ה"פופ" מרגיז: הגיע עם צלב לכותל

לקראת ביקורו בכותל, התבקש האפיפיור בנדיקטוס ה-16 להשאיר את הצלב ומוט התפילה שלו מחוץ למתחם. למרות הבקשה המפורשת הוא אכזב את מארחיו והגיע עם תליון צלב תלוי על צווארו. דווקא על המוט, הוא ויתר . "אנחנו לא מרוצים אך זה הרע במיעוטו", אמרו בסביבת רב הכותל. שידור חי מהביקור

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 מבקר היום באתרים שונים בירושלים. בין השאר הוא ביקר בכותל המערבי ואף הטמין בו פתק. ביקורו ההיסטורי של האפיפיור בישראל נראה רשמי, מכובד ומאופק, אלא שמתחת לפני השטח התחוללה דרמה לא קטנה לקראת ביקורו של האפיפיור בכותל.

לפני הביקור התבקשו בנדיקטוס ה-16 ופמלייתו להימנע מלהגיע למתחם הקדוש כאשר ברשותם סממנים נוצריים מובהקים. האפיפיור מגיע למקומות קדושים בדרך כלל כאשר ברשותו מוט התפילה שלו, והצלב אותו הוא עונד על עצמו דרך קבע.

הבוקר, כאשר הגיע האפיפיור למקום, התגלה כי הוא לא שעה לבקשת המארגנים. על צווארו היתה תלויה שרשרת עם תליון גדול מאוד של צלב. "במשלחתו היו כאלה שהסתירו את הצלבים שלהם והיו כאלה שלא", מאשרים בסביבת רב הכותל.

בנדיקטוס ה-16: ענד צלב, ויתר על המוט

"האפיפיור החליט להימנע מלהגיע עם מוט התפילה אך הוא הגיע למקום כאשר הוא עונד עליו את הצלב", הוסיפו בסביבת הרב והביעו אכזבה מהעובדה כי הכס הקדוש בחר להתעלם מן הבקשה המפורשת. "בתחילה הוא עוד התעקש על דברים מרחיקי לכת, אבל ויתר", אמרו בסביבת רב הכותל. "אנחנו לא מרוצים, אך זה הרע במיעוטו".

רב הכותל שמואל רבינוביץ' שוחח עם האפיפיור דקות ספורות לפני שהשניים נשאו דברי תפילה מול האבנים הקדושות. "הסברתי לו על הכותל ועל המשמעות שלו לעם היהודי", סיפר הרב. "ציינתי בפניו שמי שמאמינים באל, מעבר לתפילה, צריכים לעבוד בשביל השלום". האפיפיור ענה בתשובה: "נכון, אעשה כל שביכולתי".

נאום בלטינית בכותל

לאחר דברים שנשא הרב שקרא פסוקים מהתנ"ך, נשא האפיפיור נאום קצר בלטינית. מיד לאחר מכן הגיש לו עוזרו דף נייר גדול יחסית. האפיפיור קיפל את הדף לארבע והטמין אותו בין אבני הכותל המערבי. לאחר מכן עמד דקות ארוכות אל מול הכותל - והתפלל.

משם המשיך האפיפיור להיכל שלמה לפגישה עם הרבנים הראשיים ומשם לחדר הסעודה האחרונה הקדוש לנצרות. "אני אסיר תודה לבקר בהיכל שלמה ומודה לרבנים הראשיים על הברכות החמות", אמר האפיפיור בהיכל. "אני קורא לחזק את הקשרים עם הכנסייה הקתולית. הגעה שלי לכאן היא הבעת תודה לאל הכל יכול".

האפיפיור הוסיף: "מטרתי כאן היא לא רק לבדוק את הנקודות ההסכמה, אלא גם לבדוק נקודות של מחלוקת בין יהודים ונוצרים בנושאים כמו חופש דת ופולחן. שתי הקהילות שלנו מאתוגרות מול גזענות ואפעל לשמר את ערכי המוסר שלנו. הכנסייה הקתולית מחויבת לפיוס בין נוצרים ליהודים ואני מקווה שהכבוד בין הכנסייה לרבנות יישמר".

בנדיקטוס ה-16 ינהל אחר הצהריים מיסה גדולה בנחל קידרון.

ביקור האפיפיור - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: האפיפיור בנדיקטוס ה-16

השייח' הסית - האפיפיור לחץ לו יד

יד ושם: האפיפיור בחר לא להתנצל

האפיפיור בירדן: קשר בלתי נפרד בין הנצרות ליהדות

 נצרת מתמרקת לקראת האפיפיור