הנשיא אובמה: "מחויבים לביטחון ישראל"

פגישתם של נשיא המדינה שמעון פרס ונשיא ארה"ב בוושינגטון תוכננה להימשך 20 דקות, אך התארכה לכמעט שעה. "ישראל נמצאת בסדר העדיפויות של ארה"ב", אמר אובמה לפרס. "אני מצפה לפגישתי עם נתניהו ובטוח שנוכל לעבוד יחד"

"המחויבות לביטחון ישראל היא חד משמעית ויהיה לה ביטוי לאורך כל כהונתי, בפסגת סדר העדיפויות של ארה"ב", כך אמר הלילה נשיא ארצות הברית ברק אובמה לנשיא המדינה שמעון פרס, במהלך פגישתם בבית הלבן בוושינגטון. אמריקה היא הידידה הגדולה ביותר של ישראל", הוסיף אובמה והדגיש: "האתגרים העומדים בפנינו מהווים גם הזדמנויות אדירות".

שני המנהיגים כבר נפגשו בעבר, אך זו פגישתם הראשונה מאז שנבחר בנימין נתניהו לכהן כראש הממשלה. הפגישה הייתה סגורה לתקשורת, ולכתבים ישראלים וזרים לא הורשו להיכנס. בתחילה, נכנסו אובמה ופרס לפגישה בפורום מורחב אליה הוזמנו כל ראשי הממשל מהבית הלבן, המועצה לביטחון לאומי ומחלקת המדינה האמריקנית, ואחר מכן עברו הנשיאים לפגישה בארבע עיניים.

"אני מצפה לפגישתי עם נתניהו ובטוח שנוכל לעבוד יחד בשיתוף פעולה באופן פרגמטי וחיובי", הנשיא פרס אמר לאובמה כי הוא שמע מראש הממשלה נתניהו, שבכוונתו לכבד התחייבויות קודמות. "אנו מוכנים לחדש מיד את המו"מ עם הפלסטינים", אמר.

פרס הדגיש את הצורך בהסדר אזורי רחב ובמהלך הפגישה עלה גם הנושא האירני. "רוב המדינות ערביות מבינות שהבעיה היא אירן ולא ישראל". אובמה אמר מצידו כי ישנן אופציות נוספות לפעולה מול אירן. הנשיא פרס סיכם את הפגישה: "אני שבע רצון ממה ששמעתי, הפגישה הייתה יותר טובה ממוצלחת".

החלפת מתנות הדדית

לפני הפגישה, החליפו שני המנהיגים מתנות. נשיא ארה"ב העניק לפרס מזוזה עשויה כסף ומעוטרת באבני טורקיז. בהקדשה האישית על המזוזה נכתב "מתנה מנשיא ארה"ב ברק אובמה לנשיא מדינת ישראל שמעון פרס לרגל ביקורך בארצות הברית".

פרס מצידו העניק למארחו פסל הנקרא "כמיהה לשלום" המורכב מאישה המחזיקה בידיה 20 יונות שלום של הפסלת רזיה גרשון. על ההקדשה נחרט באנגלית "לנשיא ברק אובמה - מנהיג דגול שנושא תקווה גדולה לעולם כולו".

מוקדם יותר אתמול, הספיק להיפגש פרס עם מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון ועם סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן. ביידן דרש אתמול מישראל בוועידת איפא"ק להפסיק לאלתר את הבנייה בהתנחלויות.

פרס באיפא"ק: מסרבים להיכנע לאירן

הווידאופדיה: שמעון פרס

הווידאופדיה: ברק אובמה