הרב לאו: "מה שנשכח ביד ושם נשמע היום"

היום הגיע לסיומו ביקורו ההיסטורי ומעורר המחלוקת של האפיפיור. בניגוד לנאומו ביד ושם, דאג הפעם בנדיקטוס ה-16 להתייחס בצורה ישירה ולא מתחמקת גם לזוועות השואה: "אסור שהפרק האפל הזה של ההיסטוריה יישכח או יוכחש". יו"ר יד ושם דאג להחמיא: "אני מעריך את המילים החמות"

"אני מעריך את המילים החמות. ההשתתפות בכאב, ביגון ובעצב של קורבנות השואה והניצולים" - במילים חמות אלה חותם יו"ר יד ושם, הרב ישראל מאיר לאו את ביקור האפיפיור.

לאחר האכזבה מדבריו של האפיפיור ביד ושם, התייחס הפעם האפיפיור לשואה בצורה ישירה - בלי התחמקויות ובלי רמזים. את הפירות לכך הוא קוטף עתה. "המילים שנשכחו ביד ושם נשמעו היום בנמל התעופה", הוסיף הרב לאו. " אלה מילים של חברות, הבנה, שלום ואהבה בין מדינות, דתות וגזעים".

האפיפיור: "רגעי החושך של השואה צריכים לחזק אותנו"

"רגעי החושך של של השואה צריכים לחזק את הנחישות שלנו להתקרב אחד אל השני כענפי עץ הזית הצומחים מאותם שורשים" - כך, במקרה או שלא במקרה, בחר האפיפיור, בנדיקטוס ה-16 לחתום את ביקורו בישראל.

בתום 5 ימים של טקסים ואירועים, סיים היום האפיפיור בנדיקטוס ה-16 את ביקורו בטקס פרידה חגיגי שנערך לכבודו בנמל התעופה בן גוריון בנוכחות נשיא המדינה שמעון פרס, וראש הממשלה בנימין נתניהו.

"ביקורי ביד ושם הזכיר לי את ביקורי לפני שלוש שנים במחנה ההשמדה אושוויץ", ניסה האפיפיור 'לכפר' על הטעם הרע שהשאיר נאומו ביד ושם. "כל כך הרבה יהודים - אמהות, אבות, בעלים, נשים, אחים, אחיות וחברים - חוסלו בצורה ברוטלית תחת משטר ללא אלוהים שפעל במטריה של שנאה ואנטישמיות. אסור שהפרק האפל הזה של ההיסטוריה יישכח או יוכחש". 

 "באתי לכאן כחבר של הישראלים בדיוק כפי שבאתי כחבר הפלסטינים", הוסיף האפיפיור דקות לפני שעזב את הארץ. "חברים אוהבים לבלות זמן ביחד. לחברים קשה לראות את עמיתיהם סובלים. אין חבר שלא יבכה בעודו רואה את הסבל ואובדן החיים אצל שני העמים בששת העשורים האחרנים".

"אחד המראות העצובים ביותר שראיתי בביקורי הוא החומה", התייחס האפיפיור גם לגדר ההפרדה שבין ירושלים לבית לחם. "כשעברתי על פניה התפללתי לעתיד בו עמי הארץ הקדושה יוכלו לחיות בשלום והרמוניה ללא צורך באמצעי ביטחון ובידוד".

 "אני מבקש מכולכם: די ללחימה, די לטרור, די למלחמה".  סיים הכס הקדוש בנימה פייסנית, מרגשת, שניסתה לתת טעם טוב לביקור הסוער. "לכולכם אני אומר: תודה, שהאל ישמור עליכם. שלום!".

"העם היהודי מוקיר לך תודה"

"ראינו בביקורך תרומה חשובה ליחסים הטובים שבין ירושלים לבין הוותיקן, אך בעיקר ביחסים שבינינו, העם היהודי, לבין מאות מיליוני המאמינים הנוצרים ברחבי עולם", אמר פרס בנאום הפרידה. "לא נמעיט מחשיבות דבריך, שלא לשכוח או להשכיח את השואה ומהצורך להילחם באנטישמיות ובאפליה בכל מקום, בכל צורה".

הנשיא התייחס למחלוקת הבין דתית ואמר "בין המאמינים באל אחד ישנן אמונות שונות והפרדה בין המדינה לבין הכנסייה, אבל עתה קמו לנו קנאים שרוצים ליצור שני סוגי אלוהים. האחד השואף לחיים ומכבד את החיים והאחר המאפשר רצח, טרור ואלימות".

"הבעיה הגדולה והעמוקה של ימינו, שלנו כמו שלכם, היא להפריד בין טרור לבין דת. למנוע מטרוריסטים להתחפש לנושאי מצפון ושליחות דתית", ציין הנשיא והביע תקוותו שהכס הקדוש ישפיע בדרכו על תופעת הקנאות הדתית. "אני מאמין שמנהיג רוחני כמוך יכול להפיח את רוח האמונה בבורא העולם ובבורא האדם ולגרום לכך שהאמונה באל לא תיחטף על ידי טרוריסטים שאין אלוהים בלבם".

לסיום הודה פרס לנשיא ואיחל לו דרך צלחה בדרכו חזרה לרומא. "העם היהודי מוקיר לך תודה על ביקורך, אנו יודעים להעריך את המאמצים שלך לבנות גשר בין העמים, זו שליחות היסטורית ואתה נושא אותה איתך בשכנוע רב", אמר הנשיא וסיים בדברי הנביא ישעיהו: "כִּי-בְשִׂמְחָה תֵצֵאוּ, וּבְשָׁלוֹם תּוּבָלוּן".