ארה"ב שוקלת: לא נתמוך אוטומטית בישראל

מתגברים חילוקי הדעות? ארצות הברית שוקלת להפסיק את התמיכה האוטומטית בישראל באו"ם, לרבות הפסקת הטלת הוטו על החלטות אנטי ישראליות במועצת הביטחון - כך מדווח העיתון "ניו יורק טיימס". נתניהו: "הדרישות של ארה"ב בלתי סבירות"

שוב מתיחות בין וושינגטון לירושלים? נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוקל לבטל את התמיכה האמריקנית באו"ם, לרבות האפשרות להפסיק את הטלת וטו על החלטות אנטי ישראליות במועצת הביטחון - כך מדווח היום העיתון "ניו-יורק טיימס". גורם אמריקני בכיר ציין לעיתון כי, "אם נתניהו יסרב להקפיא את ההתנחלויות - יש דרכים שונות להגיע לציבור הישראלי, במיוחד במה שנוגע לקשר המיוחד והיציבות הפוליטית של כל ראש ממשלה".

חילוקי הדעות בין אובמה לראש הממשלה בנימין נתניהו היו ניכרים עוד במהלך ביקורו של האחרון בוושינגטון. למרות החיוכים למצלמות, ולמרות ה"הסכמה על נושאים רבים", לדברי נתניהו, נושא הבנייה בהתנחלויות לא היווה מוקד הסכמה - מה שגרם לחשש בירושלים מפני מתיחות עם הממשל בוושינגטון.

ואכן, אמר הבוקר ראש הממשלה בועדת החוץ והביטחון בכנסת, כי "הדרישות ארצות הברית בלתי סבירות". גורם בכיר בירושלים ציין בנוסף, כי וושינגטון דורשת מישראל לקיים התחייבויות של ממשלות קודמות, כמו פינוי מאחזים, בעוד שארצות הברית עצמה מסרבת לקיים הסכמות בנושא עניין הגידול הטבעי.

השבוע: אובמה מגיע לאזור

המשך השיחות בנושא ימשיך כאשר שר הביטחון אהוד ברק ייפגש הלילה בארה"ב עם שליחו של הנשיא אובמה למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל.

מבחינתו של אובמה - ייתכן והעימות הזה טוב, כשהעולם הערבי צופה. בימים הקרובים יגיע הנשיא האמריקני לסבב שיחות במדינות ערב, בהן סעודיה ומצרים - שם הוא צפוי לשאת נאום לאומה הערבית. עם זאת, ייתכן ולנתניהו, שלא באשמתו, הדבר עשוי לעזור בעקיפין: קבלת לגיטימציה מהקואליציה לפנות את המאחזים.

ב"קדימה" מיהרו להתייחס הערב למשבר המדיני מול ארצות הברית. "לחץ מהאו"ם ביזמת ארצות הברית תקדים המבטא את כישלון ביקורו של נתניהו בארצות הברית", אמר היום ח"כ זאב בוים. "מדובר בתמרור אזהרה בכניסה למסלול ההתנגשות בין מדינת ישראל לארצות הברית".

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: ברק אובמה 

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2