ברק על נאום אובמה: הייתי מתנסח אחרת

שר הביטחון התייחס לראשונה לנאומו של אובמה בקהיר בראיון ליונית לוי. ברק ציין כי לא היה מנסח את הדברים בדומה לאובמה, אבל בחר להרגיע ולהזכיר כי הנאום של אובמה פונה לעולם המוסלמי ולא לישראל: "הוא עומד מאחורי המחויבות לקיום ולביטחון של ישראל"

"לא הייתי מנסח את הדברים בדיוק כמו אובמה" - כך הגיב הערב לראשונה שר הביטחון, אהוד ברק, לנאום נשיא ארה"ב, בראיון ליונית לוי במהדורה המרכזית של חדשות 2.

"זה היה נאום חשוב, פנייה ישירה ואמיתה לעולם המוסלמי", אמר שר הביטחון. "אובמה נתן גיבוי חזק מאוד לגורמים המתונים ואתגר לקיצוניים. לא הייתי מנסח את הדברים בדיוק כמו אובמה, אבל הוא עומד מאחורי המחויבות לקיום ולביטחון של ישראל, והחזון שלו לא זר לנו".

"לא מאמין שישראל תגיד לא ל'שתי מדינות'"

"זה לא שאני או מפלגת העבודה לא מאמינים בהסדר אזורי כולל, וברור שבממשלה יש גם דעות אחרות, אבל אני לא מאמין שישראל תהיה זו שלא מסוגלת לומר "2 מדינות ל-2 עמים", בהנחה שהאינטרסים הביטחוניים שלנו נשמרים", כך לדברי השר ברק.

שר הביטחון אמר כי מדובר בפנייה ישירה אמיצה לעולם המוסלמי, הדגיש כי הנאום לא היה מיועד לישראל והוסיף בביטחון כי הוא פגש בביקורו עכשיו בוושינגטון את כל ההנהגה האמריקנית, שמביעה מחויבות עמוקה כלפי המצב במזרח התיכון. "אנחנו נמצאים במקום הרבה יותר טוב ממה שנדמה לנו - שקשור לביטחון ישראל ולהבטחת עתידה", אמר ברק.

"יהיו נאומים נוספים בעניין אירן"

בעניין מפת הדרכים אמר ברק כי מפלגת העבודה אכן מאמינה בהסדר אזורי כולל. אך בממשלת נתניהו ישנם גוונים אחרים והעניין ימוצה בדיונים פנימיים. "אני לא מאמין שישראל תהיה מסוגלת לומר לא למפת הדרכים", אמר.

באשר לסוגיית המאחזים, אמר שר הביטחון כי הם יפורקו. "זה חוב שלנו כלפי אזרחינו וכלפי שלטון החוק", והבטיח כי אין שום כוונה להקים מאחזים חדשים.

לסיום הראיון, חזר והרגיע ברק כי צריך לזכור שהנאום של אובמה פונה לעולם המוסלמי בחיפוש משותף, וכי אי אפשר באותו נאום להכתיב לאירן תנאים. "בטח יהיו נאומים נוספים בעניין אירן", אמר וגילה כי בנושא האיום הגריעין האירני יש התפתחות בעמדות, בהבנה, והוא זוכה בחדרים עמוקים בוושינגטון להתייחסות עמוקה מאוד.