אובמה לאבו מאזן: "עצור את ההסתה"

נשיא ארה"ב ברק אובמה נפגש הלילה (שעון ישראל) עם נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. "שני הצדדים חייבים להכיר בתנאים שהם התחייבו אליהם", אמר אובמה והוסיף "עליכם לעצור את ההסתה האנטי-ישראלית". אבו מאזן אמר: "אנו ממלאים את כל ההתחייבויות"

בניסיון נוסף לקדם את תהליך השלום במזרח התיכון, נשיא ארה"ב ברק אובמה נפגש אמש (שעון ישראל) עם נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. בפגישה קרא אובמה שוב לישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות - אך גם דחק בפלסטינים להתקדם לעבר הסכם.

"אני בטוח שאנו יכולים לקחת את התהליך הזה קדימה", אמר אובמה לאחר הפגישה בבית הלבן. הוא הוסיף כי זה אומר ששני הצדדים חייבים "להכיר בתנאים שהם כבר התחייבו אליהם". אבו מאזן אמר לסוכנות הידיעות איי.פי לאחר הפגישה כי פגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו אינה נראית באופק.

אבו מאזן הוסיף כי אין תנאים מקדימים לפגישה כזאת, מלבד מה שהוא כינה "ההתחייבויות" של ישראל למפת הדרכים. נשיא הרשות אמר כי הוא ממלא את התחייבויותיו למפת הדרכים ושישראל צריכה לעשות כך. כדוגמה למחויבות שאינה ממולאת, הביא אבו מאזן את המשך הבנייה בהתנחלויות.

"ההסתה היא מכשול לשלום"

אובמה אמר לאבו מאזן כי הוא לחץ על ראש הממשלה נתניהו בעניין הבנייה בשטחים, ושהמנהיג הישראלי צריך לעבוד על הנושא בממשלתו שלו. "אני חושב שזה חשוב לא לצפות לרע ביותר, אלא לטוב ביותר", אמר. הנשיא גם לחץ על הפלסטינים למלא את חלקם, כולל הגברת אבטחה בשטחי הגדה המערבית.

נשיא ארה"ב הוסיף באוזני נשיא הרשות כי על הפלסטינים למצוא דרך לעצור את ההסתה האנטי-ישראלית שלעיתים נשמעת בבתי הספר, במסגדים ובכינוסים ציבוריים. "כל אלה הם מכשולים לשלום", אמר אובמה.

פגישתם של אבו מאזן ואובמה הגיעה יום אחד בלבד לאחר הצהרתה של ישראל כי "הבנייה בהתנחלויות תימשך". מזכירת המדינה האמריקנית אמרה אתמול כי אובמה רוצה לעצור את כל הבנייה בהתנחלויות, כולל "צמיחה טבעית". דובר משרד ראש הממשלה מארק רגב אמר בתגובה לכך כי "הבנייה תימשך, חיים נורמליים בקהילות האלה חייבים להימשך".  

עקבו אחר חדשות 2 בטוויטר