אהוד ברק: השותפות עם ארה"ב - אבן יסוד במדיניות הישראלית

נשיא ארה"ב נכנס בלא התרעה מוקדמת לחדר בו נערכה פגישתם של שר הביטחון אהוד ברק והיועץ לביטחון לאומי ג'ים ג'ונס, והצטרף לפגישה. השלושה דנו בסוגיות העומדות על הפרק, ובראשן - הדרישה האמריקנית להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. קודם לכן התראיין אובמה ל-BBC - וענה דווקא לשר ישראל כץ

למרות הלחץ האמריקני בנושא ההתנחלויות, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עשה הלילה מחווה כלפי ישראל ונכנס לִפגישה שערך שר הביטחון אהוד ברק עם היועץ לבטחון לאומי הגנרל ג'יימס ג'ונס, ושהה בה רבע שעה. ברק אמר כי שותפות האינטרסים עם וושינגטון היא אבן יסוד במדיניות הישראלית. 

ובינתיים, נדמה שבכל יום שעובר, עולה גם רף המתח בין ישראל לידידתה הקרובה ביותר: הנשיא אובמה אמר אמש כי ארצות הברית לא הייתה כנה דייה ביחסה לישראל, ובמידה שלא יפונו התנחלויות - הוא אינו פוסל הטלת סנקציות עליה.

במצרים ממתינים ל"נאום הפיוס" של אובמה מחרתיים בקהיר, ושעות ספורות לפני שהוא יוצא למסע הנשיאותי הראשון שלו במזרח התיכון, שאינו כולל - כזכור - את ישראל, הוא העניק ראיון נרחב דווקא לשירות השידור הבריטי, ה-BBC, שרובו ככולו הוקדש לישראל.

אובמה עונה לשר ישראל כץ

המראיין הבריטי ראה לנכון לצטט בראיון דווקא את שר התחבורה, ישראל כץ, שאמר "ממשלת ישראל הנוכחית לא תסכים בשום פנים ואופן שהבנייה בהתנחלויות תוקפא". הנשיא אובמה השיב על כך בחיוך "איש לא חשב שהעבודה שלי תהיה קלה", והוסיף בנימה רצינית יותר כי "אני חושב שנחזור למשא ומתן רציני ונעשה כמיטב יכולתנו, כי זה לא רק אינטרס של העם הפלסטיני שתהיה לו מדינה".

אובמה הוסיף כי "זה גם אינטרס של העם בישראל שהמצב יתייצב, וזה גם אינטרס של ארה"ב שיהיו שתי מדינות שמתקיימות זו לצד זו בשלום ובביטחון".

"האם תשקלו סנקציות נגד ישראל", נשאל הנשיא אובמה, שהשיב: "הבעתי כבר את דעתי בנושא, אנו נמשיך את המשא ומתן. אנו סבורים שהתהליך עדיין בשלב מוקדם - אבל נוכל להשיג התקדמות מסויימת". הנשיא אובמה, כך נראה, אינו מסיר את האפשרות של סנקציות מסדר היום, כפי שאולי היינו מצפים ממנו.

אובמה לישראל: לא היינו כנים אתכם

ברק מנסה להרגיע את הלחץ האמריקני