השייח' הסית, האפיפיור לחץ לו יד - ובישראל זועמים

הטקס במלון נוטרדם בירושלים היה אמור להיות פגישה בין שלוש הדתות - נצרות, יהדות ואיסלאם. בפועל, השייח' השרעי תקף את ישראל בחריפות ואמר: "ישראל הרסה את ביתנו וטבחה בעזה". האפיפיור לחץ את ידו, אך ייתכן שלא הבין מה אמר. הוותיקן כבר גינה, משרדי החוץ והתיירות: השייח' הסית באופן פרוע נגד ישראל

תקרית דיפלומטית התרחשה אמש בכנס הידברות בין דתית בנוכחות האפיפיור: שייח' שרעי, שמכהן כסמכות הדתית העליונה ברשות הפלסטינית, אמר מעל בימת הנואמים כי "ישראל הרסה את ביתנו, הגלתה את עמנו, בנתה התנחלויות, הרסה את המקומות הקדושים לאיסלאם, הרגה ילדים נשים וזקנים וטבחה בעזה". האפיפיור נשאר לשבת על הבמה ובסוף הנאום נוטף השנאה לחץ את ידו של מי שנשא אותו.

השייח' תייסיר תמימי, לפחות לפי פרוטוקול האירוע שנערך במלון נוטרדם בירושלים, לא היה אומר לנאום אך ביקש רשות מיוחדת לעשות זאת. "על הנוצרים והמוסלמים לעצור את התוקפנות הישראלית נגד העם הפלסטיני", אמר השייח' והוסיף כי "השלום יושג רק כשיוכרו כל זכויות של העם הפלסטיני, בחופש לו הוא ראוי, בעצמאותו ובשובם של הפליטים למדינה ממנה גורשו ותוקם מדינה פלסטינית שירושלים תהיה בירתה הנצחית".

בתום הנאום, לחץ האפיפיור בנדיקטוס ה-16 את ידו של השייח' מעורר המהומה, אך ייתכן שהוא לא הבין מה אמר תמימי - מפני שהוא נאם בשפה הערבית.

לאחר הנאום זכה תמימי לגינוי מצד הרבנים שנכחו במקום ומצד המארגנים שטענו כי "מדובר בפרובוקציה לא מתוכננת" והביעו צער על הדברים.

ישראל זועמת

האב פדריקו לומברדי, דובר הוותיקן, אמר בעקבות התקרית כי "ההתערבות של שייח' תייסיר תמימי לא הוצגה מוקדם יותר בפני המארגנים של האירוע. בפגישה שאמורה לעסוק בדיאלוג - זה בדיוק ההיפך ממה שדיאלוג אמור להיות". 

ממשרד החוץ וממשרד התיירות נמסר כי "מצער במיוחד שהשייח' תמימי, נשיא בית הדין לערעורים של הרשות, ניצל מפגש בין דתי שנועד לקיום הדיאלוג וההבנה לבין נוצרים, יהודים ומוסלמים כדי להסית באופן פרוע נגד ישראל".

שר התיירות הממונה על ביקור האפיפיור, סטס מיסז'ניקוב, הדגיש כי "הפרובוקציה של השייח' תמימי פגעה בראש ובראשונה באפיפיור בנדיקטוס ה-16, שהגיע לארץ הקודש כדי לקרב את השלום והאחווה בין עמי האזור ומאמיניו". במשרדו הוסיפו "ישראל מגנה את דברי השטנה של השייח' תמימי, שבמקום לקדם את השלום והדו קיום בחר לזרוע פירוד ושנאה בין ישראלים לפלסטינים ובין יהודים, מוסלמים ונוצרים".

ביקור האפיפיור: סיקור מיוחד

הווידאופדיה: האפיפיור בנדיקטוס ה-16

יד ושם: האפיפיור בחר לא להתנצל

האפיפיור בירדן: קשר בלתי נפרד בין הנצרות ליהדות

 נצרת מתמרקת לקראת האפיפיור

כוננות שיא לקראת הגעת האפיפיור

בבירה נערכים לפקקי הענק