אסד: "ישראל אינה פרטנר לשלום"

נשיא סוריה תוקף היום בחריפות את ישראל בנאום בוועידת מדינות האיסלאם בדמשק. "הכישלון של תהליך השלום עד כה הראה בבירור שישראל היא המכשול", אמר אסד. "כיצד יכולה מדינה שבחרה את הממשלה הקיצונית ביותר בהיסטוריה להיות פרטנר לשלום?"

נשיא סוריה בשאר אסד מטיל היום ספק בסיכויים להגיע לשלום במזרח התיכון, תחת מה שהוא מכנה "ממשלה ישראלית קיצונית". בנאומו התוקפני לא שלל נשיא סוריה אפשרות לחידוש המו"מ העקיף עם ישראל.

"הכישלון של תהליך השלום עד כה הראה בבירור שישראל היא המכשול. איך מדינה יכולה להיות מושתתת על כיבוש בלתי-חוקי וממשיכה לרצוח את התושבים החוקיים?", שאל אסד בוועידת ארגון 57 מדינות האיסלאם, בדמשק.

הוא הוסיף, "כיצד יכולה מדינה שבחרה את הממשלה הקיצונית ביותר בהיסטוריה להיות פרטנר לשלום?". אסד המשיך, "אנו, מדינות ערב, ובייחוד סוריה לא נשנה את עמדתנו ששלום הוא יעד אסטרטגי, כולל החזרה מלאה של השטחים הכבושים".

נתניהו: מוכן להתחיל לדבר עם סוריה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר השבוע עם שובו לארץ, כי הוא הסכים במהלך פגישותיו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, לפתוח בשיחות עם הפלסטינים, במסלול הסורי וכן עם מדינות ערב נוספות.

"הוסכם שאנחנו חייבים באופן מיידי לפתוח בשיחות שלום", אמר נתניהו לעיתונאים עם ירידתו מהמטוס בנמל התעופה בן גוריון. "אמרתי שאני מוכן לפתוח מיידית בשיחות עם הפלסטינים, וכך גם עם הסורים כמובן - ללא שום תנאים מראש", הוסיף ראש הממשלה. עם זאת, הדגיש נתניהו כי כל הסכם "חייב לענות על צרכיה הביטחוניים של ישראל".

נתניהו הוסיף מייד עם ירידתו מהמטוס: "בתחום האירני הייתה הסכמה שיעדה של המדיניות המשותפת של ארצות הברית ואירן היא למנוע מאירן לפתח יכולת גרעינית צבאית".  ראש הממשלה הוסיף בהתייחסו לגרעין האירני. "אני מעריך את זה שאובמה לא מגביל בזמן את הדיאלוג עם אירן, אבל בהחלט הובן שלישראל יש את הזכות להגן על עצמה".