אובמה לישראל: לא היינו כנים איתכם כפי שהיינו צריכים להיות

החשש ממשבר מדיני עם "האחות הגדולה" הופך לממשי מיום ליום: הנשיא האמריקני התבטא באופן חריג ורמז על כוונתו לשנות את המדיניות רבת השנים כלפי ישראל. "הכיוון אליו האזור מתקדם הוא שלילי ביותר לגבי האינטרסים שלנו ושלכם", אמר אובמה. "בשביל להיות חבר טוב, עליך להיות כן"

על רקע החשש ממשבר מדיני בין ירושלים לוושינגטון, נשמעת הלילה התבטאות חריגה מפיו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, באשר ליחסים עם ישראל. "לא היינו כנים איתכם כפי שהיינו צריכים להיות", אמר הלילה אובמה בריאיון לתכנית ברדיו הציבורי של ארצות הברית.

"הכיוון אליו האזור (המזרח התיכון) מתקדם הוא שלילי ביותר לגבי האינטרסים של ישראל והאינטרסים של ארצות הברית כאחד", הוסיף הנשיא האמריקני. "בשביל להיות חבר טוב, עליך להיות כן", אמר אובמה ברמיזה לכך שהמדיניות האמריקנית לישראל עשויה להשתנות בקרוב.

דבריו של אובמה נשמעים היטב הבוקר בירושלים, יום אחד בלבד לאחר הפרסום בעיתון "ניו יורק טיימס", לפיו הנשיא האמריקני שוקל לבטל את התמיכה האוטומטית של ארצות הברית בישראל באו"ם. בדיווח אמש אף נטען כי ארצות הברית בוחנת את האפשרות להפסיק את הטלת הוטו על החלטות אנטי ישראליות במועצת הביטחון.

נתניהו: "הדרישות האמריקניות בלתי סבירות"

גורם אמריקני בכיר אמר לעיתון כי "אם נתניהו יסרב להקפיא את ההתנחלויות - יש דרכים שונות להגיע לציבור הישראלי". ההערכה היא שאם ממשל אובמה אכן יאמץ את ההחלטה, הדבר ינבע מהלחץ שמנסה להפעיל הנשיא האמריקני על ראש הממשלה בנימין נתניהו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

חילוקי הדעות בין אובמה לראש הממשלה בנימין נתניהו היו ניכרים עוד במהלך ביקורו של האחרון בוושינגטון. למרות החיוכים למצלמות, ולמרות ה"הסכמה על נושאים רבים", לדברי נתניהו, נושא הבנייה בהתנחלויות לא היווה מוקד הסכמה - מה שגרם לחשש בירושלים מפני מתיחות עם הממשל בוושינגטון.

אתמול אמר נתניהו בועדת החוץ והביטחון בכנסת כי "הדרישות של ארצות הברית בלתי סבירות". גורם בכיר בירושלים ציין בנוסף כי וושינגטון דורשת מישראל לקיים התחייבויות של ממשלות קודמות כמו פינוי מאחזים, בעוד שארצות הברית עצמה מסרבת לקיים הסכמות בנושא עניין הגידול הטבעי.

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: ברק אובמה 

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2