מיטשל מתכונן לביקור בדמשק?

השליח האמריקני המיוחד למזה"ת ג'ורג' מיטשל וצוותו ביקשו אשרות כניסה לסוריה. פקיד בכיר בממשל האמריקני לא הכחיש את הדיווחים, אך עם זאת הדגיש כי לא הוחלט סופית על ביקור. אמש, הודיע נשיא סוריה בשאר אסד כי מבחינתו "אין פרטנר לשלום". בתגובה אמר סגן שר החוץ כי "אסד לא רוצה שלום"

(רויטרס)

המגעים בין ארה"ב לסוריה עולים שלב: השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל מתכונן לביקור ראשון בסוריה, בשבועות הקרובים. פקיד בכיר בממשל האמריקני לא הכחיש את הדיווחים כי מיטשל וצוותו ביקשו אשרות כניסה לסוריה, אך הדגיש כי עדיין לא הוחלט סופית על ביקור בדמשק.

אמש, אמר בצורה ברורה נשיא סוריה בשאר אסד כי מבחינתו אי אפשר לומר מתי יתחדשו השיחות עם ישראל כי לדבריו "אין פרטנר לשיחות". את הדברים אמר אסד במסיבת עיתונאים מיוחדת, אחרי פגישתו עם נשיא טורקיה עבדאללה גול בדמשק. 

על אף הדברים האלה של אסד, הטורקים מסרבים להשלים עם קביעתו של נשיא סוריה. "ישראל הראתה בצורה ברורה כי היא כן פרטנר", אמר גול באותה מסיבת עיתונאים.

גול הדגיש כי גם לישראל יש עם מי לדבר. "שמענו מה שיש לסוריה לומר", הוסיף נשיא טורקיה. "סוריה מוכנה לחזור לשולחן המשא ומתן ולהמשיך את השיחות מהמקום שבו הוספקו בתקופת הממשלה הקודמת בישראל". טורקיה דאגה להבהיר כי תשמח להמשיך לשמש כמתווכת: "גם אנחנו מוכנים", ציין גול

סגן שר החוץ דני איילון התייחס הבוקר,בשבת תרבות בבאר שבע, לדברי נשיא סוריה ואמר כי אסד אינו מעוניין בשלום אלא בתהליך שלום. "אסד מודע כי עבור שלום יצטרך לשלם בפתיחת משטרו למערב והדבר יכול להפילו", אמר איילון והוסיף כי אסד בעצם מעוניין להוציא את מדינתו מהבידוד הבינלאומי.  

ביבי יצא הערב לוושינגטון
ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא הערב לביקור ראשון ובעל חשיבות רבה בוושינגטון, ויוועד עם הנשיא ברק אובמה ביום שני. מבחינת האמריקנים דווקא נושא ההתנחלויות הם הבעיה העיקרית, עליהן צריכות להתבסס שיחות השלום.

ההכנות לביקור, משני הצדדים נמרצות. גורמים מדיניים בכירים בישראל אומרים כי הנושא המרכזי שיעלה נתניהו בפני הנשיא האמריקני יהיה האיום האירני. העמדה הישראלית תדרוש התמקדות ב"מטרה ולא באמצעים"- לא בשיחות ובמגעים, כפי שנוהג הממשל האמריקני.

ראש הממשלה ידגיש בפני האמריקנים כי יש להגביל את היעד במלחמה נגד הגרעין האירני בזמן. כלומר, למנוע מאירן להגיע לנקודת אל חזור-בה כבר לא תהיה שום משמעות להסדר עם סוריה והפלסטינים.

עם זאת, מציינים בירושלים כי העמדות האמריקניות ידועות וכי לא צפויה פגישה בה יופעל לחץ על ישראל. "הברית בינינו לאמריקנים היא טבעית ויש לנו אינטרסים גלובאליים משותפים", אמר בשבת תרבות סגן שר החוץ דני איילון.