שרה מגיעה לבית הלבן - מישל נעלמת

שתי הנשים הראשונות, מישל אובמה ושרה נתניהו, ככל הנראה לא יערכו את הפגישה המסורתית בוושינגטון. הסיבה: לוח הזמנים הצפוף של אשת הנשיא, ששוהה בכלל במנהטן. נתניהו ורעייתו בדרך לארה"ב, לקראת פגישתו של רה"מ עם הנשיא אובמה ביום שני

נשיא ארה"ב ברק אובמה כבר שבר כמה מסורות ארוכות שנים בבית הלבן - האם אשתו מישל תצטרף אליו? ראש הממשלה בנימין נתניהו ואשתו שרה ינחתו הבוקר בוושינגטון, לקראת פגישתו של נתניהו עם אובמה ביום שני, אך ארוחת הערב והפגישה המסורתית בין שתי הנשים הראשונות מוטלת בספק.

לפני המראתם של הזוג נתניהו לארה"ב, ביקשו במשרד ראש הממשלה מלשכת אובמה לקיים מפגש שכזה בין מישל אובמה לבין שרה נתניהו. אך ככל הנראה, פגישה כזו לא תתקיים, בגלל לוח הזמנים העמוס של אשת הנשיא.

היום תשהה מישל בכלל במנהטן, בחנוכת ה"אגף האמריקני" החדש במוזיאון המטרופוליטן, ומחר בערב - בזמן פגישתם של המנהיגים - תהיה אורחת הכבוד בנשף הפתיחה של הבלט האמריקני הלאומי בניו יורק.

אבל גם שרה, למרות ה"הברזה" של מישל, לא מתכננת רק לנוח בבית ההארחה המפואר של הבית הלבן, ה"בלייר האוס". בכוונתה לבקר במוזיאון השואה בעיר, להיפגש עם אנשי מקצוע העוסקים בפסיכולוגיית ילדים ומתוכנן לה גם ביקור בבית ספר יסודי בעיר הבירה. ילדיהם של משפחת נתניהו, אבנר ויאיר, נשארו הפעם בבית.

מקסימום בנושא האירני - מינימום בנושא הפלסטיני

ראש הממשלה נתניהו המריא הלילה לוושינגטון כשהיעד שלו ברור: להשיג מקסימום בנושא האירני ולתת מינימום בנושא הפלסטיני.

בנושא אירן, נתניהו צפוי להגיד לאובמה כי המבחן המעשי מול טהרן הוא הקפאת העשרת האורניום עד הסתיו. בלי זה, כל תהליך ההידברות הוא חסר ערך לחלוטין. בעניין הפלסטיני, השאלה עדיין פתוחה: האם יצהיר נתניהו על שתי מדינות לשני עמים, כפי שרוצים האמריקנים, האירופים וכל העולם, או שימצא נוסחה יצירתית יותר?

"כל האופציות פתוחות - גם פעולה צבאית באירן", אמר נשיא ארה"ב לעיתון ניוזוויק. אובמה הדגיש כי לא ייקח סיכונים בכל הקשור לביטחון ארה"ב. בהקשר לישראל אמר אובמה כי הוא מבין את האיום הקיומי מצד אירן, בייחוד לאחר הצהרותיו של הנשיא אחמדינג'אד, אך אין זה מקומו להחליט על צורכי הביטחון של ישראל.

בטווח הארוך חשובה השיחה שתתקיים בתוך החדר בארבע עיניים בין אובמה ובין נתניהו: הכימיה בין שני האישים, ההבנות בין שתי המדינות ומנגנוני התיאום האישיים שיווצרו. בטווח הקצר – חשובה השיחה הפומבית, מול המצלמות. יועציו של נתניהו שנשלחו לבדוק את מידת הגמישות של אובמה אומרים היום כי הכרזה פומבית של נתניהו בנוסחת "שתי המדינות", כפי שרוצה הנשיא אובמה, תיצור משבר פוליטי מיידי ללא צורך וללא תועלת.

הווידאופדיה: שרה נתניהו