרשות הפלסטינית הגישו עתירה נגד מדינת ישראל על פשעי מלחמה של צה"ל בעזה", אמר. "אנחנו לא מתכוונים לעבור לסדר היום כאילו לא קרה כלום. אי אפשר לבקש שיתוף פעולה, ומצד שני להגיש תביעה. אנחנו מתכוונים להבהיר את זה".

בדבריו התייחס שר החוץ גם לאיום האירני. "העולם הערבי הסוני לא ישלים שרק לאירן יהיה נשק גרעיני" אמר. "כל האזור עם כל ההשלכות נכנס למירוץ גרעיני מטורף."גרעין אירני יוביל למרוץ חימוש גרעיני מטורף באזור. מי שעוקב אחרי הזירה האירנית הפנימית, הדבר הכי מרתק אלה התגובות בתוך אירן על הטיפול של הקהילה הבינלאומית בצפון קוריאה".

"מצבנו בדעת הקהל העולמית - לא טוב"

לדברי ליברמן, באירן מתקיים שיח אינטרנטי על הנושא הגרעיני. "מה שאומרים שם בעיקר כאשר הם מסתכלים על ההתמודדות של הקהילה הבינלאומית איתם הוא שאם הקהילה הבינלאומית לא מסוגלת לעצור מדינה מבודדת וענייה כמו צפון קוריאה מלהשיג נשק גרעיני - אז אין סיכוי שיעצרו אותנו", אמר.

למעמדה של ישראל בעולם התייחס שר החוץ בהרחבה. "מצבנו בדעת הקהל העולמי לא משקף את המציאות ואי אפשר להמשיך במדיניות חוץ מוצלחת בלי לשפר דרמטית את הצורה שבה אנו נתפסים בעולם", אמר. "בעולם אנחנו נתפסים לא טוב. יש כמה דברים בסיסים בכל מה שקושר להסברה, מסר חד וברור ומתמשך לאורך שנים".

ויש לו גם הצעה איך להסביר בעולם את הסוגייה הפלסטינית. "הפלסטינים הולכים על מסר אחד ברור שמאחד את כל הפלגים - הם מבקשים מדינה פלסטינית בגבולות 67', ירושלים המזרחית וזכות השיבה", הזכיר. "אנחנו חייבים להביא מסר חד וברור נגדו יהיה קשה להתמודד".