שר הביטחון: המבחן הוא לא בהתנסחויות

שר הביטחון ברק סייר הבוקר בגדר הביטחון מצפון לירושלים, והתייחס ארוכות לפגישת נתניהו ואובמה אמש בבית הלבן: "היה שם דיאלוג רציני. שמחתי מאוד לשמוע שהנשיא אובמה מתכוון לדחוף את הרעיון של הסדר אזורי כולל". ברק הוסיף: "עמדתי ידועה. אני בעד שתי מדינות לשני עמים"

"שמחתי לשמוע שהנשיא אובמה מתכוון לדחוף את הרעיון של הסדר אזורי כולל" - כך אמר הבוקר שר הביטחון, אהוד ברק, בעת ביקור בתצפית נבי סמואל - צפונית לירושלים, שם צפה בהתקדמות הבנייה של גדר הביטחון. בהמשך הסיור קיבל השר ברק סקירה ביטחונית על הפעילות בגזרה ממפקדי האזור.

בהתייחסו לפגישה אמש בין נתניהו לאובמה ציין ברק: "היה שם דיאלוג רציני. שוחחתי עם נתניהו אתמול בלילה אחרי חצות ושמעתי ממנו חלק מהדברים. אני חושב שאנחנו בהתחלה של דיאלוג רציני עם האמריקנים. הוא ייקח זמן והוא יקיף את כל הנושאים". ברק הוסיף, כי "שמחתי מאוד לשמוע שהנשיא אובמה מתכוון לדחוף את הרעיון של הסדר אזורי כולל. נדמה לי שזו הגישה הנכונה ושרוב מנהיגי האזור, ובטח אנחנו פה שמעלים את זה כבר הרבה זמן, מאמינים שזו הדרך הנכונה".

"ישראל מאמינה שהזמן לסנקציות צריך להיות קצוב וקצר"

בהתייחסות לנושא האירני שעלה גם הוא בפיסגה בוושינגטון, ציין ברק: "שמחתי לשמוע שהנשיא מבין שהנושא האירני הוא נושא רציני. האתגר הוא לא רק איך לדבר איתם, אלא מה עושים אם מסתבר שהאירנים ממשיכים לחתור בעקביות ליכולת גרעינית צבאית".

ברק הוסיף כי עמדת ישראל לא השתנתה בנוגע לאירן. "אנחנו אמרנו את עמדתנו ואיננו מסתירים אותה מן האמריקנים", כך לדברי שר הביטחון, "מדינת ישראל מאמינה שהזמן לסנקציות צריך להיות קצוב וקצר ועוקב לשיח, שגם הוא צריך להיות קצר. ישראל לא מורידה שום אופציה מהשולחן ואנחנו ממליצים גם לאחרים לא להוריד שום אופציה מהשולחן".

"המבחן הוא לא בהתנסחויות"

ברק ציין כי הוא, לעומת ראש הממשלה, דווקא כן היה מעלה את נושא פיתרון 'שתי מדינות לשני עמים'. "עמדתי ועמדת מפלגת העבודה ידועה, אנחנו בעד שתי מדינות לשני עמים", אמר שר הביטחון, "אני רק לא מאמין שארבע המילים האלו יגרמו לאירן להפסיק ולעצור את הצנטריפוגות". 

"ישראל כבר אמרה בעבר 'שתי מדינות לשני עמים' וזה לא גרם לפלסטינים ליפול לזרועותינו ולהשלים את כל ההכרעות הקשות שעוד נדרשות". עוד ציין השר ברק: "המבחן הוא לא בהתנסחויות. אני בטוח שישראל מבינה, וגם הממשלה הנוכחית מבינה, שאנחנו צריכים להיכנס לתהליך עם הפלסטינים, שחלק ממנו זה בנייה מלמטה של יכולת כלכלית ושל מוסדות - וחלק ממנו זה משא ומתן. היעד הוא להגיע למצב שבו שני העמים חיים זה לצד זה בשלום, בכבוד הדדי ובשכנות טובה".

"לגדר השפעה דרמטית על ירידת הפיגועים"

בעניין הנושא הרגיש של פינוי המאחזים, ציין ברק כי זוהי אינה בעיה מדינית: "בעיני, המאחזים הבלתי מורשים הם לא בעיה בינינו לבין האמריקנים או הפלסטינים, הבעיה היא בינינו לבין עצמנו. אנחנו מדינה שומרת חוק, ובמדינה שומרת חוק חייבת להיות מרות של המדינה ושל הממשלה על אזרחיה. מדינה שמכבדת את עצמה לא יכולה לקבל, לדוגמה, מאחזים על אדמה פלסטינית פרטית, ואנחנו נצטרך לפעול בנושאים האלה".

בהתייחסות לסיור שערך היום לאורך הגדר באזור נבי סמואל, אמר ברק כי הביטחון חזר לאזור. "עם התקדמות הגדר ירדו באופן דרמטי הפיגועים", אמר שר הביטחון, "זה הישג ששייך כמובן גם לפעילות של צה"ל ושל השב"כ בשטח עצמו, אבל לגדר השפעה דרמטית על ירידת הפיגועים, על הצמיחה ועל השקט בתוך המשק שלנו".