נתניהו על הדרישות האמריקניות: "בלתי מתקבלות על הדעת"

האם אנחנו בדרך להתנגשות חזיתית עם ממשל אובמה? ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום בועדת החוץ והביטחון של הכנסת ללחץ האמריקני המופעל על ישראל בנושא ההתנחלויות והמאחזים: "אי אפשר לקבל את העמדה המבקשת למנוע ריבוי טבעי"

ועדת חוץ וביטחון, הבוקר (חדשות 2)

הלחץ האמריקני מגיע היום גם לוועדת חוץ וביטחון בכנסת: ראש הממשלה בנימין נתניהו הגדיר את הדרישות האמריקניות היום בדיון בוועדה כלא פחות מ"בלתי מתקבלות על הדעת". "לא נבנה התנחלויות חדשות", אמר ראש הממשלה, "אבל אי אפשר להקפיא את החיים. יש דרישות סבירות ויש שאינן סבירות. אי אפשר לקבל את העמדה המבקשת למנוע ריבוי טבעי".

"אין עדיין הבנה עם ארה"ב בנוגע למאחזים", הוסיף נתניהו והדגיש: "גודל ההתנחלויות יקבע בהסדר קבע". בדיוק למטרה זו נשלח גם אהוד ברק לוושינגטון. שר הביטחון משתתף בסדרה של פגישות עם הממשל האמריקני בתקווה למצוא פשרה שתמנע התנגשות חזיתית עם ארצות הברית.

בפתח ישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה מיד אחר כך, הוסיף נתניהו כי בוועדת חוץ וביטחון הוסכם כי "צריך לשמר את גושי ההתיישבות. ראש הממשלה הוסיף בנושא, כי עיקרון זה "משקף הסכמה כללית שקיימת בציבור".

"אנחנו לא רוצים לשלוט בעם הפלסטיני", חזר נתניהו בוועדה על עמדתו המדינית. "יחד עם זאת, אנחנו לא מוכנים שיהיה להם צבא ולא מוכנים שיכרתו בריתות עם אירן". בנושא המשא ומתן אמר נתניהו כי "אנחנו מוכנים לחדשו מיד ללא תנאים מוקדמים כשהתהליך יהיה גם מדיני ולא רק כלכלי ביטחוני".

לבני לנתניהו: "תתעשת לפני שייגרם נזק נוסף"

שלא בפעם הראשונה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני דאגה לעקוץ פעם אחר פעם את ראש הממשלה. לאחר שנתניהו אמר "אני אחראי לביטחון ישראל גם אם זה אומר שאני לא אהיה פופולרי", אמרה לו שרת החוץ לשעבר: "זה שאתה דופק על השולחן ואומר שאתה לא פופולרי לא אומר שאתה פחות דמגוג".

בהקשר האמריקני אמרה לבני לנתניהו כי "פתרון הסכסוך היא לא טובה שאתה עושה לארה"ב זה אינטרס ישראלי מובהק, מריחת זמן תוביל לתוצאה גרועה ביותר לישראל" ואף האיצה בנתניהו: "אני מקווה שתתעשת לפני שייגרם נזק נוסף".

על הבטחות נתניהו למשא ומתן מדיני תקפה לבני בשורה של שאלות: "האם המשמעות היא הסדר קבע? אם כן זה אנאפוליס. האם אתה יודע שמפת הדרכים מדברת על חזרה לקווי 67, ירושלים כבירת שתי מדינות? האם בזה אתה תומך? האם מישהו חושב שאפשר לעשות שלום אזורי בלי להתקדם עם הפלסטינים?".

בפתח ישיבת סיעת קדימה שהתקיימה מיד לאחר הדיון בוועדה, הוסיפה לבני כי "מערכת היחסים בין ארה"ב לישראל חזקה מכל מדיניות מוטעית". בנושא המו"מ עם הפלסטינים אמרה יו"ר קדימה לחברי מפלגתה: "אני מקווה שהממשלה תבחן מחדש את מדיניותה. קידום תוכנית שתי מדינות לשני עמים הינו אינטרס ישראל ולא רק אמריקני".

אמ"ן: "לאירנים מספיק אורניום לפצצה"

מלבד התבטאויות ראש הממשלה, בוועדה - שהתכנסה לראשונה מאז כינונה של ממשלת נתניהו - הושמעו הערכות פסימיות ביותר בנושא האירני מקרב בכירים באגף המודיעין. "ההתקדמות האירנית מטרידה", ציין אחד הבכירים. "בידי האירנים מספיק אורניום מועשר להכין פצצה ראשונה. יש בידיהם טילים שיכולים להגיע לעומק ישראל, השעון האירני מדביק את האולטימאטום הבינלאומי".

בהקשר הפלסטיני עדכן הבכיר כי "חמאס ממשיך בהצלחה בהברחות אמל"ח לרצועה, וכי אבו מאזן נהנה מהדינמיקה הבינלאומית סביבו". בהקשר הלבנוני ביקש הבכיר לא להיכנס לשאננות למרות השקט היחסי: "חיזבאללה מנסה כל העת להוציא פיגוע נקם על חיסולו של עימאד מורנייה".