האפיפיור: "האנטישמיות עודנה מרימה את ראשה המכוער"

בביקור היסטורי ובנימה של פיוס: האב הקדוש של העולם הקתולי, האפיפיור בנדיקטוס ה-16, בישראל. "באתי לחלוק כבוד לששת המליונים", אמר האפיפיור. "ביקורך הוא משימה בעלת החשיבות הרוחנית הגבוהה ביותר: משימה של שלום", בירך אותו נשיא המדינה. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מלווים את הביקור בשידורים חיים לאורך כל היום

ביקור היסטורי, יש שיגידו גם ביקור פיוס: הכס הקדוש של הקתולים, האפיפיור בנדיקטוס ה-16 נחת בארץ הקודש ופתח בביקורו הרשמי ראשון כאפיפיור בישראל. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מלווים את הביקור בשידורים חיים לאורך כל היום.

האפיפיור נחת בשדה התעופה בן גוריון, שם התקבל בטקס רשמי וממלכתי על ידי נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו. 

"דרכי בית האלוהים מוליכות לפיוס והרמוניה"

"לכס הקדוש ולמדינת ישראל ערכים משותפים: לתת לדת את המקום הראוי בחברה", אמר האפיפיור עם הגיעו לישראל. "ערכים המחייבים אותנו לכבד את חירותו ואת כבודו של כל אדם".

"היהודים חוו על בשרם את ההשלכות של האידיאולוגיות המכחישות את היושר הבסיסי של בני האדם", אמר האפיפיור והתייחס גם לביקורו הצפוי ביד ושם: "אני שמח שתהיה לי ההזדמנות בביקור זה, לכבד את זכרם של ששת מיליון קורבנות השואה, ולהתפלל שהאנושות לעולם לא תהיה עדה שוב לפשעים שכאלה".

"האנטישמיות עודנה מרימה את ראשה המכוער ברחבי העולם", אמר הכס הקדוש. "יש להשקיע מאמץ בעידוד הכבוד וההערכה לבני כל העמים והאומות ברחבי העולם. במהלך שהותי אפגש עם כמה ממנהיגי הדת הבכירים. כל הדתות המונותיאיסטיות מוקירות את העיר הקדושה".

"עמים רבים ינהרו אל הר בית האלוהים שדרכיו מוליכות לפיוס והרמוניה", חזה בנדיקטוס ה-16 והתייחס גם לסכסוך הישראל-פלסטיני. "ברור כשמש הוא כי השלום איננו נחלתם של תושבי הארץ הזו. תקוותיהם של רבים תלויות בתוצאות המשא ומתן".

"אני קורא לכל המנהיגים להמשיך בחיפוש אחר פתרון צודק כדי ששני העמים יוכלו לחיות בגבולות בטוחים ומוכרים בינלאומית", הוסיף האפיפיור. "עד מהרה תיווצר אווירה שתאפשר לצדדים להתקדם לכיוון השלום והיציבות".

"לקהילות הנוצריות אני פונה בפנייה מיוחדת", אמר האפיפיור למאמיניו בישראל. "אני מתפלל שנוכחותכם המתמשכת בארץ הקודש תניב פירות רבים בקידום השלום בין כל העמים באזור".

פרס: "ברוכים הבאים לארץ הקודש"

"בשם מדינת ישראל אני מברך אותך ומקדם את פניך בברכת 'שלום'", היה נשיא המדינה שמעון פרס הראשון לברך את בנדיקטוס ה-16. "אני רואה את ביקורך פה בארץ הקודש כמשימה בעלת החשיבות הרוחנית מהסוג הגבוה ביותר: משימה של שלום. משימה של זריעת זרעי סובלנות ועקירת עשבי הקיצוניות".

"בארצנו, יהודים, נוצרים, מוסלמים, בודהיסטים וצ'רקסים חיים יחדיו", הדגיש הנשיא את הדוגמה הישראלית לדו-קיום דתי. "הם חיים על אותה האדמה. הם חיים תחת אותם השמיים. ישראל שומרת על חופש דתי מוחלט, וגישה חופשית למקומות הקדושים".

"עשינו שלום עם מצרים וירדן ואנחנו נושאים ונותנים לשלום גם עם הפלסטינים", העביר פרס גם מסר מדיני. "אולי גם נגיע לשלום אזורי מקיף. ברוכים הבאים לארץ הקודש. ברוכים הבאים לירושלים".

ייפגש עם משפחת שליט

משדה התעופה יטוס האפיפיור למנחת הר הצופים בירושלים. את יומו הראשון בארץ הקודש ימשיך הכס הקדוש בפגישה עם נשיא המדינה, במשכנו בירושלים, שם הסכים לפגוש גם את נועם ואביבה שליט, שיבקשו ממנו לפעול למען שחרורו של גלעד.

התחנה הבאה וההיסטורית של יוזף רצינגר - בצעירותו חבר בתנועת הנוער הנאצית, תהיה מוזיאון יד ושם בירושלים, שם הוא ייפגש עם שישה ניצולי שואה, ויישא נאום מיוחד.

