עמרו מוסא: "בשלב הנוכחי אין פרטנר ישראלי"

מזכ"ל הליגה הערבית לא אופטימי במיוחד לגבי פריצת דרך מדינית כלשהי עם ישראל בעתיד הנראה לעין. בראיון מיוחד לחדשות 2 הוא אומר: "מה שנדרש מהם הוא להסתכל קדימה, לא רק מתחת לרגליהם". ומה יהיו תוצאות הקיפאון? "תשרור מתיחות", הוא מזהיר. "אף אחד לא יהיה מרוצה"

האם ישראל בדרך לקיפאון מדיני עמוק? יכול מאד להיות שכן, אם מקשיבים היטב לדבריו של עמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית, שהתראיין היום במיוחד לחדשות 2 בשולי הכנס הכלכלי בעקבה.

כמו שאמר בסוף השבוע נשיא סוריה, בשאר אסד, גם מוסא סבור כי בשלב הנוכחי אין לערבים פרטנר ישראלי לשלום. "מה שנדרש מהם הוא להסתכל קדימה, לא רק מתחת לרגליהם", הוא אומר לישראל. "השלום יועיל להם ויועיל לכולנו. שלום משמעותו מדינה פלסטינית. מדינה פלסטינית אמיתית, בו האזרחים יוכלו לנוע בחופשיות ולמשש את ריבונותם". מוסא מזכיר כי ביוזמה הערבית "קיימים גם סעיפי הנורמליזציה וההכרה בישראל".

כשנשאל לגבי הדרישה הישראלית בהכרה בה כמדינה יהודית, הוא אומר: "הם חופשיים לדרוש מה שהם רוצים, אנחנו לא מסכימים לעניין זה".

"כדאי לקחת ברצינות את דברי המלך עבדאללה"

מוסא התבקש גם להתייחס לאזהרתו של מלך ירדן כי אמר שאם לא יחודש המו"מ בשנה הקרובה - תהיה מלחמה. "כדאי לקחת את דבריו של המלך ברצינות", אומר מוסא. "אם לא יהיה שלום - מה יהיה? אף אחד לא יהיה מרוצה, ותשרור מתיחות".

בנאומו בכנס התייחס המזכ"ל גם לנושא הגרעין. "אסור להתייחס לנושא הגרעין באזור מבלי לציין את ישראל", אמר מוסא. "כשמדברים על אזור נקי מגרעין - המשמעות היא כוללת".

הנשיא פרס בעקבה: סוריה צריכה לשוב לשולחן המו"מ