אובמה בדרך לפיוס עם העולם המוסלמי

נשיא ארה"ב מתחיל היום בסבב ביקורים ופגישות עם מנהיגי העולם הערבי, כדי לנסות ולתקן את היחסים העכורים-משהו שהוריש לו ממשל בוש. במרכז הפגישות יעמדו המו"מ בין ישראל והפלסטינים והתעצמותה של אירן. מחר ינאם אובמה באוניברסיטת קהיר את "נאום הפיוס" עם העולם המוסלמי, בו הוא צפוי להציג את תוכניתו המדינית הכוללת

אובמה מבקר במזרח התיכון ובאירופה (רויטרס)

העולם הערבי מקבל הבוקר בברכה את נשיא ארה"ב ברק אובמה, שפותח את סבב הביקורים שלו במזרח התיכון ובאירופה. במרכז הפגישות יעמדו נושא המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים והתעצמותה של אירן. מחר יישא אובמה באוניברסיטת קהיר את "נאום הפיוס" עם העולם המוסלמי - שם יציג את תוכניתו המדינית, שבמרכזה פיתרון "שתי מדינות לשני עמים".

אובמה מקווה לפתוח את הביקור במזרח התיכון בצורה המוצלחת ביותר מבחינתו, כאשר הפעם הוא פוסח על ישראל ה"בעייתית". על פי התכנון הוא יבקר בשתי המדינות המהוות את כובד המשקל המרכזי מבחינתו במזרח התיכון - סעודיה ומצרים.

הנשיא האמריקני ייפגש בריאד עם מלך סעודיה עבדאללה, שם הוא ינסה לתקן את הסערה שעורר לאחר שהשתחווה בפני המלך בפגישתם האחרונה באפריל.

במוחם של הפרשנים האמריקנים ובעולם הערבי עדיין טרייה "התקרית התקשורתית" שאירעה במהלך פגישתם האחרונה של אובמה ועבדאללה מלך סעודיה. במהלך לחיצת היד של השניים נראה אובמה "משתחווה" למלך הסעודי. רבים בארצות הברית מתחו ביקורת על הנשיא האמריקני, שכן לטענתם "האיש החזק בעולם אינו אמור לקוד קידה לאיש". מה שבטוח הוא שמצלמות העיתונות יהיו ממוקמות במקום טוב מאוד הפעם, ברגע לחיצת היד הנוספת בין השניים.

סעודיה תסכים עם ישראל בנושא האירני

"המלך עבדאללה ילחץ על הנשיא אובמה לחדש את השיחות על מדינה פלסטינית עצמאית כחלק מן המשא ומתן עם ישראל", כך מעריכים גורמים המעורים בממשל האמריקני. לפחות בנושא אחד מרכזי ככל הנראה תהיה תמימות דעים בין ישראל לסעודיה - שלילת הדיאלוג האמריקני עם אירן.

בסעודיה חוששים מאד מהתעצמותה של אירן והפיכתה לגרעינית, ולא פחות מכך מאפשרות שמאגרי הנפט של המדינה בצפון יהוו תחרות אפשרית על הנפט הסעודי.

למרות הכל, גולת הכותרת של הביקור האמריקני תהיה הגעתו של ברק אובמה למצרים ביום חמישי בעשר בבוקר. אובמה ייפגש עם הנשיא המצרי חוסני מובארק לפגישה בת 45 דקות, אולם האירוע המרכזי של הביקור ללא ספק יהיה נאום בן שעה של הנשיא האמריקני תחת הכיפה המרכזית של אוניברסיטת קהיר שתארח את הנשיא יחד עם אוניברסיטת אל-אזהר, המוסד המוסלמי המרכזי במצרים.

אובמה רוצה לסיים את הסכסוך במזרח התיכון

הנשיא האמריקני אמור לפרוס בנאומו בקהיר את משנתו בכל הקשור ליחסי העולם המערבי עם העולם המוסלמי, למזרח התיכון והמדיניות החדשה של הממשל האמריקני בנוגע להסדרים עתידיים בין ישראל ושכנותיה, וכנראה גם בנושא אירן.

בין הנושאים המרכזיים אותם יעלה נשיא ארה"ב: פיתרון "שתי מדינות לשני עמים" וחזרתה של ארה"ב לחיק המדינות הערביות לאחר שלטון בוש שהיה, בלשון המעטה, לא אהוד במיוחד בקרב מדינות ערב.

לאחר ביקורו במזרח התיכון, אובמה יבקר בסוף השבוע בעיר דרזדן שבגרמניה ויסייר במחנה המוות בוכנוואלד. בשבת ייפגש אובמה בצרפת עם הנשיא ניקולא סרקוזי וישתתף בטקס ציון יום השנה ה-65 לנחיתת הכוחות האמריקנים בחופי נורמנדי.

למרות החששות הכבדים בישראל מהפיוס בין אובמה לעולם המוסלמי, ארה"ב רוצה שביקורו הקרוב ייזכר ככזה שהביא שינוי שיוביל, אולי, לקץ הסכסוך במזרח התיכון.

הווידאופדיה: ברק אובמה

על אובמה הסעודי כבר שמעתם?

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?