ישראל: "קשה להבין" מדוע רוצים שנצטרף לאמנת הגרעין

אתמול החיוכים של אובמה ופרס הצטלמו יפה, אבל הבוקר אפשר להרגיש קרירות של ממש ביחסי ישראל-ארצות הברית. בתגובה לקריאה האמריקנית לישראל להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, נמתחת הבוקר בירושלים ביקורת חריפה. "אין לנו סיבה להצטרף לאמנה שהוכחה כבלתי יעילה", אמר הגורם. משבר דיפלומטי על רקע הגרעין?

הכור הגרעיני בדימונה. מתיחות בין וושינגטון לירושלים? (רויטרס)

משברון נוסף ביחסי ישראל-ארצות הברית? פגישת הנשיאים פרס-אובמה עוד לא הספיקה להסתיים, וכבר נשמעת ביקורת ישראלית על התפנית הדרמטית במדיניות האמריקנית כלפי הגרעין הישראלי.

גורם מדיני בכיר בישראל צוטט הבוקר בסוכנויות הידיעות הזרות כמי שמכנה את הקריאה האמריקנית לישראל לחתום על האמנה נגד הפצת נשק גרעיני כ"קשה להבנה". לדבריו, "אין שום סיבה להתעקש וללחוץ עלינו להצטרף לאמנה שהוכחה כבלתי יעילה".

את הקריאה האמריקנית אמש, השמיעה עוזרת מזכירת המדינה האמריקנית, רוז גוטמולר: "קבלה בינלאומית של האמנה נגד הפצת נשק גרעיני הכוללת את הודו, ישראל, פקיסטן וצפון קוריאה - מהווה יעד משמעותי עבור ארצות הברית". עם זאת, לא העלתה גוטמולר את שמה של אירן בנאום - בניגוד מוחלט לקודמיה בתפקיד, שנאמו בפני נציגי המדינות החתומות על האמנה.

בבית הלבן ניסו אמש לרכך במעט את ההצהרות, במיוחד באמצעות היעדר תגובה עליהן. בוושינגטון הסתפקו באומרם כי שאיפתו של הנשיא אובמה היא שכל המדינות בעולם יהיו חתומות על האמנה הזו.

ההתבטאות שיצאה אמש מהבית הלבן מצטרפת למספר התבטאויות אחרות של הנשיא אובמה ומקורביו בנושא הגרעין, שהעלו את קצב פעימות הלב של הבכירים בירושלים - מאז נכנס לתפקיד. ישראל מנסה להמשיך ולשמור על מדיניות העמימות בכל הקשור לנושא הגרעין שלה, אך כפי שזה נראה ב-100 הימים הראשונים של אובמה נראה שיהיה לה לא קל.