אובמה דרש מנתניהו לפנות התנחלויות ולא הבטיח טיפול מהיר באירן

רה"מ והנשיא האמריקני נפגשו לראשונה מאז החלו שניהם את תפקידם הנוכחי. אובמה סירב לתת תאריך יעד להידברות עם אירן ודרש לפנות התנחלויות. נתניהו הבהיר: "הפלסטינים יצטרכו להכיר בישראל כמדינה יהודית". למרות המחלוקות, השניים הרעיפו מחמאות זה על זה

היסטוריה בבית הלבן: ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ברק אובמה נועדו אמש לראשונה מאז נכנסו לתפקידיהם החדשים. היכרות אישית, האיום האירני והסוגייה הפלסטינית - אלה הנושאים שעמדו במרכז בפגישה.

מה חושב מומחה שפת הגוף על הפגישה?

השיחה בין השניים התארכה מעבר למצופה ובמהלכה הבהיר הנשיא האמריקני לנתניהו כי ארצות הברית מחויבת לפיתרון של שתי מדינות לשני עמים. בכך בעצם הציב בפני נתניהו את הדרך שאליה יכוון הממשל האמריקני בחודשים הקרובים. "הפלסטינים והישראלים צריכים לחזור לדרך השלום", הבהיר אובמה, וציין כי יציג בחודש הבא יוזמת שלום חדשה שעיקרה הסדר אזורי כולל. "צריכה להיות הכרה שהפלסטינים יתנו ביטחון ושיהיה פיתרון של שתי מדינות. בשבוע הבא יהיו כאן אבו-מאזן וחוסני מובארק, ואעביר להם את המסר".

אובמה הדגיש כי האינטרס הישראלי, הפלסטיני והעולמי הוא הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל, כמו גם הפסקת הבנייה בהתנחלויות. נתניהו, מצידו, סירב לומר את המילה "מדינה", והציב את הדרישות הישראליות להתקדמות עם הפלסטינים. "אם נמשיך במשא ומתן אני חושב שהפלסטינים יצטרכו להכיר בישראל כמדינה יהודית ויתאפשר לישראל להגן על עצמה", אמר.

בהמשך דבריו ציין הנשיא האמריקני כי גם המצב ההומניטרי בעזה צריך לקבל התייחסות, אך באותה נשימה הזכיר את הבעיה של תושבי דרום ישראל. "אנחנו צריכים לעבוד עם המצרים על הברחת נשק - כי אף מנהיג לא ישקוט כשטילים נוחתים על ראשי האזרחים", אמר אובמה. "איך אפשר להתקדם כאשר ישראל עדיין סובלת מטילים שנוחתים עליה? הבטחתי לראש הממשלה שאנחנו נפשיל שרוולים".

"אין שינוי במדיניות מול טהרן"

נושא נוסף שלשמו נפגשו השניים הוא הגרעין האירני. אובמה הבהיר כי כרגע לא יהיה שינוי נראה לעין במדיניות מול טהרן וסירב לנקוב בתאריך יעד להידברות עם האירנים. עם זאת ציין הנשיא האמריקני כי בסוף השנה תתקיים ההערכה מחדש של המגעים בין שני הצדיים. 

"זמן בחירות הוא לא זמן טוב", אמר בהתייחסו לבחירות המתקרבות באירן. "לא קבעתי תאריך יעד. הבחירות שלהם יושלמו ביוני, ועד סוף השנה נוכל לעשות הערכה מחודשת ויהיה פוטנציאל להמשך השיחות. אני מאמין שזה לא רק האינטרס של הקהילה הבינלאומית, אלא גם אינטרס של האירנים".

קשה היה שלא להבחין בחברות החדשה שנוצרה בין שני המנהיגים שדיברו אחד בשבחו של האחר. "אתה מנהיג דגול של ארצות הברית וחבר של ישראל", החמיא נתניהו לעמיתו. "מישהו שדואג לביטחונה של ישראל, ואני מעריך זאת מאוד. ידידותך חשובה לי. אנחנו חולקים את אותן מטרות ואנחנו עומדים בפני אותם איומים". נתניהו הזכיר כי זאת לא הפעם הראשונה שהשניים נפגשים. "נפגשנו בעבר, אך זאת הפעם הראשונה בתפקידים אלו", אמר.

אובמה: יש לי אמון בחזון של נתניהו

אובמה לא נשאר חייב. "אני חושב ראש הממשלה נתניהו נהנה מיתרון, מניסיונו כראש ממשלה", אמר. "הוא גם צעיר וגם נבון. הוא בעמדה להשיג את מטרותיה של ישראל וגם להשיג שלום".

הנשיא האמריקני המשיך להרעיף מחמאות על בן שיחו הישראלי. "יש לי אמון בחזונו של ראש הממשלה", אמר אובמה, והרגיע ובוודאי לא מעט חששות בירושלים. "אנחנו רואים עין בעין ואנחנו צריכים להתקדם בשתי חזיתות - להתקדם בשלום (עם הפלסטינים) ובמניעת נשק גרעיני מאירן".

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: ברק אובמה 

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2