במהלך ביקורו בן החמישה ימים בארץ יבקר האפיפיור במקומות הקדושים בהם ירושלים, נצרת ובית לחם: האפיפיור צפוי להגיע ביום שלישי בבוקר להר הבית, משם ימשיך לכותל המערבי. בהמשך הלו"ז של הכס הקדוש בארץ: ביום רביעי - ביקור בבית לחם - שם הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן, ביום חמישי - הר הקפיצה בחברון, וביום שישי הוא צפוי לסיים את ביקורו באזור.

 המשטרה וכוחות ההצלה בכוננות שיא

לרגל ביקורו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בארץ הקודש, נערכים המשטרה וכוחות ההצלה בכוננות שיא. המבצע, שקיבל את הכינוי המקורי למדי "גלימה לבנה", יצא לדרך מייד עם נחיתתו של האפיפיור. לרגל נחיתתו ייסגר המרחב האווירי להמראות ונחיתות בישראל.

מצפים לפקקים (חדשות 2)

מספר שיא של כ-10 אלף שוטרים ומתנדבים וכן שוטרי משמר הגבול ייטלו חלק באבטחת ביקורו של הכס הקדוש בארץ. מפכ"ל המשטרה רנ"צ דודי כהן הורה להעלות לרגל הביקור את רמת הכוננות המבצעית לרמה ד' - הגבוהה ביותר.

גם במד"א העלו לרגל הביקור את רמת הכוננות לרמה הגבוהה ביותר. זאת, במקביל למבצע אבטחת הילולת הר מירון, שתתקיים מחר בלילה. דובר מד"א, ירוחם מנדולה, אמר היום כי ההיערכות לבואו של האפיפיור היא "אחד המבצעים הגדולים של העשור האחרון".

50 רכבי הצלה הכוללים ניידות לטיפול נמרץ, אמבולנסים וניידות רפואיות יהיו ערוכים בהתאם. כ-150 רופאים, פרמדיקים וחובשים ייטלו חלק במבצע גם כן. כולם יהיו פרוסים בין 22 האתרים בהם צפוי האפיפיור לבקר במהלך סיורו בארץ. בנוסף, יעמדו בכוננות מבצעית כ-400 אמבולנסים ואלפי חובשים ברחבי הארץ. ניידת לטיפול נמרץ תהיה צמודה לאפיפיור בכל ימי הביקור.

ירושלים נכנסת לנוהל אח"מים

הבשורה הפחות "חגיגית" מגיעה לתושבי ירושלים: בעת ביקורו של האפיפיור בירושלים ייסגרו לתנועה וחניה רחובות רבים במסלול הביקור. צירי התנועה השונים ייסגרו לסירוגין בהתאם ללו"ז הביקור. בנוסף בכבישים רבים בבירה תיאסר החניה - ובעירייה נערכים למסע של גרירות.

הרחובות המובילים למשכן הנשיא, ל''יד ושם'' ולמלון נוטרדם יסגרו לתנועה לסירוגין בדרך המובילה לאתרי הביקור ובחזרה מהאתרים בהם יבקר:

ציר מנחת הר הצופים - בית שגריר הוותיקן: יהיה סגור בין השעות 10:30 ל-12:00. בין היתר ייסגרו הרחובות והאזורים הסמוכים: אהרון קציר, האוניברסיטה, מרטין בובר ודרך א-טור.

ציר בית שגריר הוותיקן - משכן הנשיא: יהיה סגור בין השעות 14:30 ל-16:00. בין היתר ייסגרו הרחובות והאזורים הסמוכים: דרך א-טור, דרך יריחו, מעלה השלום, כלביה, דוד המלך, ז'בוטינסקי והנשיא.

ציר משכן הנשיא - יד ושם: יהיה סגור בין השעות 15:45 ל-17:15. בין היתר ייסגרו הרחובות והאזורים הסמוכים: האר"י, עזה, הרצוג, בזק, בייט וציר הזכרון.

ציר יד ושם - נוטרדם: יהיה סגור בין השעות 16:50 ל-18:20. בין היתר ייסגרו הרחובות והאזורים הסמוכים: מנהרת הצנחנים, פריז, עזה, הרצוג, בזק, בייט וציר הזכרון.

האפיפיור מגיע לישראל במסגרת ביקורו במזרח התיכון. אתמול, הוא ביקר בירדן, שם למעלה מ-20 אלף מאמינים התכנסו באצטדיון ספורט בעמאן למיסה רבת משתתפים.

 ביקור האפיפיור: סיקור מיוחד

הווידאופדיה: האפיפיור בנדיקטוס ה-16

האפיפיור בירדן: קשר בלתי נפרד בין הנצרות ליהדות

 נצרת מתמרקת לקראת האפיפיור

כוננות שיא לקראת הגעת האפיפיור

בבירה נערכים לפקקי הענק