התנאים של נתניהו לנשיא אובמה

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הלילה לארה"ב, שם ייוועד לראשונה מאז מונה עם הנשיא ברק אובמה. נתניהו צפוי לדרוש כתנאי להסדר דרישה להכרה פלסטינית במדינת ישראל כמדינת לאום יהודית, וכן קבלת צרכי הביטחון של ישראל. האם ראש הממשלה יכריז על נכונותו לקבל את פיתרון "2 המדינות"? ההערכה: יימצא פיתרון יצירתי

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הלילה לוושינגטון כשהיעד שלו ברור: להשיג מקסימום בנושא האירני ולתת מינימום בנושא הפלסטיני.

בנושא אירן, נתניהו צפוי להגיד לאובמה כי המבחן המעשי מול טהרן הוא הקפאת העשרת האורניום עד הסתיו. בלי זה, כל תהליך ההידברות הוא חסר ערך לחלוטין. בעניין הפלסטיני, השאלה עדיין פתוחה: האם יצהיר נתניהו על שתי מדינות לשני עמים, כפי שרוצים האמריקנים, האירופים וכל העולם, או שימצא נוסחה יצירתית יותר?

"כל האופציות פתוחות - גם פעולה צבאית באירן", כך אמר נשיא ארה"ב לעיתון ניוזוויק. אובמה הדגיש כי לא ייקח סיכונים בכל הקשור לביטחון ארה"ב. בהקשר לישראל אמר אובמה כי הוא מבין את האיום הקיומי מצד אירן, בייחוד לאחר הצהרותיו של הנשיא אחמדינג'אד, אך אין זה מקומו להחליט על צורכי הביטחון של ישראל.

התנאים של נתניהו: קודם כל הכרה בישראל כמדינה יהודית

בטווח הארוך חשובה השיחה שתתקיים בתוך החדר בארבע עיניים בין אובמה ובין נתניהו: הכימיה בין שני האישים, ההבנות בין שתי המדינות ומנגנוני התיאום האישיים שיווצרו. בטווח הקצר – חשובה השיחה הפומבית, מול המצלמות. יועציו של נתניהו שנשלחו לבדוק את מידת הגמישות של אובמה, אומרים היום כי הכרזה פומבית של נתניהו בנוסחת "2 המדינות", כפי שרוצה הנשיא אובמה, תיצור משבר פוליטי מיידי ללא צורך וללא תועלת.

נתניהו יתעקש בוודאות על שני תנאים: הכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, וכן קבלת צרכי הביטחון של ישראל – בתרגום מעשי, בקעת הירדן וחלק גדול מהגדה. את שני הנושאים הללו ידרוש ראש הממשלה בכל הסדר עתידי.

יוקמו צוותי עבודה משותפים לישראל וארה"ב

לשני הצדדים יש עניין ברור שהפגישה הראשונה לא תצטייר כעימות פומבי קשה בין נתניהו ובין אובמה. הם ידברו גם על שילוב מדינות ערב בהסדר אזורי, גם על יחסי ישראל-ארה"ב, ובתום הפגישה הם צפויים להכריז על הקמת צוותים משותפים לשתי המדינות.

בעוד כחודש צפוי שר החוץ ליברמן להיפגש עם מזכירת המדינה הילארי קלינטון. ליברמן יגיד לקלינטון, כפי שאמר לאירופים, כי ישראל לא מתכוונת להקפיא את הבנייה בשטחים, ושבלי ישראל – הרשות הפלסטינית לא הייתה מתקיימת יותר משבועיים, והאויב האמיתי – הוא חמאס.

מקורביו של ראש הממשלה מסרו הלילה, כי נתניהו ידגיש בפני אובמה שישראל לא תוכל לקבל שום צבא זר נוסף בין הים לירדן, וכי זהו חלק אינטגרלי מצרכי הביטחון של ישראל. כמו כן, ציינו המקורבים שבין נתניהו לבין אובמה כבר יש היכרות מהעבר ואף נוצר קשר טוב ביניהם בעת שאובמה ביקר בישראל כמועמד לנשיאות בשנה שעברה.

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2