סקר: "אובמה מעדיף את הערבים בסכסוך הישראלי-ערבי"

נעלבנו שהוא לא בא אלינו? 59% מהציבור בישראל סבורים כי נשיא ארה"ב ברק אובמה נוטה לצד הערבי בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-ערבי, כך עולה מסקר חדשות 2 באינטרנט. 29% סבורים כי יחסו של הנשיא האמריקני לישראל "עוין". 40% סבורים כי הנשיא פשוט "אדיש לישראל"

היחסים בין ישראל לארצות הברית הפכו בשבועות האחרונים מחברות אמיצה לחשדנות. אתמול נחת נשיא ארצות הברית בסעודיה והיום הוא צפוי לשאת "נאום פיוס" לעולם המוסלמי. אז באיזה צד ברק אובמה? 

59% מהציבור בישראל סבורים כי נשיא ארצות הברית נוטה לצד הערבי בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-ערבי - כך עולה מסקר של מכון המחקר פאנלס שנערך במיוחד עבור חדשות 2 באינטרנט. 29% אחוזים מהנשאלים סבורים כי יחסו של הנשיא האמריקני לישראל עוין.

מהסקר שנערך ביממה האחרונה בקרב 500 נשאלים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל, עולה כי אובמה נתפס כנשיא ש"במקרה הטוב" ניתן לומר עליו שהוא אדיש כלפי מדינת ישראל ונוטה בבירור לצד הערבי בסכסוך הישראלי-ערבי.

שינוי במגמה

תוצאות הסקר האחרון מנוגדות לתקווה שתלה הציבור הישראלי מייד עם היבחרו של הנשיא האמריקני לתפקיד. בסקר שנערך בינואר השנה סברו 52% מהנשאלים כי אובמה דווקא טוב לישראל. היום הקולות נשמעים קצת אחרת.

לפני כחודש הסתמנה המגמה המופיעה היום, בסקר נוסף שנערך במיוחד לחדשות 2 באינטרנט - על רקע ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון. באותו הסקר, השמיעו הנשאלים טון פסימי באשר לאפשרות לגשר על הפערים במישור המדיני בין ישראל לארצות הברית. 48% מהנשאלים השיבו בשלילה לשאלה "האם יצליחו נתניהו ואובמה לגשר על הפערים המדיניים?". 28% מהנשאלים אמרו כי הם סבורים שהפגישה בין שני המנהיגים עשויה להניב סיכוי ממשי להתחממות מחודשת ביחסים.

40% סבורים שאובמה אדיש לישראל

בתשובה לשאלה, "בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-ערבי לאיזה צד נוטה לדעתך נשיא ארצות הברית?", ענו 28% מהנשאלים כי הנשיא האמריקני נוטה בבירור לצד הערבי. 31% מהנשאלים סבורים כי אובמה נוטה במקצת לצד הערבי, 21% טוענים כי הוא ניטרלי ולא נוטה לשום כיוון. 8% חושבים כי הוא נוטה במקצת לצד הישראלי, 6% חושבים שהוא נוטה בבירור לצד הישראלי ו-6% השיבו כי הם אינם יודעים.

לשאלה "כיצד היית מגדיר את יחסו של אובמה לישראל" ענו 29% מהמשיבים כי הוא "עוין". 40% ענו, "אדיש לישראל". רק 21% מהמשיבים חושבים שהנשיא האמריקני אוהד את ישראל. 10% לא יודעים.

המשיבים נשאלו גם, "האם צריך לפנות מאחזים בלתי חוקיים בשל דרישת ארה"ב?". 47% חושבים שצריך לפנות מאחזים בלתי חוקיים. 42% סבורים שאין לפנות מאחזים, 11% השיבו כי אינם יודעים.

ב-12:30 נעביר כאן בחדשות 2 באינטרנט בשידור חי את נאומו של אובמה באוניברסיטה בקהיר.

להצטרפות לפאנל המשיבים

כתבות נוספות בנושא:

הווידאופדיה: ברק אובמה

על אובמה הסעודי כבר שמעתם?

הנשיא אובמה נפגש במפתיע עם אהוד ברק

אובמה לישראל: לא היינו כנים איתכם כפי שהיינו צריכים להיות

ברק מנסה להרגיע את הלחץ האמריקני

ארה"ב שוקלת: לא נתמוך אוטומטית בישראל  

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?